Marčeta: Prekinuti ćutnju o strašnom zločinu nad Srbima na Petrovačkoj cesti
Marčeta je pozvao stanovništvo Krajine da dođe danas u Bosanski Petrovac i da pokaže da nikada nije zaboravilo Petrovačku cestu.
- Predsjednici Srpske i Srbije Milorad Dodik i Aleksandar Vučić svojim dolaskom na Petrovačku cestu pokazuju srpsko jedinstvo i slogu, kao i da brinu o svom narodu. Dolazak Dodika i Vučića u Bosanski Petrovac veoma je značajan jer oni daju primjer da se nikada ne smije zaboraviti istorija, ali i ovaj strašni zločin u ljeto 1995. godine - rekao je Marčeta.
On je poručio da srpski narod treba da se čuva novih stradanja i da zato treba da se drži zajedno.
Marčeta je istakao da međunarodna zajednica nije odala poštovanje narodu iz Krajine, Dalmacije, Banije, Like i Korduna kada je riječ o strašnom stradanju na Petrovačkoj cesti.
- Niko nikad nije pomenuo genocid koji se dogodio Srbima iz Republike Srpske Krajine. Genocid se desio i to treba da bude u glavama svih koji raspravljaju često o Srbima - rekao je Marčeta i dodao da su Srbi kroz vijekove izloženi stradanjima.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas će zajedno sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem prisustvovati obilježavanju Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u Pogromu "Oluja" na Petrovačkoj cesti u selu Јanjila kod Bosanskog Petrovca, gdje će položiti cvijeće.
Dodik i Vučić posjetiće spomen-obilježje i budući kompleks sa spomen-kapelom srpskim izbjeglicama ubijenim na Petrovačkoj cesti u selu Јanjila, a očekuje se da će događaju će prisustvovati i Njegovo preosveštenstvo episkop bihaćko-petrovački Sergije sa sveštenstvom.
Iz Kabineta episkopa bihaćko-petrovačkog su naveli da će Dodik i Vučić položiti cvijeće i odati poštu stradalnicima koji su na tom mjestu ubijeni 7. avgusta 1995. godine.
Centralna ceremonija obilježavanja Dana sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u Pogromu "Oluja" biće održana večeras od 19.00 časova na Trgu majora Zorana Karlice u Prijedoru.
Obilježavanje ovog događaja organizuju odbori vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Hrvatska avijacija prije 28 godina u Pogromu "Oluja" bombardovala srpske izbjegličke kolone na putu u selu Јanjila kod Bosanskog Petrovca.
Direktor Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac rekao je ranije da je tim putem išla izbjeglička kolona iz Like i sjeverne Dalmacije i da je tada na licu mjesta stradalo desetoro ljudi, među kojima je četvoro djece, djevojka od 20 godina, a nekoliko desetina Srba je teško ranjeno, nakon čega je dvoje je podleglo.
Štrbac je naveo da je najtragičnija sudbina Vedrane Stijelje koja je na Petrovačkoj cesti izgubila muža i svekra, bila ranjena i ona i njena ćerka od tri godine.
Prema njegovim riječima, Vedrana se porodila u novosadskoj bolnici i umrla na porođaju, a ljekari su rekli da je jedini razlog smrti šok koji je doživjela.
Prema podacima "Veritasa", tokom "Oluje" protjerano je više od 220.000 Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine "Oluju" okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sva obilježja genocida.
Pogrom Srba u "Oluji" počeo je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.
Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.