Srpski pravnici pokrenuli inicijativu za formiranje Savjeta za odbranu predsjednika Srpske (VIDEO)
Inicijativu je podržalo više od stotinu advokata iz Srpske i Srbije , koji su odlučili da dobrovoljno i besplatno aktivno učestvuju u ovom prvenstveno političkom a onda i kvazipravnom procesu, zbog kojeg već treći dan ne jenjavaju institucionalna i individualna reagovanja i osude, s obje strane Drine.
Kada je postalo izvjesno da Srpska samovolju Kristijana Šmita, neće poslušno slijediti, odlučio je da, zarad zaštite vlastite reputacije, promijeni i Krivični zakon, po kojem je, optužnicom, reagovalo neustavno Tužilaštvo BiH. Ukoliko takođe neustavni Sud i potvrdi optužnicu, tužioci će spram sebe imati Savjet sa trocifrenim brojem vrsnih advokata! Inicijator formiranja Savjeta, beogradski advokat Goran Petronijević nema dilemu – Šmit i njegovi sarajevski poslušnici najgrublje gaze Dejtonski sporazum, ruše Ustav BiH, krše Povelju Ujedinjenih naroda..
"Samozvanac" iz Njemačke, svojim igrarijama, ruši sve u BiH – od suvereniteta i ostalih postulata države pa do svih konstitutivnih elemenata BiH. A sve s ciljem izmjene Dejtonskog sporazuma i stvaranja BiH u kojoj bi Bošnjaci imali svoju državu, a Srbi i Hrvati samo kozmetičku ulogu, smatra profesor Ustavnog prava Siniša Karan.
- Dakle mi govorimo o nekome ko je ništa, Šmit je ništa, on je građanin s ovog aspekta o kojem mi pričamo, on je ništa. Taj ništa hoće da stvori nešto i na bazi toga nešto što je stvorilo ništa, neke institucije BiH postupaju. 1.50 kada sagledamo ovu situaciju da postoji jedan čovjek koji u jednoj državi vrši zakonodavnu, izvršnu a sada vidimo i praktično evo sad se pokazalo i sudsku, objedinjuje sve tri vlasti, on je klasična negacija svega što se zove država - rekao je Karan.
I da je BiH demokratska i normalna država, Tužilaštvo bi protiv njemačkog građanina Šmita pokretalo postupke, već odavno. A ono kakve li ironije optužuje osobe koje samo poštuju Ustav i ustavna ne samo prava već i obaveze. A jedna od osnovnih za predsjednika Srpske jeste da potpisuje ukaze o zakonima koje izglasava Narodna skupština, a za direktora Službenog glasnika da ih štampa i objavljuje. Ovako tužilački učinak nema nikakvo uporište u pravu, izričit je i univerzitetski profesor Vitomir Popović.
- Ako je Tužilaštvo podleglo ovakvim pritiscima onda je to jadno i žalosno jer to govori u prilog činjenici da mi nemamo nikakvog pravnog poretka ovdje u BiH, da mi ozbiljno moramo preispitati naš odnos prema ovakvoj unutrašnjoj strukturi BiH, da mi moramo raditi na jačanju institucija Republika Srpske - kaže Popović.
Ako već nije Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Šmita, institucije Srpske sigurno hoće, najavljuje Popović. A profesor Radomir Lukić ocjenjuje da je zbog svega nastupio jedan od najtežih, a vjerovatno i odlučujući trenutak u novijoj istoriji BiH i Republike Srpske.
- Na drugi način pokušava da se vrati nešto što je bivalo prije 15,20 godina kada su ljudi bez sudskih postupaka kažnjavani oduzimanjem najvažnijih političkih, ekonomskih i građanskih prava. Sada ja po sredi sličan pokušaj samo ga nastoje staviti u jednu navodnu pravnu formu koja to zaista ne može da bude - smatra Lukić.
Ako kakvim nepravom i mešetarenjem optužnica i nastavi svoj pravosudni put, neka se pripreme i ostali entitetski i bh. zvaničnici, gradonačelnici i načelnici, pa dalje do predsjednika mjesnih zajednica i kućnih savjeta. Dakle svi oni koji u trku ne poštuju samovolju pojedinaca sa zapada, stižu upozorenja. Bivši predsjednik Narodne skupštine Dragan Kalinić podsjeća da Srbi ne trpe nepravdu i ucjene.
- Pokazalo se kroz vijekove da ne pristajemo ni na počinjavanje ni na pokornost koja god da je sila trenirala strogoću nad nama na ovim prostorima. Tu su lekciju naučili mnogi prije ovih sadašnjih kolonizatora, naučiće i ovaj samo ne znam koja će cijena biti plaćena za to - izjavio je Kalinić.
I zbog što manje cijene, sudbinski je važno da se na pravno nasilje odgovori srpski, jedinstveno. Na to opominje i gotovo 24.000 žrtava utkanih u očuvanje slobodne i demokratske Republike Srpske, njenih institucija i njene postojanosti. To da zaboravi niko pravo nema, pa ni pridošli Nijemac i njegove domicilne sluge.