Nestali nisu samo broj, institucije uvijek uz njihove porodice (FOTO/VIDEO)
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da 28 godina nakon okončanja rata, Republika Srpska i dalje traga za 1.646 nestalih osoba, vojnika i civila, među kojima je više od 300 žena i djece, istakavši da oni nisu broj, niti statistika, već nečija djeca, braće i sestre, očevi i majke, čije porodice zaslužuju da budu pronađeni.
View this post on Instagram
U obraćanju na kod Manastira Svetog Nikole na Ozrenu, povodom obilježavanju Dana nestalih i poginulih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu Republike Srpske, Cvijanovićeva je naglasila da je proces traženja nestalih lica srpske nacionalnosti već godinama toliko manjkav, spor i sraman da apsolutno razumije i bijes i ogorčenje njihovih porodica.
- Ništa manje sraman nije ni ignorantski odnos Instituta za nestala lica BiH prema porodicama nestalih Srba. Njihova je profesionalna i ljudska obaveza da jednako tretiraju sve, a ne da bilo koga favorizuju ili ignorišu na osnovu nacionalne pripadnosti. Isti je slučaj i u mnogim drugim institucijama na zajedničkom nivou i protiv toga se na svakom mjestu borimo - rekla je Cvijanovićeva.
Naglasila je da je upravo nastojanje bošnjačkih predstavnika da privatizuju institucije BiH ključni razlog njenog neuspjeha.
- Prethodnih godina vodila sam brojne razgovore sa predstavnicima porodica poginulih i nestalih lica. Dugogodišnja borba koju vode, tražeći pravdu i svoje najmilije, nije samo njihova, već borba svih nas. To je borba za dostojanstvo i ravnopravnost koju su srpskom narodu i Republici Srpskoj garantovali Ustav i Dejtonski mirovni sporazum. To nam niko nije poklonio, već su se za to borili i izborili vaši najmiliji. Zato ćemo uvijek biti uz vas i sa vama. Zato vaša borba nikada neće biti samo vaša, već naša zajednička. U institucijama Republike Srpske, kao i do sada, uvijek ćete imati oslonac i podršku. To jeste i naša institucionalna obaveza, ali je prije svega ljudska dužnost - poručila je srpski član Predsjedništva BiH.
Okupili su se danas na Ozrenu da bi se saborno i molitveno prisjetili svih poginulih i nestalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, onih kojima Republika Srpska i srpski narod duguju vječnu zahvalnost za slobodu koju su izvojevali zajedno sa svojim saborcima.
- Zbog njih, kao i zbog nas samih, dužni smo da tu slobodu u miru branimo i ostavimo budućim generacijama. Sloboda o kojoj govorim zove se Republika Srpska. I nismo danas slučajno baš na Ozrenu. Ova planina simbol je stradanja srpskog naroda u proteklom ratu. Tom stradanju i egzodusu Srba sa ovih prostora doprinijela je NATO agresija na Republiku Srpsku koja je otpročela baš na današnji dan, prije 28 godina - podsjetila je Cvijanovićeva.
Naglasila je da je Ozren mjesto bola, patnje i zvjerskih zločina počinjenih od pripadnika odreda "El-mudžahid".
- Ti monstrumi koji su živjeli hiljadama kilometara daleko od BiH - danas se u Sarajevu poštuju kao heroji i branioci. A njihove žrtve, Srbi sa Ozrena koji su ovdje živjeli vijekovima, bez imalo stida i srama nazivaju agresorima i zločincima. Riječ je o potpunom odsustvu svake logike, morala, a i zdravog razuma - konstatovala je Cvijanovićeva.
Dok je Republike Srpske i dok ima prava na svoje institucije, identitet i imovinu, njegovaće sjećanje i odavati pijetet onim koji su ginuli za njenu odbranu, kao i onim koji su nevino ubijeni, mučeni i masakrirani, poručio je danas na Ozrenu predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.
Stevandić je ukazao na ratne zločine nad Srbima na Ozrenu počinjena od tri muslimanska korpusa i odreda "El mudžahid", te istakao da se Srbi ni sada neće odreći sebe već će se i dalje boriti za svoja prava.
Poručio je da se sjećanje na srpska stradanja neće izbrisati.
Mi se nismo odrekli onih koji su stvarali Republiku Srpsku i to je naša dužnost.
— Nenad Stevandić (@nenad_stevandic) August 30, 2023
Na Ozrenu se uvijek vijorio srpski barjak i niko to nije mogao da uništi. Svoju zemlju i svoju imovinu nikad nećemo dati i nećemo biti najamnici u tuđoj Bosni i Hercegovini.
Dok je Republike Srpske… pic.twitter.com/k3qDCANllI
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić zatražio je da Institut za traženje nestalih lica BiH ubrza aktivnosti na pronalasku i identifikaciji posmrtnih ostataka Srba i da se prestane baviti dnevnom politikom.
Egić je ukazao je da Republika Srpska u ovom momentu još traga za više od 1.600 lica.
- Otkako je traženje i identifikacija prešla na nivo BiH to je sve obustavljeno i svedeno na minimalnu mjeru iz prostog razloga jer druga dva naroda u BiH to namjerno razvlače i odugovlače i ne rade ništa po tom pitanju kako bi sebe predstavili kao jedine žrtve u prošlom ratu i namjerno smanjili srpske žrtve - izjavio je Egić.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac poručila je da porodice nestalih zaslužuju da Republika Srpska u svoje ruke preuzme proces pronalaženja i identifikacije od Instituta za traženje nestalih lica BiH, koji je od 2008. godine identifikovao svega 59 Srba.
- Nažalost, to je jako veliki broj imajući u vidu da svake godine bude pronađeno sve manje ljudi, a samim tim i identifikovano, i mi kao organizacija, odnosno oni koji predstavljaju porodice nestalih u Republici Srpskoj, stalno apelujemo i iniciramo da se ovaj problem mora staviti na vrh prioriteta - izjavila je Graorčeva.
Obilježavanju su prisustvovali i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić i ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Zlatan Klokić, te predsjednica Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić, predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac i predstavnici drugih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Obilježavanju su prisustvovale i delegacije Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka i lokalnih zajednica Srpske i brojni građani.
Republika Srpska, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica, traga za još 1.646 nestalih lica, od kojih je 1.011 civila, među kojima 312 žena i djece.
Traga se za još 623 nestala pripadnika Vojske Republike Srpske i 12 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova.
Tokom rata ubijeno je 26.048 boraca i 8.994 civila.