latinica  ћирилица
18/07/2023 |  09:58 ⇒ 22:42 | Autor: RTRS

UŽIVO - NSRS o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednim zadrugama

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske razmatraju o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednim zadrugama. Prethodno su razmotrili Nacrt zakona o izmjeni i dopuni Zakona o državnim stanovima na kojima ne postoji stanarsko pravo, Nacrt zakona o elektronskom novcu, kao i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske.
NSRS - prenos uživo -
NSRS - prenos uživo

 

>>> Prenos sjednice NSRS pratite i na RTRS plus. <<<

Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Saša Lalić rekao je da su razlozi za izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednim zadrugama potrebne radi preciznijeg definisanja vrste poljoprivrednih zadruga, ko može biti član, djelatnost, jasnije definisanje prava poslije smrti zadrugara, kao i da se onemogući da jedno lice istovremeno vrši više funkcija u zadruzi.

Lalić je tokom obrazlaganja Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednim zadrugama u Narodnoj skupštini Republike Srpske podsjetio da je Zakon o poljoprivrednim zadrugama donesen 2008. godine, te je pretrpio dvije izmjene 2009. i 2011. godine.

Prema njegovim riječima, uočena je potreba da se unaprijede postojeća zakonska rješenja, naročito u pogledu načina poslovanja zadruga iz različitog perioda osnivanja i njihove prilagođenosti novom poslovnom okruženju usljed promjena nastalih novim tržišnim okolnostima, izmijenjena demografska slika sela, opšta ekonomsko-socijalna situacija, što je uslovilo da se zadruge prilagođavaju novonastalim promjenama u smislu organizacije upravljanja, odlučivanja poslovanja, investiranja i finansiranja zadruge.

------

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik rekao je da je Nacrtom zakona o izmjeni i dopuni Zakona o državnim stanovima na kojima ne postoji stanarsko pravo predviđena mogućnost da se ovi stanovi dodjeljuju i licima koji su nosioci stanarskog prava na stanu u privatnom vlasništvu, a kojima u skladu sa Zakonom o privatizaciji državnih stanova jedinica lokalne samouprave mora omogućiti otkup drugog odgovarajućeg stana.

- Prioritet u stambenom zbrinjavanju imaju lica koja su bila korisnici stana u državnoj svojini u ratu uništene zgrade, lica sa statusom porodica poginulih boraca, boraca, ratnih vojnih invalida, civilnih žrtava rata, invalida rada, izbjeglih i raseljenih lica koja su stanove koristili kao alternativni smještaj - rekao je Vipotnik u parlamentu Republike Srpske, obrazlažući ovaj nacrt zakona.

On je rekao da je Savez opština i gradova Republike Srpske uputio inicijativu za izmjenu i dopunu ovog nacrta zakona kako bi se stanovi koji su vraćeni lokalnim zajednicama mogli dodjeljivati i licima koja su nosioci stanarskog prava na stanu u privatnom vlasništvu, kako bi ih pomenuta lica poslije mogla i otkupljivati.

---

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik rekao je da je ovim nacrtom zakona predviđena mogućnost da se ovi stanovi dodjeljuju i licima koji su nosioci stanarskog prava na stanu u privatnom vlasništvu, a kojima u skladu sa Zakonom o privatizaciji državnih stanova jedinica lokalne samouprave mora omogućiti otkup drugog odgovarajućeg stana.

Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da je Nacrt zakona o elektronskom novcu odgovor na pojavu savremenih finansijskih usluga na međunarodnom tržištu, s ciljem stvaranja pravnih pretpostavki za njihov razvoj na domaćem tržištu putem osnivanja i poslovanja društva za izdavanje elektronskog novca i obavljanja plaćanja sa ovim novcem, u skladu sa primjenjivim međunarodnim standardom.

Među ciljevima ovog zakonskog rješenja je povećanje konkurencije u oblasti platnih usluga, efikasnije i sigurnije poslovanje privrednih subjekata, veća finansijska inkluzija, kao i sprečavanje zloupotreba plaćanja elektronskim novcem u svrhu pranja novca i finansiranja terorizma.

----

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim se uvode krivična djela protiv časti i ugleda, i to krivična djela kleveta, iznošenje ličnih i porodičnih prilika i javno izlaganje poruzi.

Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović pozvao je narodne poslanike da podrže usvajanje ovog prijedloga zakona.

Bukejlović je rekao da je u parlamentu Srpske o ovom prijedlogu zakona obavljena konstruktivna i kretaivna rasprava.

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić rekao je tokom skupštinske rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Srpske da su pojedine odredbe predloženog zakona razmatrali stručnjaci, mnoge organizacije, građani i javnost već dugi niz godina, te da se ništa u vezi sa ovim pitanjem nije desilo preko noći.

Poslanik NPS-a Darko Banjac poručio je svima koji napadaju predloženi zakon da ukoliko su odlučili da iskoriste veliki medijski prostor i napišu nešto o nekome, da napišu istinu i da se onda ne moraju bojati, jer je to suština cijele priče o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Srpske.

Poslanik SDS-a Tomica Stojanović smatra da se predloženi zakon treba povući u potpunosti, što je SDS i ranije tražio, jer je pun kontradiktornosti, što se ne može popraviti amandmanski.

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ranka Perić Romić smatra da sloboda misli nema nikakve veze sa klevetom koja se Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika tretira kao krivično djelo.

Poslanik PDP-a Slaviša Marković rekao je da njegova stranka neće podržati ovaj prijedlog zakona jer smatra da ima mnogo manjkavosti, te podsjetio da je opozicija tražila da se povuče iz skupštinske procedure.

