Komšić: Velika disproporcija između Šmitovih stavova u izvještaju i njegovih poteza
Komšić je u obraćanju naveo da BiH nakon 28 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma još uvijek nije prošla cjelokupan put demokratske tranzicije i da je ostala zarobljena u vrtlogu etnički utemeljenih politika i različitih etnički projektovanih ciljeva.
- Tome svakako treba pridodati i činjenicu kako je sam Dejtonski mirovni sporazum postao alat za različita geopolitička nadmetanja različitih igrača na geopolitičkoj sceni - rekao je on.
Komšić je rekao da je BiH "zaglavljena u etničkim politikama koje imaju za cilj potpuno urušavanje političkog i društvenog sistema u zemlji".
- Zapravo se etničke politike i etničke grupe koriste za stvaranje tenzija i destabilizacije, kako bi se na lakši način ostvarivali kratkoročni i dugoročni geopolitički ciljevi. Takvo geopolitičko postupanje prema BiH smatram apsolutno neprihvatljivim - naveo je on.
Komšić je rekao da kroz prizmu posmatra i izvještaj Kristijana Šmita.
- Da se u Bosni i Hercegovini vode različite geopolitičke igre, možemo jednostavno prikazati kroz nastojanja različitih aktera i političkih grupacija, da ospore legitimitet visokog predstavnika, nastojeći na taj način stvoriti prostor za provođenje planiranih geopolitičkih interesa. Bez obzira što se u BiH vode političke debate o tome da li je visoki predstavnik legitiman, odnosno da li je izabran u skladu sa odgovarajućom procedurom, želim vam jasno istaći da sa svoje strane podržavam postojanje Kancelarije visokog predstavnika, sve dok se kroz ostvarivanje tzv. 5+2 uslova ne stvori ambijent za zatvaranje OHR-a - rekao je Komšić.
Govoreći o Šmitovom izvještaju, Komšić je rekao da je potrebno istaći nekoliko veoma bitnih elemenata, koje nije spomenuo ili nije prikazao na odgovarajući način.
On je naveo da se Šmit suočio sa masovnim protestima građana u BiH, koji su u dva navrata protestovali ispred OHR-a izražavajući nezadovoljstvo njegovim ponašanjem i najavljenim odlukama.
- Brojnost oba skupa građana u kojem učešće nisu imale političke stranke, govori nam da su građani BiH svjesni svih važnih pitanja u svojoj zemlji, ali i da su svjesni i nezadovoljni zbog nekih loših odluka koje je donosio aktualni visoki predstavnik. Vjerujem kako će visoki predstavnik ovo cijeniti i uvažiti u svom budućem radu, posebno u domenu donošenja budućih odluka - rekao je Komšić.
On kaže da su pojedine Šmitove odluke "dobre i da su nastojale zaštititi ustavni poredak u BiH, ali su bile nedovoljne i nedorečene".
- Radi nedorečenosti tih odluka rasle su političke tenzije, kao i nastojanja da se BiH dodatno etnički podijeli sve do njene potpune disolucije - kaže Komšić.
On dalje navodi da je primjetno da se Šmit relativno loše nosi sa takvim političkim nastojanjima.
- Potrebno je posebno istaći da postoji velika disproporcija između stavova iznesenih u njegovom izvještaju u odnosu na ono šta zaista radi na prevazilaženju ovih problema. Njegova dijagnostika problema, koji se tiču ponašanja aktera iz Republike Srpske, u kojima oni govore o nekom navodnom mirnom razlazu, mirnoj disoluciji ili entitetskim nadležnostima, svakako je tačna, ali njegovu dijagnozu ne prate adekvatne aktivnosti - rekao je Komšić.
On daljnje pita da li je takvo Šmitovo ponašanje uzrokovano nedostatkom njegovih kapaciteta ili je uzrok tome nedostatak podrške međunarodne zajednice.
On je rekao da "cijeni njegovo nastojanje da, kada nastanu blokade u funkcioniranju zajedničkih institucija, svojom ulogom medijatora pokuša riješiti nastale blokade".
- To je svakako njegova obaveza, propisana Aneksom 10 Daytonskog mirovnog sporazuma. Kada nastanu teškoće u funkcioniranju vlasti, uzorkovane različitim političkim interesima dva entiteta, tek tada se visoki predstavnik pojavljuje u ulozi medijatora. Međutim, djelovanje sadašnjeg visokog predstavnika najčešće nije u ulozi medijatora, kako to nalaže Aneks 10 Daytonskog mirovnog sporazuma, već je prema jednom entitetu - Federaciji BiH, postavljeno kao proaktivno, dok je prema entitetu Republika Srpska postavljeno kao reaktivno - rekao je Komšić.
On kaže da to Šmita stavlja u veoma nezavidan položaj, jer se time stvara mogući osjećaj njegove političke nesigurnosti i pristrasnosti.
- Kao treće, posebno smo zabrinuti izjavom premijera jedne susjedne zemlje, da su oni izlobirali kod visokog predstavnika nametanje takvih izmjena entitetskog Ustava i Izbornog zakona BiH, koji odgovara političkim interesima susjedne države, a na štetu suvereniteta BiH. Ovdje, naravno, mislim na premijera i Vladu susjedne države Hrvatske - rekao je Komšić.