

Okrugli sto: Nestabilnost BiH uzrokovana djelovanjem stranog faktora, potrebna politička zrelos

Budimir je istakao da je Šmit BiH ponovo uveo u fazu teškog protektorata i situaciju iz koje se može izaći samo poštovanjem Ustava BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma.
- Strani intervencionizam, posebno njemački, zadnjih godina uveo je BiH u nezrelu političku fazu gdje jednom narodu odgovara taj intervencionizam i to je bošnjački narod, kako bi ostala dva naroda, a naročito Republiku Srpsku, doveo u tešku poziciju - rekao je Budimir u Banjaluci tokom okruglog stola pod nazivom "Političke i pravne posljedice djelovanja visokog predstavnika u BiH".
Ocijenio je da se primjenjuje čitav hibridni rat protiv Republike Srpske i da se pri tome koriste politički i pravni mehanizmi, pravo i Ustavni sud, te nametnuti Sud BiH kako bi se derogirale institucije BiH i Srpske.
Budimir je istakao da su posljednji napadi bili na instituciju predsjednika Republike Srpske, na osnovu zakona koji je donesen na nelegalan i neustavan način.
Prema njegovim riječima, zakon o nevladinim organizacijama ima svaka država koja drži do suverenosti i svi oni u BiH koji žele da budu politički akteri moraju djelovati pod istim uslovima.
- Svugdje u svijetu ako želite da se bavite politikom, imate jedan legalan i legitimni način da se bavite i to je sasvim normalna stvar što je rukovodstvo Srpske i Vlada Srpske predložile jedan ovakav zakon", zaključio je Budimir.
Dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Ranka Perić Romić rekla je da pokušaj Kristijana Šmita da nameće određene zakone nema nikakvo utemeljenje u zakonskim normama.
Istakla je da Šmita kao osobu posebno kompromituju najnovija saznanja da je u njegovoj matičnoj zemlji Njemačkoj pokušao da rehabilituje nacističkog pilota Trećeg rajha, što govori i o njegovom psihološkom profilu.
Profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Vlade Simović ocijenio je da BiH i 28 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma nije izašla iz sfere uticaja i moći stranih aktera, te da je neophodno da strane sudije odu, a visoki predstavnik završi svoj mandat.
Simović je podsjetio da je istorijski poznato da je BiH poslije Berlinskog kongresa 1878. godine data Austro-ugarskoj monarhiji na upravljanje kao proizvod odluke velikih sila tog vremena, što govori o činjenici da je već u to vrijeme postala prostor koji je ozbiljno određen inostranim uticajem.
Rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin ocijenio je da akademska zajednica treba biti uključena u važne procese i pitanja koja se tiču funkcionisanja Republike Srpske i institucija na nivou BiH, te dati doprinos u interpretaciji pravnih regulativa koje se odnose na djelovanje visokog predstavnika.
- Na današnjem okruglom stolu ćemo čuti da li je visoki predstavnik izabran u skladu sa pravnim regulativama ili nije i da li su njegovi postupci u skladu sa njegovim ovlaštenjima ili nisu, te kakve su moguće posljedice i po Federaciju BiH i Republiku Srpsku i zajedničke institucije Bih - rekao je Gajanin.
Organizatori okruglog stola su Fakultet političkih nauka Univerziteta u Banjaluci i Pravni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu.