Seoska domaćinstva koja se bave turizmom ulaze u proces kategorizacije (VIDEO)
Na prvom mjestu čuvari tradicije, a tek po tom ugostiteljski objekat. Etno-selo "Ljubačke doline" od 2015. godine obišle su hiljade gostiju iz cijelog regiona. Zimi je ovdje tiho, jer se radi vikendom ili uz najavu.
- Radimo sa turističkim agencijama iz regiona, naročito Slovenije. Već sada imamo 20-30 autobusa rezervisanih iz regiona - kaže Nedeljko Branković, domaćin Etno sela "Ljubačke doline".
Kategorizaciju su, kaže domaćin, već prošli. Za seoska domaćinstva ranije je bila iskazivana brojem jabuka, sada će to biti zvjezdice. Kako god da oznaka na ulazu izgleda, iskustvo koje nude gostima teško može da se nadmaši, pa se konkurencije ne plaše. Ipak, slažu se da u tu oblast treba uvesti reda.
- Mi imamo tradicionalnu arhitekturu, zanate, crkvu kao nosioca tradiciije kroz vjerske obrede, prije svega Božića i Uskrsa. Binu na kojoj radimo program, folklor, rekonstrukciju događaja iz prošlosti, klasičan muzej, tradicionalnu kuhinju, radionice, na prvom mjestu zmijanjski vez, tkačke radionice, tako da mi nemamo konkurenciju - dodao je Branković.
Sve veći broj gostiju zainteresovanih za boravak u ovakvim domaćinstvima seoski turizam čini jednom od vodećih grana razvoja sektora. U resornom ministarstvu navode – upravo zato je potrebno postići određene standarde i ponudi dati novi kvalitet.
- Želja nam je da ovu oblast turističke ponude u Srpskoj, pogotovo dio seoskih domaćinstava, dodatno pojačamo i poboljšamo kvalitet usluge u samo turizmu - kaže Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.
Za kategorizaciju seoskih domaćinstava, ali i hostela, prema novom pravilniku biće zadužene jedinice lokalne samouprave. U resornom odjeljenju banjalučke Gradske uprave kažu – sa 481.000 gostiju, prošla godina bila je rekordna za grad na Vrbasu. Uz to, bilježe i rast broja registrovanih turističkih kapaciteta, za 183 samo u prošloj godini. Trenutno je registrovano 468 smještajnih jedinica. Koliko će ih biti kada se kategorizuju i seoska domaćinstva, tek će se vidjeti.
- Identifikovana je nova smještajna jedinica, kapacitet, a to je, kako stoji u Zakonu o ugostiteljstvu, objekat ruralnog turizma. Do sada u pravnom okviru takva vrsta smještajnih kapaciteta nije bila prepoznata - rekla je Aleksandra Simić, iz Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj Gradske uprave Banjaluka.
Pravilnik bi na snagu trebalo da stupi do kraja mjeseca, a potom će se pregovarati o još jednoj oblasti. Za mart su najavljeni razgovori sa rafting kampovima i izrada pravilnika koji će definisati tu oblast.