

Aleksandra Marilović među dobitnicima Pečata varoši sremskokarlovačke
Ovo je danas jednoglasno odlučio žiri Brankovog kola u sastavu Andrej Јelić Mariokov, Јelena Aleksić i Nenad Grujičić, a u užem izboru za nagradu bile su i knjige Bratislava Јevtovića, Tijane Savatović, Aleksandra Novakovića, Sekule Šarića, Miloša Puđe i Novaka Đukića.
- Aleksandra Marilović (Derventa, 1986.) je diplomirala srpski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Banjaluci. Objavila je četiri knjige poezije, roman i zbirku eseja. Poslije nagrade Stražilovo (2012.), priznanje Pečat varoši sremskokarlovačke je druga nagrada Brankvoga kola koja je pripala ovoj darovitoj pjesnikinji. Kao veoma rijedak slučaj ovjenčan dvjema različitim nagradama od iste institucije, novo priznanje dobila je za knjigu duhovne poezije "Noći duge u progonstvu" (Art print, Banjaluka, 2023). To je knjiga ontološke preobrazbe, živa metamorfoza žene u pravcu duhovne zrelosti koja nadilazi gole književne razloge - saopštio je žiri Brankovoga kola.
Knjiga, kako je navedeno, sadrži pjesme svevideće psaltirske snage i ljepote, ozarene duhovnosti koja je data rijetkima.
- Pojedini stihovi i pjesme rascvjetavaju se u nezadrživ iscjeliteljski plač i priziv Gospoda. Ova vrsta poezije zaziva potrebu za monaškim životom i podvigom, ne samo kod autorke već i kod onih čitalaca koji posjeduju prozorljiv pogled i molitvenu rezonancu bića. Sa umjetničke tačke, ova knjiga je urađena u zamahu istinske stvaralačke potrebe, u znaku urođenog talenta koji je veoma rano stekao svijest o samome sebi - zaključeno je u saopštenju Brankovoga kola.
U susret proslavi 200. godišnjice rođenja Branka Radičevića, nagrada Pečat varoši sremskokarlovačke biće novim laureatima svečano uručena na Proljećnim Brankovim danima 2024 u Sremskim Karlovcima, u čuvenoj, najstarijoj srpskoj gimnaziji, gdje se Aleksije Radičević, potonji pjesnik Branko, školovao od 1835. do 1841. godine.
Pečat varoši sremskokarlovačke jedna je od najstarijih i najuglednijih pjesničkih nagrada u regionu. Prilikom osnivanja 1967. godine, ovo dugovječno priznanje dobilo je osam pjesnika: Rajko Petrov Nogo, Radomir Mićunović, Branko Bošnjak, Petko Vojnić Purčar, Tito Bilopavlović, Zvonimir Husić, Milorad Milenković Šum i Karolj Јung.