latinica  ћирилица
18/06/2023 |  19:02 ⇒ 22:44 | Autor: RTRS

Počinje upis u srednje škole; Stipendije za deficitarna zanimanja (VIDEO)

Sutra počinje upis i u srednje škole za skoro 10.000 maturanata osnovnih škola. Deficitarna zanimanja biće i ove godine stipendirana od lokalnih zajednica i Vlade.
Gimnazija - Foto: RTRS
GimnazijaFoto: RTRS

Velika ponuda zanimanja i ove godine, a izabrati pravo sa najvećim šansama za zaposlenje nije lak zadatak, ni učenicima ni roditeljima.

Milica, Đorđe i Hristina su trebinjski odlikaši, učenici OŠ "Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški", i iako su osmi razred već sada znaju koju školu će upisati.

- Željelja bih da upišem Medicinsku školu, pošto me to jako zanima i volim dosta hemiju i biologiju. To najviše volim od svih predmeta , to mi najbolje ide - kaže Milica Šipovac.

Đorđe Pivac ističe da će vjerovatno upisati Elektrotehničku školu, jer kako kaže voli informatiku i engleski.

- Ili jezičku Gimnaziju ili Medicinsku - navodi Hristina Šahota i dodaje: Strani jezici mi dobro idu, a i medicina mi se jako sviđa, sviđa mi se posao.

U izradi upisne politike u saradnji sa privredom učestvovale su sve institucije jer preduzeća vape za zanatima. Banjalučka Građevinska škola, uz stimulacije institucija i privrede, uspješno upisuje kombinovano odjeljenje keramičara i kamenorezaca, montera suve gradnje i fasadera.

- Što se tiče deficitarnih zanimanja, sva zanimanja građevinske struke smo planirali, trećeg stepena: zidar, armirač betonirac, radovi na saobraćajnicama, monter suve gradnje, moler, fasader, keramičar, tesar - navodi Ljuban Bajić direktor Građevinske škole, predsjednik Aktiva direkotra srednjih škola regije Banjaluka.

Vlada Srpske i ove godine fokus stavlja na potrebe privrede i obrazovanje deficitarnih zanimanja, za koja su obezbIjeđene i stipendije.

- Zadržavamo ogledno zanimanje tehničar robotike, najtraženije zanimanje kao deficitarna jesu u oblasti mašinstva i elektrotehnike - navela je Željka Stojičić, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske.

Ono što je dobra vijest jeste da je uveliko zaživio koncept dualnog obrazovanja, koji podrazumijeva da učenici na praksu odlaze u preduzeća i za to dobijaju naknadu. Po završetku škole mnogi tu i ostaju da rade.

- Novi savremeni alatničar gdje smo se u sklopu tog projekta obavezali da ćemo uzeti sve učenike sa tog zanimanja na praksu. S tim u vezi napravili smo u Prijedoru poseban trening centar, nekih 100 kvadrata, investirali smo jako puno u savremene metode edukacije - naglasio je Nebojša Gračanin rukovodilac Odjeljenja za strateške projekte i edukaciju u "Kolektor CCL" Laktaši.

 I grupacija Tehičkog remonta Bratunac, koja zapošljava oko 1000 ljudi, podržava obrazovanje proizvodne radne snage ,od varilaca , preko bravara i mašinskih tehničara, do inženjera.

- Mi privrednici moramo da ulažemo u jednostavno, školstvo i svako ulaganje u školski sistem i u ljude je ulaganje u budućnost. Bez kontinuiranog ulaganja u mladost i u ljude, jednostavno mi nemamo šta da očekujemo - naglasio je Slavenko Ristić.

19.juna je upis za odlične učenike, a 26. za one sa nižim prosjekom. Mnogi će zanimanje birati po ličnim afinitetima, drugi opet osluškivaće potrebe tržišta rada. Koji god put da izaberete, neka je sa srećom!