

Cilj potvrđivanja optužnice - urušavanje Srpske i njenih institucija (VIDEO)
Na to već danima upozoravaju oni koji su stvarali Republku Srpsku, ali i pravna struka.
Kažu da to pokazuje i prijedlog Tužilaštva da se Miloradu Dodiku zabrani obavljanje funkcije predsjednika Republike i svih javnih funkcija.
Ovim je Sud BiH uvučen u pravosudni "živi pijesak", ocjenjuje advokat predsjednika Republike Goran Bubić.
Kaže da je i laiku jasno da je optužnica nezakonita i da krivično djelo navedeno u optužnici ne postoji u pravu.
Ono što su stranci tražili, pa i dio opozicije u Republici Srpskoj, da se Dodiku zabrani obavljanje funkcije predsjednika Republike i svih javnih funkcija, Tužilaštvo je predložilo Sudu BiH.
Time je ova pravosudna institucija uvučena u "živi pijesak", kaže advokat predsjednika Republike.
A sve je ovo zbog toga što je Dodik institucije Srpske stavio iznad odluka stranca bez legitimiteta. I zato je potvrđivanje ovakve optužnice za predsjednika Dodika, dobra vijest.
- Da bi mi sudili, moraće da dokažu da je Kristijan Šmit ono za šta se predstavlja i da može nametati zakone. Moraće da predoče odluku o imenovanju, da javnost vidi ko je tu odluku potpisao i na osnovu čega. Ko je uputio notu MIP BiH? Odakle odluke za status? Biće ovo odlična prilika da Sud pokaže da li je Sud BiH ili je kvazisud ko zna čiji - poručio je Dodik.
Sve i da ima legitimitet Kristijan Šmit ne može biti zakonodavac. Na odredbe Dejtona podsjeća ga advokat Bubić. Najavljuje nove pravne korake.
- Legitiman razlog za prigovore jeste činjenica da nije u pitanju radnja koja predstavlja krivično djelo. Da bi imali krivično djelo, moramo imati krivični zakon koji inkriminiše to djelo, a u ovom slučaju nemamo legitimnog zakonodavca, dakle nemamo krivično djelo. Nije dovoljno da se samo tamo neka odluka nekog gospodina Šmita objavi u Službenom glasniku BiH, već je nužno da je taj samozvani autoritet legitimisan da donese zakon u BiH - pojasnio je Bubić.
Da je sve apsurdno potvrđuje činjenica da nijedan ustavni zakonodavac u BiH, kao što su Parlamentarna skupština BiH, Narodna skupština, Parlament Federacije, nije regulisao da je krivično djelo neizvršenje njihovih odluka, ali jeste za Kristijana Šmita ako se ne poštuju njegove odluke.
U odbranu institucija i, kako kažu, uzurpatorskog djelovanja, stali su i Stvaraoci Republike i predstavnici Prve SDS.
- Ne damo imovinu Republike Srpske, ne damo njene institucije, ne damo njenog predsjednika, ne damo slobodu. Sve smo to skupo platili. Dali smo najbolje što smo imali. Izvjesni Šmit radi ono što žele Bošnjaci, otima nam imovinu, kidiše na legalno i legitimno izabrane predstavnike vlasti u Republici Srpskoj, skrnavi Dejton - rekao je predsjednik Prve SDS Rajko Papović.
- Srpski narod mora biti istrajan i jedinstven. Neshvatljivo je da smo se opet počeli dijeliti - poručio je počasni predsjednik Prve SDS Božidar Vučurević.
Јedinstvena je Boračka organizacija. Za njih je ovo direktan udar na najvišu instituciju, ali i na Republiku Srpsku.
- Najtragičnije je u svemu tome što stranac odlučuje u ovoj državi, Republici i ona narodna kaže "kadija te tuži, kadija ti sudi". To je pravni nonsens i zbog svega toga, ponavljam, borci pružaju maksimalnu podršku institucijama Srpske - istakao je predsjednik boračke organizacije grada Banjaluka Goran Rogić.
Oštre osude zbog optužnice stižu i od Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.
Da je riječ o još jednom udaru na Srpsku i cjelokupni srpski narod zaključeno je na vanrednoj sjednici Savjeta za boračko-invalidsku zaštitu Gradskog odbora SNSD-a Banjaluka.
Kažu, "Cilj je poništenje Republike Srpske, progon i nestanak srpskog naroda sa ovih prostora".