

Šmit da se bavi svojim statusom, a ne Republikom Srpskom (VIDEO)
Bez prisustva srpskih predstavnika sarajevski Rouz Rot seminar bio je prilika da Šmit pošalje nove optužbe ka Republici Srpskoj. Stranac bez legitimiteta ponovo je pokušao da tumači Dejton, pod floskulom da nikome neće dozvoliti njegovo urušavanje. A upravo je on, na krilima Ustavnog suda i političkog Sarajeva, stavio ruku na imovinu Republike Srpske. Ako je pročitao Dejton, tamo piše da imovina pripada entitetima i da Republika Srpska neće dozvoliti ni pedlja svoje imovine. Zbog takvih prijetnji Šmit je dobio odgovor Republike Srpske koji mu se nije dopao, pa je danas na sarajevskom seminaru ponovo oštricu okrenuo ka srpskim predstavnicima.
- Suverenitet i teritorijelni integritet zemlje konstantno je pod prijetnjom, kao i funkcionisanje institucija. Ustav BiH ne predviđa pravo na otcjepljenje entiteta. Političari iz Srpske nisu se odrekli secesionističkih politika već su ih intezivirali - rekao je Šmit.
Najveća prijetnja suverenitetu BiH je upravo Šmit, odgovara Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. On se bori protiv Republike Srpske i njenog naroda što nećemo trpjeti, kaže Kovačević. Podsjetio je da je Šmit došao sa jednim zadatkom, a to je razvlašćivanje Republike Srpske.
- Borba za zaštitu Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH i institucionalnog poretka je na prvom mjestu borba protiv Šmita i u Srpskoj od nje nećemo odustati. A kada Šmit govori o secesionizmu, moram ga podsjetiti da u Ustavu BiH postoji obaveza o poštivanju svih međunarodnih povelja, prije svega UN, koje govore o pravima naroda na samoopredjeljenje kada su ugnjetavani. Srpski narod u BiH je ugnjetavan na prvom mjestu od onih čiji je glavni eksponent Šmit i protiv toga ćemo se boriti - poručio je Kovačević.
Zbog svega, najbolje je da se Šmit prestane baviti Republikom Srpskom. Umjesto toga, red je da se počne baviti svojim legitimitetom.
Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić ističe da niko iz Srpske ne želi da naruši ustavni poredak u BiH ili govori o otcjepljenju, već o mirnom razlazu ukoliko se unutar BiH ne može postići dogovor.
- Sasvim je normalno da se priča o svakoj vrsti opcije koja znači da bi narodi na ovoj teritoriji bolje živjeli. Zašto ne bismo pričali o mirnoj disoluciji? Zašto bi to bila tabu tema? Ne pričamo o nasilnoj secesiji, ratu, pričamo o nečemu što bi moglo, ako ne danas onda za deset godina, da se stavi na dnevni red - kaže Nešić.
Pravnik Ognjen Tadić istakao je da Srpska neće imati od čega da se otcijepi kada Šmit i ostali konačno sruše Dejtonski sporazum.
- Sreća da Kristijan Šmit nije visoki predstavnik, jer bi svojim izjavama uznemirio i prevario i domaću i međunarodnu javnost - rekao je Tadić.
I dok Šmit tvrdi da je njegov priotitet suprotstavljenje napadima na Dejtonski sporazum i Ustav, zaboravlja da je stranac koji je zajedno sa stranim sudijama Ustavnog suda tačka razdora u BiH i rušilac dejtonskog Ustava. Nije Evropa, tek tako, među 14 prioriteta uvrstila odlazak stranih sudija i zatvaranje OHR-a. Bez toga nema otvaranja pregovora sa Evropskom unijom.
- I samim Ustavom i Dejtonskim sporazumom je predviđeno da su strane sudije ovdje u nekom prelaznom periodu. Јedan od političkih stavova Srpske je da se ta preporuka sa početka nastanka Republike Srpske poštuje i da tek odlaskom stranih sudija možemo doći do političke stabilnosti - ističe ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Željko Budimir.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je izvještajem Evropske komisije o napretku BiH nastavljeno političko uslovljavanje.
- BiH su dali kritike, Ukrajini pohvale. To je rezultat geopolitičke strategije, a ne zrelosti društva. Ukrajina je mnogo nezrelija - istakao je Stevandić.
I dok Šmit koristi svaku priliku da optuži Republiku Srpsku, iz Srpske upozoravaju - ako je neko mislio da ćemo trpjeti ugnjetavanje i to da neko radi sve da dođe do toga da nas nema - u zabludi je. Na put nam, kažu, neće stati bilo kakav Šmit.