Posebna sjednica Narodne skupštine, nastavak poslije pauze
Prenos sjednice nakon pauze na RTRS plusu i našem portalu.
Parlament Srpske usvojio izvještaj Nezavisne međunarodne komisije o Srebrenici #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/xZbIl9TGFo
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) April 18, 2024
.....................................................
Klubovi poslanika SNSD-a, SDS-a, PDP-a, DEMOS-a, SP-a, NPS-a, Ujedinjene Srpske i Liste za pravdu i red, te poslaničke grupe SPS-a, DNS-a i Narodnog fronta predložili su zaključke u vezi izvještaja Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine.
Zaključci poslanika NSRS u vezi izvještaja Nezavisne međunarodne komisije (FOTO) #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/8e2zUpByuv
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) April 18, 2024
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da sve što je nametnuto jednoga dana propadne, tako će i nelegalni visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, kao što je propao i prvi izvještaj Komisije za Srebrenicu koji je stavljen van snage.
Stevandić smatra da će izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine imati poseban značaj kada ga usvoji Narodna skupšptina Republike Srpske.
Stevandić je poručio da je za srpski narod i Republiku Srpsku neprihvatljiva rezolucija o Srebrenici u UN koja nije o pomirenju u BiH, već osuđujuća rezolucija.
Poslanik PDP-a Milanko Mihajilica rekao je da srpskom narodu niko ne može pripisati etiketu genocidnog jer to nije istina i predložio da srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović pokrene proceduru da Zlatko Lagumdžija bude opozvan sa mjesta ambasadora u UN zbog sramne rezolucije o Srebrenici koju žele da proguraju o UN.
Šef Poslaničkog kluba SDS-a Vukota Govedarica smatra da je Nezavisna međunarodna komisija napravila dobar pristup u svom radu jer se fokusirala na istinu o ratnim događajima u i oko Srebrenice od 1992. do 1995. godine.
Šef Poslaničkog kluba PDP-a Igor Crnadak rekao je da niko nikada u Republici Srpskoj neće pristati na to da srpski narod bude okvalifikovan kao genocidan.
Poslanik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović smatra da je Alija Izetbegović najodgovorniji za svjesno žrtvovanje Bošnjaka u Srebrenici, o čemu je ranije svjedočio Hakija Meholjić. Vukanović je istakao da su nad Srbima počinjeni masovni zločini u proteklom ratu za koje još niko nije odgovarao.
Poslanik Socijalističke partije Petko Rankić mišljenja je da se u Srebrenici dogodio ratni zločin, ali ne i genocid, koji neko želi da pripiše srpskom narodu. Ukazao je na teške zločine koji su počinjeni nad Srbima u i oko Srebrenice od 1992. do 1995. godine, za koje još niko nije odgovarao pred domaćim sudovima i Haškim tribunalom.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je Vlada, prihvativši Izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992-1995. godine, htjela da se dođe do istinitih podataka, što nije želja onih koji sponzorišu rezoluciju o Srebrenici u UN.
Republika Srpska prema događajima u Srebrenici uvijek odnosila kao prema mjestu gdje je počinjen zločin, ali nije tačno da je počinjen genocid jer definicija genocida nije ispunjena ni u dijelovima u Srebrenici, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica smatra da je proces pomirenja u BiH ugrožen rezolucijom o Srebrenici koja se predlaže u Generalnoj skupštini UN.
Samostalni poslanik Ramiz Salkić smatra da je neprihvatljiv izvještaj Nezavisne međunarodne komisije o Srebrenici kojim se, kako tvrdi, pokušava uvesti revizionizam u presude koje su donesene u Haškom tribunalu.
Nakon predstavljanja Izvještaja, narodni poslanici minutom ćutanja su odali počast svim stradalim u srebreničkoj regiji.
Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić predložio je da NSRS usvoji izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine u kojem piše, da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte.
Pred poslanicima je i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o radu – po hitnom postupku, Prijedlog izbornog zakona Republike Srpske - prijedlog narodnih poslanika, Prijedlog zakona o referendumu i građanskoj inicijativi Republike Srpske - prijedlog narodnih poslanika, kao i Prijedlog zakona o imunitetu Republike Srpske - prijedlog narodnih poslanika.