Kovačević: Dodik i svi mi nemamo strah da radimo svoj posao jer su nas građani izabrali (VIDEO)
- Ako prihvatimo da on vlada sa BiH, a ne neko ko je izabran kao predstavnik naroda onda ćemo pogaziti i sebe i svoja prava - naveo je Kovačević.
Kovačević je naglasio da srpski predstavnici ne vode nikakvu borbu za otcjepljenje, već institucionalnu borbu za zaštitu prava Republike Srpske i Ustava i ustavnog poretka BiH.
- Ustavna obaveza predsjednika Srpske je da potpisuje ukaze. Predsjednik Srpske Milorad Dodik i ljudi oko njega nemaju nikakav strah da rade svoj posao jer su od građana izabrani da štite Republiku. U tome nas sigurno nikakav lažni car Kristijan mali neće zaustaviti - poručio je Kovačević.
Kovačević kaže da se u BiH jedino može funkcionisati tako da ključni unutrašnji faktori, odnosno tri konstitutivna naroda i dva entiteta, vode razgovore i dogovaraju se.
- Što se tiče Srpske, mi smo spremni da vodimo dijalog, ali u okviru Ustava BiH. Potpuno smo odlučni i spremni da štitimo svoja prava i ono što piše u Dejtonu - rekao je Kovačević.
Kovačević ističe da visoki predstavnik postoji samo u Aneksu 10 i jasno je definisano kako se on bira i šta su njegovi poslovi.
- Tamo gdje je definisano kako narod živi u BiH, tamo se visoki predstavnik ne spominje. Mi ne bismo nikada na njega pristali - zaključio je Kovačević.
On je naglasio da je Republika Srpska potpuno spremna da štiti svoja zagarantovana prava, sve ono što piše u Dejtonskom sporazumu i svim njegovim aneksima, te naglasio da je moguće samo ono što piše u tim dokumentima.
Kovačević je ocijenio da "vraćanje BiH na Savjet bezbjednosti UN znači da će na najvišoj svjetskoj pozornici međunarodnih odnosa i prava neko da govori o tome da se napadaju prava srpskog naroda".
- Vraćanje BiH na Savjet bezbjednosti UN inače nije nešto poželjno jer to znači da postoje problemi, ali je evidentno da ih ima i da neko atakuje na prava Srba, a niko neće da obrati na to pažnju. Pozivamo sve članice Savjeta bezbjednosti da realno sagledaju stvari i šta je to ustavni poredak BiH i da nastavimo dalje, da gradimo dijalog i kroz njega pokušamo da sačuvamo BiH, ukoliko je to moguće - naveo je Kovačević.
Kovačević je poručio da se Savjet bezbjednosti vraća i Srpska smatra da je to bitno i dobro.
- Republika Srpska želi saradnju sa svima, ali to ne znači da će da odustane od svojih prava. Srpska želi dobre odnose i sa SAD, ali to ne znači da možemo s mirom da gledamo da neko zaštitom suvereniteta naziva kritike demokratski izabranog predsjednika Republike, koji po našem Ustavu izražava nacionalno i državno jedinstvo Srpske - rekao je Kovačević.
Komentarišući to što je Dodik podnio krivične prijave protiv Šmita zato što se neovlašteno bavi poslovima visokog predstavnika i direktora Službenog lista BiH Dragana Prusine, jer je omogućio objavljivanje odluka takozvanog visokog predstavnika, Kovačević je rekao da u BiH svako ko je tužen ima pravo da se brani i odgovori.
- Očekujemo da će Šmit kao odgovor da pronađe advokata. Optužnica i prijava je toliko jasna da sumnjam da može da se odbrani. Dodik je ovime pokazao da smo mi društvo koje vjeruje u sebe. Da to nije uradio onda ne bi vjerovao ni u zakone koje smo usvajali, niti u ukaze koje je potpisivao. Dodik stoji na čelu cijelog procesa odbrane Republike Srpske i vraćanja svega što joj pripada - rekao je Kovačević.
Prema njegovim riječima, u Republici Srpskoj smatraju da u BiH ima političkih problema koje treba rješavati u političkoj areni i od toga se ne odstupa.
- Branićemo naše građane ukoliko bilo kome padne na pamet da ih na bilo koji način napadne. Međutim, mi smo uvjereni da do toga neće doći. Mi ne bježimo nigdje i znamo da iz Republike Srpske nemamo gdje da pobjegnemo. Odlučni smo u tome da je ovo trenutak u kojem moramo da odlučno i mirno kažemo da ne mogu više da gaze Srpsku i njena prava - poručio je Kovačević.
Podsjetimo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik podnio je Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci krivične prijave protiv Kristijana Šmita i Dragana Prusine.
U saopštenju se navodi da se "u dužem vremenskom periodu, počev od 01. avgusta 2021. godine, Kristijan Šmit neovlašteno bavi poslovima visokog predstavnika za šta nema odluku o imenovanju donesenu od strane nadležnog organa, a koja je neophodna za imenovanje visokog predstavnika i što kontinuirano, u namjeri da Republici Srpskoj nanese neku štetu, lažno se predstavlja kao službeno lice odnosno kao visoki predstavnik u BiH, znajući da nije imenovan u skladu sa Aneksom 10. Sporazuma o civilnom sprovođenju Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, usljed čega ne može imati legitimitet i ovlaštenje za donošenje pravno valjane odluke u ime i za račun visokog predstavnika u BiH".