latinica  ћирилица
20/07/2023 |  19:11 ⇒ 19:58 | Autor: RTRS

Guteresov odgovor potvrda da Šmitova kandidatura nije odobrena (VIDEO)

Generalni sekretar UN Antonio Guteres odgovorio je srpskom članu Predsjedništva Željki Cvijanović na njen zahtjev da joj dostavi zvaničnu odluku Savjeta bezbjednosti o imenovanju Kristijana Šmita za visokog predstavnika u BiH. Ali, umjesto u kabinet Cvijanovićeve odgovor je proslijeđen prvo medijima. U odgovoru se navodi da Ujedinjene nacije nisu potpisnik Dejtonskog sporazuma ni član PIK-a koji je "relevantno tijelo za imenovanje visokog predstavnika u BiH".
Sjedišne UN-a (Foto: EPA/JUSTIN LANE) -
Sjedišne UN-a (Foto: EPA/JUSTIN LANE)

Guteres je Cvijanovićevu indirektno uputio na bazu podataka Savjeta bezbjednosti, gdje nema dokumenta o potvrđivanju Šmita za visokog predstavnika.

Odgovor iz Njujorka nedostojan je međunarodnog prava, poručuje Cvijanovićeva i najavljuje da će poslati novo pismo.

Savjet za sprovođenje mira nije međunarodno uspostavljeno tijelo, imenovanje visokog predstavnika odobrava isključivo Savjet bezbjednosti UN, poručuju pravni stručnjaci.



Odgovor iz Njujorka upućen je navodno putem Misije BiH, ali ga šef misije Zlatko Lagumdžija, paradoksalno, nije uputio u kabinet srpskog člana Predsjedništva, na čiji zahtjev je iznuđen, već medijima. I tu nelogičnostima nije kraj. Ne samo da prvi čovjek UN Antonio Guteres nije dostavio rezoluciju o imenovanju Kristijana Šmita, već se u odgovoru ograđuje od najvažnijeg tijela organizacije koju predstavlja - Savjeta bezbjednosti. Tvrdi da visokog predstavnika imenuje Savjet za sprovođenje mira. Odgovor u kome Guteres omalovažava ulogu Savjeta bezbjednosti, za Cvijanovićevu je sramotan i nedostojan međunarodnog prava.

- Bilo bi logično da pitamo UN zašto su gubili vrijeme i rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN potvrđivali imenovanja niza visokih predstavnika, ako s tim nemaju ništa? Čemu onda služi njihova baza podataka u kojoj postoje odluke ranijih imenovanja? Da li su uzurpirali nečija prava i bavili se poslom koji im ne pripada? I zašto su stavili na dnevni red imenovanje Kristijana Šmita, koje usput rečeno, nije uspjelo dobiti podršku Savjeta bezbjednosti UN, ako s tim nemaju ništa? - poručila je Cvijanovićeva.

      View this post on Instagram

A post shared by Željka Cvijanović (@zeljka.cvijanovic)

Čak i u ovako netačnoj postavci o PIK-u, Guteres Cvijanovićevu upućuje na bazu podataka Ujedinjenih nacija. Tako otkriva istinu – da nema rezolucije Savjeta bezbjednosti o imenovanju Kristijana Šmita. Za razliku od onih koje potvrđuju mandat: Karlu Biltu 95-te; Karlosu Vestendorpu 97-me, Volfgangu Petriču 99-te; Pediju Ešdaunu 2002-ge; Miroslavu Lajčaku 2007-me; Valentinu Incku 2009-te. Izuzetak je Kristijan Švarc-Šiling koji je 2006-te dobio pismo podrške, nakon što su njegovo imenovanje blokirali Amerika i Britanije jer je zagovarao smanjenje bonskih ovlašćenja. 

No, o Šmitu ni pisma podrške.

- Ovaj diplomatski potez zasnovan je na dokumentima, potpuno dokazao da ne postoji relevantna rezolucija SB za imenovanje Kristijana Šmita i da je ovo velika diplomatska pobjeda Republike Srpske - smatra Nenad Stevandić predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

Јer Ujedinjene nacije trebalo bi da znaju da je imenovanje visokog predstavnika ekskluzivno pravo Savjeta bezbjednosti, propisano Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma, kaže profesor i član Pravnog tima u Dejtonu, Radomir Lukić.

- Nisam siguran da u vreme Dejtonskog sporazuma UN nisu bile u kontaktu i komunikaciji sa međunarodnim pregovaračima i da su to međunarodni pregovarači tek reda radi tamo postavili u osnovni tekst - smatra Lukić.

Istovremeno, pozivajući se na Savjet za sprovođenje mira, Ujedinjene nacije pokazuju da vode zapadnu politiku samovolje i nametanja, dodaje Lukić. Јer PIK je, pojašnjava, samozvano tijelo koje nije uspostavljeno međunarodno-pravnim dokumentima.

- Ne treba zaboraviti da je ovo telo uzelo sebi zapravo da daje ovlašćenja visokih predstavnika da mijenja niz najviših pravnih akata u BiH, uključujući i Ustave federalnih jedinica odnosno entiteta, ustave kantona i zakone - poručio je Lukić.

Guteresov odgovor potvrda je da Šmitova kandidatura nije odobrena. Ali da bi opravdali upotrebu "bonskih ovlašćenja", zapadne zemlje insistiraju na legitimitetu njemačkog diplomate, navode iz ruske ambasade. Sve s ciljem urušavanja BiH.

- Odluka "zapadnjaka" da prilikom odobravanja Šmita ignorišu Savjet bezbjednosti UN samo potvrđuje da Zapad dosljedno uništava sistem međunarodnog prava. BiH jeste i u ovom slučaju zapadna laboratorija za destrukciju međunarodnog prava - kažu u Ambasadi Ruske Federacije u BiH.

Srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović najavila je da će novo pismo poslati na adresu Ujedinjenih nacija, s namjerom da, kako kaže, sačuva obraz ove organizacije.