

Sahranjen Dušan Oljača (VIDEO)

U RTRS-u je predhodno održana komemoracija u prisustvu članova porodice i velikog broja njegovih prijatelja i kolega. Dušan Duško Oljača ostaće upamćem kao jedan od prvih spikera Radija Banjaluka, a javnost u bivšoj Јugoslaviji pamtiće ga kao jednog od najboljih spikera, koji je vodio Dnevnik Televizije Sarajevo.
Dušan Duško Oljača bio je radijski čovjek, koji je najveću slavu i priznanja dobio kao voditelj televizijskog Dnevnika.
Karijeru je počeo u Radiju Banjaluka, nastavio u Radio-televiziji Sarajevo, a svojim bogatim znanjem i iskustvom završio unapređenjem programa našeg javnog servisa i pojedinačnom razvoju novinara, spikera i voditelja. Ostaće zapisana njegov autoritet i interpretacija, ističe prijatelj i nekadašnji kolega, Želimir Šarić.
- Za mene je Duško uvijek bio i ostaće primjer pravog profesionalca. Strastven i uporan u postizanjima ciljeva. Nalazio je nove talente, znao je da ih podrži u teškom trenutku, da se raduje srećnim događajima, šali i ponekad laska - navodi Šarić.
Oljaču su voljeli kamera, mikrofon, gledaoci, slušaoci. To svjedoče Duškovi prijatelji. Zajednički rad i prijateljstvo za vječnost imao je i sa kolegom Radovanom Marčetom.
- Čini mi se da taj nepatvoren bariton još odjekuje cijelim jugoslovenskim prostorom, ne samo spikera, jednog erudite, znalca i profesionalca koji je ostavio neizbrisiv trag u ovoj našoj profesiji. Duško Oljača je na mnogo načina poseban, prvenstveno po tome što je zanat koji je započeo ovdje u Banjaluci, prije 60 godina, toliko volio, toliko bio posvećen i doslijedan poštujući standarde koji su u to vrijeme zadati - izjavio je Marčeta.
Doajen novinarstva imao je savršenu dikciju, pravilnu artikulaciju glasova i besprjekornu akcentaciju. Izgradio je brilijantnu karijeru, ali i pored toga bio veliki čovjek, iskren prijatelj i kolega kaže Јadranka Mudrenović koja je sa Oljačom provela skoro čitav radni vijek.
- Kolega koji mi je bio vjetra u leđa. Poštovala sam ga i kao čovjeka koji je mnogo znao i bio perfekcionista, koji je tražio da budemo najbolji. Mi smo generacija koja je utrla put radiju i televiziji na ovom našem području - navodi Mudrenović.
Duško Oljača bio je jedan od prvih spikera-voditelja na Radiju Banjaluka, gdje je radio od 1968. godine. Novinarski i spikerski posao početkom sedamdesetih godina prošlog vijeka nastavio je u Radio Sarajevu. Јavnost u bivšoj Јugoslaviji pamtiće ga kao jednog od najboljih spikera, koji je vodio Dnevnik Televizije Sarajevo. Za vrijeme Odbrambeno - otadžbinskog rata bio je urednik Srpskog Radija Ilidža, a nakon toga - jedan od urednika Srpskog radija u Palama.
Direktor Radija Republike Srpske bio je krajem devedesetih godina. Na Radio- televiziji Republike Srpske radio je do 2009. godine.
Za svoj rad dobijao je i zvanična priznanja među kojima su i nagrade na radijskom festivalu u Ohridu.