12/02/2024 |  08:14 ⇒ 08:39 | Autor: RTRS

Obala Slonovače osvojila Kup afričkih nacija

Fudbaleri Obale Slonovače osvojili su Kup afričkih nacija na domaćem terenu pobjedom u finalu nad Nigerijom rezultatom 2:1.
Fudbalska reprezentacija Obale Slonovače (foto: EPA-EFE/LEGNAN KOULA) -
Fudbalska reprezentacija Obale Slonovače (foto: EPA-EFE/LEGNAN KOULA)

Obala Slonovače je pobjedom u Abidžanu došla do svoje treće titule šampiona Afrike, koliko ih ima i Nigerija.

"Slonovi" su bolje započeli meč, nošeni podrškom oko 60.000 domaćih navijača i u prvih pola sata imali su terensku inicijativu koja se ispoljila kroz nekoliko udaraca ka golu protivnika.

Međutim, uprkos podređenom položaju, Nigerija je bila ta koja je došla do vođstva.

Nakon jednog kornera u 38. minutu i nedovoljno dobre intervencije odbrane domaće ekipe, kapiten "zelenih orlova" Vilijam Trust-Ekong nadskočio je Serža Orijea i odličnim udarcem glavom doveo svoju reprezentaciju u vođstvo.

U drugom poluvremenu izabranici Emersa Fajea nastavili su sa pritiskom, stvorivši nekoliko dobrih prilika.

Јedna od tih šansi iskorišćena je u 62. minutu kada je Frenk Kesi na drugoj stativi sačekao centaršut Simona Adingre i glavom poravnao rezultat.

Nakon toga su obje ekipe napravile po nekoliko izglednih šansi, ali nijedna nije pretvorena u gol, sve do 81. minuta.

Adingra je probio po lijevom boku i centrirao na peterac gdje se odlično snašao Sebastijan Aler i donio preokret Obali Slonovače.

Pokušali su Nigerijci do kraja da izjednače, ali nisu uspjeli da naprave ozbiljniju priliku, uprkos značajnoj nadoknadi vremena.

Obala Slonovače je do ovog susreta igrala u četiri finala Afričkog kupa nacija i sva četiri su završena rezultatom 0:0.