latinica  ћирилица
04/10/2023 |  18:04 ⇒ 19:44 | Autor: RTRS

Imovina upisana u Ustav; Neće proći prijedlog Bećirovića i Komšića (VIDEO)

Prijedlog zakona o tzv. državnoj imovini, koji su na usvajanje Predsjedništvu BiH uputili bošnjački i hrvatski članovi Denis Bećirović i Željko Komšić, neće proći. Imovina je ugrađena u Ustav Republike Srpske i Ustav BiH, poruka je političkih predstavnika iz Srpske. Na sceni je, upozoravaju, podrivanje ustavnog poretka BiH.
Republika Srpska - Foto: RTRS
Republika SrpskaFoto: RTRS

Bećirović i Komšić ruše ustavni poredak BiH, upozoravaju iz Republike Srpske. Prijedlogom zakona kojim bi imovinu da prepišu na nivo BiH direktno, kažu, krše Ustav BiH koji je jasan - imovina pripada entitetima.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ističe da je Ustavom regulisano da imovina pripada Srpskoj.

- I Članom 3. Ustava BiH regulisano je da sve ono što nije u nadležnosti BiH, a u nadležnosti BiH imovina nije, pripada entitetima - kaže Stevandić.

Zato srpski predstavnici o imovini neće pregovarati.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poručuje da se o imovini neće raspravljati ni u Savjetu ministara niti u Parlamentarnoj skupštini BiH.

- Pitanje imovine u BiH riješeno je prije 30 godina Dejtonskim sporazumom - jasan je Višković.

Uprkos slovu Dejtona, Bećirović i Komšić predlažu zakon o tzv. državnoj imovini u kojem se navodi da je imovina vlasništvo BiH, dok se drugim nivoima vlasti ostavlja na korišćenje. Sve je u ustavnim okvirima, tvrdi Bećirović.

- Strogo ćemo voditi računa da se naša politika odvija u okvirima Ustava BiH - kaže Bećirović.

BiH ili entiteti? Čija je imovina? O toj nadležnosti Ustav BiH, u članu 3, stav 3a kaže: "Sve vladine funkcije i ovlaštenja koja nisu ovim Ustavom izričito povjerena institucijama Bosne i Hercegovine pripadaju entitetima".

Ustavom je u nadležnost BiH izričito data spoljna politika i finansiranje institucija, ne i imovina. Što znači da su od 1995. godine entiteti vlasnici imovine na svojoj teritoriji.

- Republika Srpska i Federacija su unijele svoje kapacitete u novonastalu BiH, uključujući kapacitet imovine. Za nas je imovina nedvojbeno, jasno i čisto, ne zato što mi to hoćemo i kažemo, nego ustavno pozicionirana kao imovina Republike Srpske i tako će i ostati - ističe ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

Iako bez pravnog dejstva, političko Sarajevo je pod stranim mentorstvom, ovim zakonom ponovo targetiralo Srbe u BiH kao nepoželjne, ocjenjuje srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović.

- Zakon koji oni nude i zakon koji OHR radi već nekoliko mjeseci je u istoj kancelariji, u istoj kuhinji pripremljen, sa tendencijom omalovažavanja jednog naroda i željom da se baci na smetlište u ovoj zemlji - ističe Nović.

I za PDP imovina je linija preko koje se ne smije. Međutim, i u ovom nacionalnom pitanju našli su prostor za stranačke optužbe. Sporazum iz Dejtona nije im dovoljan. Dodatnu verifikaciju traže od partnera u vlasti na nivou BiH, koje krive što se ponovo aktuelizuje pitanje imovine.

- Neka sjednu HDZ, Trojka i SNSD i kažu - pitanje je rješeno Dejtonom i u skladu s tim potpisujemo ovaj sporazum i konstatujemo da pitanje imovine više nije pitanje oko kojeg će se raspravljati u BiH - kaže potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak.

Rasprave ne bi trebalo biti ni u Republici Srpskoj kada je riječ o zaštiti nacionalnih interesa, poruka je vladajuće koalicije.

- Mi ćemo na svim nivoima na kojima budemo imali potrebu da zauzimamo stavove, zauzeti stav o zaštiti imovine Republike Srpske - ističe predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović.

Izvjesno je da je zakon o tzv. državnoj imovini osuđen na propast i da na sjednici Predsjedništva neće dobiti "treću ruku". Ostaje pitanje hoće li Bećirović i Komšić odgovarati za podrivanje ustavnog poretka BiH.