latinica  ћирилица
04/10/2023 |  18:41 ⇒ 20:07 | Autor: RTRS

Građani najviše vjeruju RTRS-u; Pogledajte rejting političkih stranaka (VIDEO)

Radio-televiziji Republike Srpske građani najviše vjeruju, pokazalo je najnovije istraživanje koje je sprovela agencija Metriks, prema kojoj je naša televizija najgledanija u Srpskoj.
Metriks-istraživanje -
Metriks-istraživanje

Istraživanje je sprovedeno prošlog mjeseca na uzorku od 1.200 punoljetnih ispitanika, na teritoriji Republike Srpske.

Osim medija, istraživan je i rejting političkih stranaka, povjerenje Vladi, šta najviše brine građane i ko su nam najveći prijatelji u svijetu.

Trend gledanosti RTRS-a raste i naša kuća ima najbolji program u Republici Srpskoj, pokazuju rezultati istraživanja. 47 odsto ispitanika bira RTRS kao jednu od tri domaće televizije koje preferiraju. 38 odsto ih je za BN, a 15 odsto za ATV.

- Prvo smo krenuli sa svim televizijama, a kasnije smo vidjeli da se izdvajaju tri domaće najveće televizije. RTRS i BN imaju i dalje vodeću ulogu. Donekle je RTRS rastao u odnosu na BN. ATV je imao rast 10 do 12 odsto, a prema posljednjim istraživanjima ima 15 odsto - rekao je Nikola Vidović, analitičar u agenciji Metriks.

Istraživanja su radili i o politici. SNSD i dalje ima vodeću poziciju među strankama. 38 odsto ispitanika bi glasalo za tu stranku ukoliko bi se sutra održavali izbori za Narodnu skupštinu. Zanimljivo je da je u opozicionom bloku došlo do preslagivanja. Za novoosnovani Narodni front Јelene Trivić glasalo bi devet odsto ispitanika, što ga pozicionira između SDS i PDP.

Utisak o trenutnoj Vladi Republike Srpske predvođenoj premijerom Radovanom Viškovićem je uglavnom neutralan. Da je ovaj sastav Vlade isti kao i raniji, smatra 35 odsto ispitanika.

U odnosu na ranija istraživanja, primjetno je povećanje optimizma među stanovnicima Srpske. 49 odsto stanovništva smatra da će Republika Srpska u narednih pet godina biti bolje mjesto za život nego što je to sada, a 29 odsto je onih koji smatraju da će biti lošije stanje od trenutnog.

Inflacija, praćena nedostatkom kupovne moći zbog niskih plata i penzija i dalje je ključni problem za ispitanike.

- Nije bilo naglih promjena, lomova u podacima, već je to trend koji se pojavio pred izbore i traje i danas. Slično je i po pitanju političkih partija, a i problema koji muče stanovništvo - navodi Vidović.

Na pitanje koje zemlje trenutno vide kao prijatelje Srpske, pored Srbije, ispitanici najviše vjeruju u Rusku Federaciju, i to njih 46 odsto. Pored Rusije, 15 odsto građana izabralo je Mađarsku, dok jednak procenat i Kinu smatra prijateljem Srpske.

Telefonsko istraživanje rađeno je od 18. do 24. septembra na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1.200 punoljetnih ispitanika, na teritoriji Republike Srpske. Prosjek godina je 48, a među ispitanicima je najviše zaposlenih u privatnom sektoru i penzionera.