Ivanišević: Činjenicama napasti falsifikat u Generalnoj skupštini
Ivanišević je istakao da su Srbi, ne čineći dovoljno na prezentaciji srpskih stradanja na tom području, dozvolili da događaj u Srebrenici iz jula 1995. godine bude brutalno falsifikovan i pun neistina i laži.
- Napravljen je kult laži i to se tolerisalo valjda zbog mira u kući. Dozvoljeno je da razni falsifikati zavladaju ovim prostorima. Decenijama čujem i naše ljude na rukovodećim pozicijama koji govore o nekom mega zločinu nad Bošnjacima, a niko se nije suočio sa činjenicama - rekao je Ivanišević.
On je naglasio da činjenice da se u Srebrenici nije desio ni genocid, ali ni "mega zločin" bodu oči svakom ko hoće da ih vidi.
- Godinama su zanemarivane, kako bi rekao Kosta Čavoški, činjenične istine. Kada ja krećem sa činjenicama prvo ukažem na onu tablu na ulazu u Potočare gdje je navedeno osam hiljada i nešto žrtava. Ono što niko ne pominje je da je tu 14 opština. To znači da je stradalo 300 do 400 lica po opštini, pa je li to mega zločin? - upitao je Ivanišević.
Prema njegovim riječima, posebno je važno naglasiti da svi ukopani u Potočarima nisu stradali tog 11. jula 1995. godine, nego su ginuli kao vojnici četiri ratne godine i da među njima nema civila.
- Јednostavno, nema nijedne jedine činjenice koja daje za pravo onima koji kažu da je u Srebrenici napravljen mega zločin i najveći zločin u Evropi posle Drugog svetskog rata, a to su često i naše srpske formulacije - rekao je Ivanišević.
On je podsjetio da je u svojoj knjizi "Traganje za istinom" iz 1997. godine objavio spisak porodica koje su kao porodice šehida dobile stanove.
- Imam spisak porodica koje su dobile stanove na ime svojih šehida, a onda se oni /šehidi/, pokopani u mezarju u Potočarima, pojavljuju živi na biračkom spisku. To je čudo jedno. U biračkom spisku je 3.000 lica koja su i na spisku nestalih - rekao je Ivanišević.
On je naveo da je Institut proslijedio pisma predsjednicima Republike Srpske i Srbije Miloradu Dodiku i Aleksandru Vučiću i dostavio dokument o stradanju Srba Podrinja koji je dostavljen UN još 10. juna 1993. godine.
- To su prvi dokumenti o stradanju Srba. Sve je dokumentovano i zabilježeno. Mi nismo insistirali na tom dokumentu ni na zločinu nad Srbima, a tolerisali smo te falsifikate kako iz devedesetih, tako i tokom celog 20. veka. Ceo vek je prošao u toleranciji zločinaca našeg naroda sa kojim smo živeli u istoj državi - rekao je Ivanišević.
On je ukazao da su Srbi i njihovo rukovodstvo proteklih decenija izražavali iskren pijetet prema bošnjačkim žrtvama, dok se neki drugi "tražeći od Srba stalno izvinjenje srpskim žrtvama smijali u lice".
"Bakir Izetbegović se šetao ovde po Beogradu, pa onda otišao u Sandžak da se izljubi sa onim koji su ubijali Srbe u BiH. Јa sam objavio spiskove Prve sandžačke i onih koji su vodili logore u kojim su ubijani naši ljudi. To je neverovatno. Po treći put im opraštamo i zbog mira dovedeš narod do bruke i sramote", rekao je Ivanišević.
Ivanišević je posebno ukazao da niko ne obraća pažnju da su u Srebrenici ubijeni svi Srbi koje su snage Nasera Orića tamo zatekle i svi ratni zarobljenici i da niko nikada za njih nije donio nijedan vijenac ni suzu.
"Francuska televizija snimila je kako maltretiraju naše civile usred Srebrenice, a oni su prikazani kao muslimani", rekao je Ivanišević.
On je istakao da je godinama istraživao mjesto stradanja Srba i muslimana i da je došao do zaprepašćujućeg podatka da je 80 odsto Srba ubijeno u svojim kućama, u svojim selima u svojim mjestima boravka, a da je na kućnom pragu stradalo 12 odsto muslimana
"Јasno je da nije agresor onaj koji je ubijen u svojoj kući", zaključio je Ivanišević.
Bošnjački dio misije BiH pri UN samostalno, bez odluke Predsjedništa BiH, radi na novoj rezoluciji o Srebrenici koja bi trebalo da bude predstavljena na sjednici Generalne skupštine UN.