latinica  ћирилица
17/11/2023 |  11:45 ⇒ 17:51 | Autor: RTRS

Pred Srpskom dva teška pitanja - Trgovska gora i imovina (VIDEO)

Odbor za životnu sredinu, prostorno planiranje i održivi razvoj u saradnji sa akademskom zajednicom Republike Srpske i nekoliko fakulteta i resornim ministarstvima, organizovalo je simpozijum, na temu "Prostorno planiranje i zaštita prirodnih dobara u Republici Srpskoj".
Simpozijum - Foto: RTRS
SimpozijumFoto: RTRS

Planiranje prostora i zaštita prirodnih dobara ključni su elementi održivog razvoja i opstanka, a svaka greška, bilo da je riječ o stihijskoj gradnji, neracionalnom korištenju prirodnih resursa ili lošem upravljanju otpadom, donosi nesagledive posljedice, poručio je ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik.

Prema njegovim riječima, te posljedice su devastacija prostora, zagađenje prirode, te klimatske promjene.

Vipotnik je naveo da Republika Srpska u ovom trenutku mora dati odgovore na dva teška pitanja, a to su namjera Hrvatske da na granici sa Srpskom i BiH izgradi odlagalište radioaktivnog otpada i nastojanje da se Srpskoj oduzme vlasništvo nad imovinom.

On je poručio da Srspka neće dozvoliti da joj se oduzme pravo da upravlja svojim prostorom, da planira razvoj i štiti svoju životnu sredinu, te da je Ustav BiH veoma jasan da je imovina u vlasništvu entiteta.

Profesor na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu u Banjaluci Brankica Milojević podsjetila je da je vrijednost riječnog toka Une prepoznata kroz kategoriju zaštite parka prirode, te da će biti predloženi određeni mehanizmi zaštite vodotoka Une kroz sistem planiranja prostora.

Vršilac dužnosti dekana Šumarskog fakulteta u Banjaluci Zoran Govedar rekao je da su prirodna dobra Republike Srpske izložena različitim rizicima i neizvjesnostima u smislu upravljanja njima, zbog čega je veoma značajno prostorno planiranje radi rješavanja tih pitanja.

- Pokušava se vlasništvo nad prirodnim dobrima Republike Srpske prenijeti na neke druge institucije, što nije u skladu sa ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom. Šume su jedan od najznačajnijih resursa, obuhvataju više od 51 odsto republičke teritorije i imaju ogromnu ulogu u privrednom i opštem razvoju Srpske. Upravljanje jednim tako velikim resursom i sistemom je veoma složeno - rekao je Govedar.