Poslanik Socijalističke partije Srđan Todorović naveo je da je dobro što je uvreda izbačena iz Krivičnog zakonika, te što su novčane kazne svedene na razuman iznos.

Poslanik SDS-a Ognjen Bodiroga tokom diskusije je naveo da je u medijima prisutan problem lažnih vijesti i da je na ličnom primjeru osjetio negativne posljedice objava pojedinih portala, ali da je mnogo nedoumica u navedenim zakonskim rješenjima.

Poslanik SNSD-a Mladen Ilić pozdravio je to što su u Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske uvrštene sugestije stručne javnosti i smanjene kazne za klevetu u odnosu na nacrt, te što je izbrisano krivično djelo uvreda.

Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica istakao je da ovo nije zakon protiv slobode mišljenja već koji štiti prava i slobode.

- Ustav Republike Srpske je jasan i štiti integritet svakog pojedinca. Tjelesni i duhovni integritet je važan jer štiti od dehumanizacije, poniženja, urušavanja ugleda i položaja pojedinca - naveo je Mazalica.

Dragomir Vasić iz SDS-a smatra da su kritike bile opravdane kada je riječ o Nacrtu, da je predlagač uvažio većinu sugestija kao što su visine novčanih kazni i izbacivanje uvrede kao krivičnog djela, ali da poslanici ove stranke neće podržati izmjene Krivičnog zakonika.

Šef kluba Igor Crnadak smatra da je riječ o štetnom Prijedlogu po Republiku Srpsku, te da ga poslanici PDP-a neće podržati. On smatra da ovakvo zakonsko rješenje ugrožava slobodu govora.

----

Uvodna riječ ministra pravde Miloša Bukejlovića o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske.

Rekao je da je Prijedlogom izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske izbrisano krivično djelo uvrede, da kažnjavanje za uvredu ostaje u sferi prekršaja, dok je u znatnoj mjeri smanjena kazna kod krivičnog djela protiv časti i ugleda.

----

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju  Bojan Vipotnik rekao je da je Vlada Srpske izdvojila milion KM za dodatna istraživanja u vezi sa najavljenom izgradnjom skladišta za nuklearni otpad na Trgovskoj Gori u Hrvatskoj, na granici sa Srpskom i BiH, te da očekuje i od Federacije BiH da uradi isto.

- Tražili smo i sastanak da iznesemo svoj stav i nezadovoljstvo, čekamo odgovor ESPOO konvencije - rekao je Vipotnik.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Savo Minić rekao je da je Vlada Srpske uradila sve što je bilo moguće na suzbijanju afričke kuge svinja.

Ministar finansija Zora Vidović izjavila je da verifikacija stare devizne štednje teče uredno i sve obaveze po ovom osnovu se izmiruju redovno, a do sada je isplaćeno 656 miliona KM ili 97,5 odsto.

Rekla je da nema zvaničnih informacija međunarodnih finansijskih institucija o obustavljanju finansiranja projekata u Srpskoj.

Vidovićeva je rekla da je procjena da se maksimalan iznos ratne materijalne i nematerijalne štete kreće oko 600 miliona KM, kao i da je Srpska kao odgovorno društvo prihvatila da ovo izmiri.

Ministar saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović rekao je danas da Svjetska banka nije obustavila finansijske projekte u Srpskoj.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić izjavio je da je Vlada donijela odluku u skladu sa budžetom za ovu godinu o finansiranju programa za obezbjeđivanje biomedicinski potpomognute oplodnje u iznosu od 3.300.000 KM, kao i da se dva pokušaja finansiraju u Srpskoj, a jedan van teritorije Srpske.

Šeranić je podsjetio da je Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju Srpske predvidio određene novine u vezi sa načinom organizacije finansiranja zdravstvene zaštite, a uvedeni su i programi koji omogućavaju da se u budućnosti u smislu unapređenja prava ne moraju mijenjati zakoni.

Ministar energetike i rudarstva Petar Đokić ekao je da će Rudnik i termoelektrana Ugljevik izvršiti arbitražnu odluku prema Holdingu slovenačkih hidroelektrana u visini 67 miliona evra.

---

Brisanje uvrede i smanjenje novčanih kazni za klevetu razlika je prijedloga u odnosu na nacrt zakona. Iako su uvažene određene primjedbe na nacrt Zakona, opozicija traži da se povuče sa dnevnog reda. Najavljuju proteste i napuštanje sjednice. Proteste su održali predstavnci pojedinih medija.

Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović poručio je da cilj Zakona nije ograničavanje rada medija.

Na dnevnom redu četvrte sjednice NSRS su i nacrti zakona o elektronskom novcu, te o izmjeni i dopuni Zakona o državnim stanovima na kojima ne postoji stanarsko pravo.

Na dnevnom redu je i Nacrt zakona o izmjeni i dopunama Zakona o poljoprivrednim zadrugama, te obavještenje o nekim pojavama od interesa za ostvarivanje ustavnosti i zakonitosti.

Narodna skupština Republike Srpske razmatraće i izvještaje Fiskalnog savjeta za 2022. godinu, godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za 2022. godinu, izvještaj Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske za prošlu godinu, izvještaj o radu Republičke komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske za 2022. godinu, te Komisije za žalbe za prošlu godinu.

Na dnevnom redu je i informacija Odbora za zaštitu životne sredine o održanoj tematskoj sjednici "Aktivnosti nadležnih institucija Republike Srpske povodom namjere Hrvatske da odlože radioaktivni i nuklearni otpad na lokaciji Trgovska gora u neposrednoj blizini granice BiH sa Hrvatskom".