latinica  ћирилица
24/10/2023 |  10:56 ⇒ 15:43 | Autor: RTRS

BiH potreban unutrašnji dijalog - glavni subjekti sami da odlučuju o svojoj sudbini (VIDEO)

U Banjaluci je nastavljen međunarodni skup "Balkanski dijalog" na kojem učestvuju doktori nauka i profesori iz Rusije, Srbije i Republike Srpske, a među njima akademici Јelena Guskova i Nikita Bondarev, kao i ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov.
Balkanski dijalog - Foto: RTRS
Balkanski dijalogFoto: RTRS

Na Fakultetu bezbjednosnih nauka obratili su se Leonid Dračevski, izvršni direktor Fonda za podršku javne diplomatije "Gorčakov", ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov, rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin, dekan Fakultet bezbjednosnih nauka Univerziteta u Banjaluci Predrag Ćeranić.

Prisutnima se obratio ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir.

Učesnici skupa su poručili da je globalni dijalog moguće uspostaviti isključivo uz poštovanje međunarodnog prava, teritorijalnog integriteta i suvereniteta svih država, što trenutno nije na sceni.

Budimir je u izjavi novinarima rekao da je dijalog moguć, ako ga zapadne sile ne posmatraju kao dio imperijalističkog projekta.

Foto: RTRS

Budimir je istakao da je izvor svih problema u BiH to što glavni subjekti ovog prostora nisu sami odlučivali o svojoj sudbini, već su to drugi činili.

- BiH je najveći eksperment SAD i Zapada - naglasio je on.

Foto: RTRS

Ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov rekao je da u BiH ne treba biti uticaja stranih faktora jer to dovodi do nesporazuma, već je potreban unutrašnji dijalog za šta se zalaže Rusija, kao jedan od garanata Dejtonskog sporazuma, i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

- Političari u BiH moraju biti osnova za dalji razvoj situacije, odnosno napredak - rekao je Kalabuhov.

On je podsjetio da se i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zalaže za dijalog u BiH, što bi trebalo da bude uvaženo.

Akademik Srpske akademije nauka i umjetnosti i Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Јelena Guskova rekla je da je dijalog balkanskih zemalja potreban zbog postojeće situacije u svijetu i da će Rusija pobijediti, a EU nestati.

- Republika Srpska treba da izdrži pritiske još par mjeseci, dok se to ne desi. Republika Srpska je jaka, snažna, uporna, ne da svoje i ne uzima tuđe - istakla je Guskova.

Foto: RTRS

Leonid Dračevski, izvršni direktor Fonda za podršku javne diplomatije "Gorčakov", rekao je da je potrebno unaprijediti dijalog na Balkanu, a u BiH poštovati Dejtonski mirovni sporazum.

- Naš zadatak jeste da bude sagledana i istorija poštovanja Dejtonskog sporazuma. Neka pravila koja nisu bila standardizovana uticala su na mirovni sporazum, odnosno njegovu promjenu - rekao je Dračevski.

Danas je održana i panel-diskusija "Dejtonski sporazum danas. Pogled iznutra i iz Rusije", na kojoj se obratio i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

Karan je istakao da se može govoriti o kontinuitetu uzurpacije dejtonskih, ustavnih, dogovorenih principa koja je išla u pravcu narušavanja ustavnopravne snage i pozicije Republike Srpske, a vrhunac oduzimanja njenih nadležnosti je sudski postupak protiv predsjednika Milorada Dodika.

Direktor Centra za humanitarno pravo i borbu protiv terorizma DŽevad Galijašević rekao je da je dijalog u BiH i na Balkanu potreban ako se uzmu u obzir postojeći politički procesi, ali da je, kako kaže, Dejtonski mirovni sporazum alibi da BiH i dalje bude kolonija.

- Kada govorimo o dijalogu u BiH, nažalost, Dejtonski mirovni sporazum je samo metodološki postulat za kontrolu i nadzor procesa koji stranci obavljaju. Kada bi neko javio da nema više BiH, Srpska bi nastavila da postoji, jer je stabilna - rekao je on.

Na drugoj panel-diskusiji o temi "Nacionalni i nadnacionalni identitet na Balkanu" govoriće, između ostalih, Nikita Bondarev, stariji naučni radnik na Institutu slavoznanja Ruske akademije nauka, srpski istoričar Aleksandar Raković i Nikola Ožegović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci.

Nakon toga biće održano izlaganje učesnika sa radovima o temi "Međunarodni terorizam i radikalan islam na Balkanu".