

NSRS o kriterijumima za ocjenu stepena razvijenosti jedinica lokalne samouprave

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske razmotrili su Prijedlogu odluke o prihvatanju zaduženja Republike Srpske kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj za drugi Projekat podrške zapošljavanja.
Prethodno je raspravljano o Informaciji o odlukama o pomilovanju u 2022. godini i Izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za prošlu godinu.
Poslanici su razmotrili Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja Srpske kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj za drugi Projekat podrške zapošljavanju, kojim je predviđeno zaduženje Republike do 14.000.000 evra.
Cilj projekta podrške zapošljavanju je povećanje formalnog zapošljavanja u privatnom sektoru među ciljnim grupama registrovanih tražilaca posla.
Plan je da implementacijom projekta podrške zapošljavanju bude zaposleno više od 6.000 lica iz ugroženih kategorija stanovništva.
Prijedlogom odluke o prihvatanju zaduženja Srpske kod Svjetske banke Međunarodne banke za obnovu i razvoj za drugi Projekat podrške zapošljavanju predviđeno je zaduženje Srpske do 14.000.000 evra, što je oko 36 odsto od ukupnog zaduženja za BiH, rekla je pomoćnik ministra finansija Bojana Vasiljević Poljašević.
- Plan je da implementacijom drugog projekta podrške zapošljavanju bude zaposleno više od 6.000 lica iz ovih kategorija - rekla je Poljaševićeva.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u prošloj godini nije pomilovao nijedno osuđeno lice, rekla je generalni sekretar predsjednika Јelena Pajić Baštinac, obrazlažući u Narodnoj skupštini informaciju o odlukama o pomilovanju u 2022. godini.
Kako ona navodi, lani su predsjedniku Srpske dostavljena tri izvještaja o molbama za pomilovanje osuđenih lica sa sljedećom strukturom krivičnih djela – obljuba sa djetetom mlađim od 15 godina, primanje mita, falsifikovanje ili uništavanje službene isprave i teška tjelesna povreda.
Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH u 2022. godini ukupno je registrovala 2.850 žalbi, što je tri odsto ili 96 žalbi manje u odnosu na 2021. godinu, rekao je pomoćnik ombudsmana Predrag Raosavljević.
Raosavljević je rekao je da se najveći broj žalbi odnosio na povrede građanskih i političkih prava, kojih je bilo 857.
-----
Poslanici su juče, između ostalog, razmotrili Izvještaj o radu i izvršenju Rebalansa finansijskog plana – Budžeta Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu za prošlu godinu.