Raković: Srbi 27. marta 1941. izabrali put antifašizma, ali i velikog stradanja
Raković je rekao da je posljedica dešavanja 27. marta bila nacistička agresija na Јugoslaviju, ali da bi ona, vjerovatno, uslijedila i da nije bilo poništavanja protokola o pristupanju Јugoslavije Trojnom paktu jer se pokazalo da Hitler nije ispoštovao nijedan potpisani.
- Pokušano je sve da se sačuva obraz zemlje i da se ne pristane na savez sa nacistima i fašistima. Nakon puča 27. marta Јugoslavija je ostala zemlja slobodnog svijeta. Ona je raskomadana, narod je veoma stradao, ali izvesno je da bi s obzirom na to s kim smo imali posla, svakako bili izloženi stradanju i da bi posljedice bile tragične - naveo je Raković.
Danas su se navršile 83 godine od vojnog puča i velikih demonstracija u Beogradu i drugim gradovima Srbije i bivše Јugoslavije koji su odredili sudbinu zemlje i njen dalji put ka bloku zemalja protivnika nacističke Njemačke.
Pučem, koji je izvršen u jedan čas poslije ponoći 27. marta 1941. godine poništen je protokol o pristupanju Јugoslavije Trojnom paktu koji su činile Njemačka, Italija i Јapan, a koji su u ime jugoslovenske Vlade potpisali premijer Dragiša Cvetković i ministar spoljnih poslova Aleksandar Cincar Marković.
Protokol, koji je isprovocirao puč, a potom i masovne demonstracije potpisan je poslije ocjene da je Јugoslavija strategijski u bezizlaznom položaju, kao i da se ne može dobiti nikakva pomoć od saveznika.
Time je uklonjeno namjesništvo čija je prva ličnost bio knez Pavle Karađorđević, a maloljetni kralj Petar Drugi proglašen je punoljetnim.
Čim je informacija o puču, čija je centralna figura bio general Dušan Simović, dospjela u narod, izbile su masovne ulične demonstracije kao znak podrške građana puču, praćene parolama koje su ostale upamćene u istoriji: "Bolje rat nego pakt" i "Bolje grob nego rob".
Istorijski nije potpuno rasvijetljeno, ali je opšteprihvaćeno uvjerenje da je presudan podsticaj državnom udaru u tako prelomnom trenutku imao uticaj inostranstva, prije svega Londona, ali i Moskve.
Srpske opozicione stranke i patriotske grupe, kao i Srpska pravoslavna crkva, sa odobravanjem su primile vijest o državnom udaru.
Kasnije, 6. aprila, uslijedilo je brutalno bombardovanje Beograda i masovni napad Njemačke, Italije, Bugarske i Mađarske na Јugoslaviju.
Zemlja je raskomadana i formirane su takozvana Nezavisna Država Hrvatska, "velika Albanija" i "velika Bugarska".
Sudovi u Srbiji rehabilitovali su neke od učesnika događaja 25. i 27. marta 1941. godine, poput Dragiše Cvetkovića, Slobodana Јovanovića, Živana Kneževića, te kneza Pavla Karađorđevića.