MUP apelovao građanima da budu oprezni prilikom paljenja vatre na otvorenom
Samo u periodu od 30. marta do 5. aprila ove godine na području Republike Srpske evidentirano je 45 požara na otovorenom, a opožarene površine su nerijetko zauzimale velike površine i prelazile u šumske požare.
- Vikend će prema vremenskim prognozama biti izrazito topao i vjetrovit, što pogoduje razvoju i bržem širenju požara. Uzroci požara u većini slučajeva nekontrolisano paljenje vatre na otvorenom prostoru u svrhu paljenja stare trave i korova. Sva lica koja pale vatru na otvorenom, dužna su istu držati pod nadzorom, te ugasiti ostatke nesagorenih materija, kako bi se spriječilo eventualno raznošenje i pojava nekontrolisanog gorenja i požara, a posebno u blizini šumskih kompleksa i zasada. Zakonom o zaštiti od požara kao jedna od obaveznih mjera zaštite požara (član 18, tačka 10.) zabranjeno je paljenje korova i drugog poljoprivrednog otpada bez prethodnog obavještavanja vatrogasno-spasilačke jedinice i preduzimanja svih neophodnih radnji s ciljem sprečavanja širenja vatre - navodi se u saopštenju MUP-a.
Dodaju da za fizička lica koja pale korov i drugi poljoprivredni otpad, bez prethodnog obavještavanja vatrogasno-spasilačke jedinice i nepreduzmanja svih neophodnih radnji u cilju sprečavanja širenja vatre, propisana je novčana kazna od 100 KM do 1.000 KM.
- Podsjećamo građane, da je u slučaju nekontrolisanog širenja vatre potrebno da odmah o tome obavijeste vatrogasce na broj 123, policiju na broj 122 ili Centar za obavještavanje na broj 112. Građani, poljoprivrednici i šumski radnici pozivaju se da se pridržavaju zakonskih odredbi, da ne pale vatru na nedozvoljenim mjestima, ne ostavljaju upaljenu vatru bez nadzora i ne uništavaju prirodu, jer mala nepažnja može imati velike posljedice. Ministarstvo će u narednom periodu u okviru svojih ovlaštenja preduzimati zakonom propisane mjere protiv lica koja su izazvala požar i time ugrozila živote i zdravlje ljudi i pričinila materijalnu štetu - ističe se u saopštenju MUP-a.