latinica  ћирилица
13/09/2023 |  14:12 ⇒ 14:23 | Autor: SRNA

Optužnice bez uporišta - put u kolonijalizam

Delegat Srba u Domu naroda parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać rekla je da činjenica da Sud BiH nema uporište u legalnom pravnom okviru i procedurama za podizanje optužnice protiv zvaničnika Republike Srpske nije ništa drugo do potvrda da dio međunarodne zajednice BiH vidi kao kolonijalnu teritoriju na kojoj i putem pravosuđa testiraju svoje ideje o upravljanju, moći i manipulacijama.
Snježana Novaković Bursać - Foto: Ustupljena fotografija
Snježana Novaković BursaćFoto: Ustupljena fotografija

Bursaćeva je naglasila da je ponašanje Suda BiH u slučaju potvrđivanja optužnice protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića kristalno jasna manifestacija čemu su sve vodile i čemu treba da služe neustavne, nelegalne i nasilne transformacije pravnog sistema u BiH u vidu formiranja institucija pravosuđa na BiH nivou - slomu Srpske putem falsifikovanja istorije presudama za ratne zločine, disciplinovanja nepodobnih političara, a evo sad i kreiranjem pravosudnog okvira za političke progone.

- Morbidna ideja jednog stranca da svoju volju za nametanje zakona, ničim predviđenu, ograničenu niti legalno zasnovanu, pokuša ozvaničiti kroz nekakav krivični zakon i provesti kroz sudski proces, u stvari je pokušaj disciplinovanja predstavnika i slabljenje pozicija Republike Srpske kako bi se ona povinovala volji da se iz eksternih, nelegalnih centara vlada ovom zemljom i njenim resursima, nevezano za pravo i pravdu - rekla je Bursaćeva.

Ona je napomenula kako dio međunarodne zajednice u BiH, čija je personifikacija Kristijan Šmit, nije uspio da putem izbora, kroz razne pritiske, "CIK-mahinacije" i favorizovanje opozicionih kandidata, dobije željene aktere sa kojima bi procese u BiH vodili u sebi željenom pravcu centralizacije i razvlašćivanja Republike Srpske, pa je očito da su se dosjetili sudskog procesa kao metoda za uklanjanje njima nepodobnih.

- To što sada naša opozicija, Šmitovi i ambasadorski miljenici, navodno ne žele da se sastanu sa njim, predstava je za javnost koja ne može da izbriše iz memorije i registra činjenica srdačne zagrljaje dobrodošlice, prijeme i osmjehe koje su mu upućivali kao signale prihvatanja njega, svega nelegalnog što sa sobom nosi i namjerava, i što sada vidimo kao proces - rekla je Bursaćeva.

Ona je konstatovala da dio opozicije, prvenstveno PDP i Јelena Trivić, prihvataju Šmita kao visokog predstavnika, potvrđuju njihovi javno izrečeni stavovi da je ovaj nakaradni proces lični problem Dodika, a ne institucija Srpske.

- Odbijanje opozicije da se sretne sa Šmitom jeste uticalo na to da se on lično dodatno samoponizi, ali čvrst stav institucija i jedinstvo unutar svih predstavničkih i izvršnih tijela Republike Srpske po ključnim pitanjima je u ovom slučaju bio presudan, ali mora ostati i trajni zadatak, jer se pravo i pravda moraju odbraniti radi opstanka i razvoje Republike i nas kao naroda na ovim prostorima - poručila je Bursaćeva.

Sud BiH je u ponedjeljak, 11. septembra, potvrdio optužnicu Tužilaštva BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića.