latinica  ћирилица
15/11/2023 |  18:29 ⇒ 21:03 | Autor: RTRS

Borba sarajevskih Srba i njihovih potomaka za vlastitu imovinu (VIDEO)

Godinama traje borba sarajevskih Srba i njihovih potomaka za njihovu imovinu. Primjera je nebrojeno. Јedan od onih koji duže od deceniju vodi bezuspješno bitku da sačuva svoju imovinu je i Miodrag Stijepić, povratnik u ilidžansko naselje Rogačići. Posljednja dionica sarajevske zaobilaznice od Vlakova do Mostarskog raskršća gradi se doslovno ispod prozora njegovog doma.
Sarajevo - Foto: RTRS
SarajevoFoto: RTRS

"Opasnost na putu, porodična kuća na cesti" - Miodrag je pripremio jinovativni saobraćajni znak upozorenja za buduće korisnike saobraćajnice još prije deceniju. Putnika još nema. Nema ni građevinara i mašina već dvije godine, da okončaju započete radove. "Radi" samo klizište i ispod i iznad domaćinstva.

- Kad su počeli da rade, da kopaju, krenulo je klizište. Čim su oni dolje počeli da rade i da potkopavaju, odmah je krenulo - kaže Stijepić.

Od teških mašina i pokrenutog klizišta, jedna kuća je potpuno ruinirana i za život neuslovna. Drugoj Stijepić gotovo na mjesečnom nivou krpa pukotine. Istina, posljednje radne dane izvođač je izgradio potporni zid. Sa gornje strane domaćinstva, Miodrag je zaštitu gradio vlastitim sredstvima. No, nalet zemljišta gotovo polovinu je uništio. Stijepić vlastitim sredstvima nije mogao da sanira pokrenuto klizište. Dok u iščekivanju jesenjih kiša opravdano strahuje za svoju bezbjednost, mukama se ne nazire kraj.

- Oni su meni presjekli put dolje i pješački put i kolski. Јa inače živim u centru sela, ali do prve prodavnice mi treba 3,5 kilometra, a prodavnica mi je, dok sam imao put, bila udaljena 50 metara, a tako i autobuska stanica - navodi Stijepić.

Јedini povratnik u nekada srpskom naselju na rješavanje problema klizišta i uništenih objekata čeka 10 godina. A obraćao se kaže na brojne adrese - od kantonalnih i opštinskih vlasti pa do mjesne zajednice.

- Gdje god dođete sad, oni će s vama da razgovaraju dva minuta, sve dok vam ne čuju ime. Kad vam čuju ime, vi ste završili sa njima. Za njih je predmet završen, zatvore knjigu i odoše, ne trebate ih zvati više - ističe Stijepić.

Srpsko ime i prezime nije, međutim, smetalo, kada je Stijepić pokušao da zaustavi izvođača u devastiranju vlastitog domaćinstva. Odmah je reagovala policija i uručila kazneni nalog od 500 KM. Za urušeno imanje kaznu niko ne plaća i pored pravosnažne presude sarajevskog Kantonalnog suda, kojom je naložena eksproprijacija zemljišta.

Akti su jasni - "u zaštitnoj zoni od 40 metara ne smije biti objekata izuzev onih sa posebnom dozvolom". A Miodragova kuća ni četiri nije udaljena. No, kakva korist od već požutjele sudske presude kada ona očigledno ne važi za izvođača - sarajevski Euro-asfalt i finansijera Autoceste FBiH. Iz matične opštine još ranije su, tvrde, preduzeli neophodne radnje.

- Uvažavajući drugostepeno rješenje, kao i predmetnu presudu, date su upute i smjernice, preduzete su neophodne radnje u cilju donošenja novog akta u skladu sa pozitivnim propisima - rekli su iz opštine Ilidža.

Slučaj Stijepić, nažalost, nije jedini povratnički na trasama puteva koje grade Autoceste Federacije. Hadžići, Bradina, Ortijež u dolini Neretve - nizu nikada kraja, nabraja Đorđe Radanović, predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH.

- Autoceste Federacije BiH redovno krše prava Srba na trasama koje su uspostavili za izgradnju auto-puteva. Oni ulaze u posjed srpske imovine, grade auto-ceste bez pitanja Srba, zatim vrše podjelu srpske parcele, ostavljaju iza sebe nered - tvrdi Radanović.

Za nered koji su ostavili u naselju Rogačići, Miodrag će kaže pravdu ponovo da traži pred pravosuđem. Ovaj put tražiće i krivičnu odgovornost za uzurpatore imovine. A do tada će dane provoditi u strahu da mu dom i bukvalno ne završi na gradilištu. Na sramotu svih zagovornika ljudskih prava i suživota u "multi" gradu.