latinica  ћирилица
22/04/2024 |  15:23 ⇒ 20:25 | Autor: RTRS

Sjednica SB UN o KiM; Vučić: Priština stvara nepodnošljive uslove za život Srba (VIDEO)

Trenutno je u toku sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija posvećena šestomjesečnom izvještaju generalnog sekretara UN Antonija Guteresa o radu UNMIK-a. Srbiju predstavlja predsjednik Aleksandar Vučić.
SB UN (Foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL/ilustracija) -
SB UN (Foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL/ilustracija)

17.15 - Završeno obraćanje Vučića

16.40 - Vučić: Ispunili teške obaveze iz Briselskog sporazuma, 11 godina ZSO nije na vidiku

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na sjednici Savjeta bezbjednosti u Njujorku, na kojoj je predstavljen redovni šestomjesečni izvještaj generalnog sekretara UN Antonia Gutereša o radu Misije UN na KiM, da je Srbija ispunila sve teške obaveze iz Briselskog sporazuma, ali da ni poslije 11 godina formiranje Zajednice srpskih opština nije ni na vidiku.

Vučić je ukazao na činjenicu da Priština stvara nepodnošljive uslove za život Srba na Kosovu i Metohiji.

Vučić je rekao danas da mjera ukidanja upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji predstavlja kulminaciju etnički motivisane, promišljene kampanje, koju privremene prištinske institucije vode protiv Srba na KiM.

Dodao je da je Priština ukinula dinar na Kosovu i Metohiji, a što je kulminacija produžene etnički motivisane kampanje protiv Srba i drugih nealbanaca.

- Ukoliko se sjećate, Aljbin Kurti je pričao pred svima vama da je Srbima davao tromjesečni prelazni period, tokom kog nijedno pravo Srba neće biti zloupotrebljeno. Niko u Prištini, niti u međunarodnoj zajednici nije ni pomenuo tromjesečni prelazni period i sve mjere protiv Srba u vezi sa dinarom počele su da se primijenjuju odmah. Zbog toga Srbi na Kosovu i Metohiji su i dalje onemogućeni da dobijaju svoje penzije, plate, socijalna primanja, dječji dodatak i sva druga primanja - rekao je Vučić.

16.30 - Obraćanje Vučića

16.20 - Zijade: Prioritet dati dijalogu, a ne zapaljivoj retorici

Specijalna predstavnica generalnog sekretara UN i šefica Unmik-a Karoline Zijade predstavila je izvještaj o radu Misije UN na Kosovu i Metohiji.

- Održala sam mnoge konsultacije sa zvaničnicima u Beogradu i Prištini, kao i sa našim partnerima na terenu. Opšti je utisak nezadovoljstvo svih napretkom u dijalogu što se odražava na bezbjednosnu situaciju na KiM. Tokom nekoliko mjeseci usmjereni su veliki napori da se riješi pitanje legitimititeta vlasti u 4 opštine na sjeveru Kosova gde su Srbi većinsko stanovništvo. Prikupljeni su potpisi za opoziv gradonačelnika koji su izabrani sa svega 4 odsto glasova. Cilj je da se smanje tenzije koje su ovi izbori porouzrokovali - rekla je Zijade.

Kako je rekla proces opoziva se dogodio juče bez incidenata, ali sa učešćem svega nekoliko stotina glasača.

Kako je rekla veliku zabrinutost prouzrokovala je i zabrana finansijskih transakcija koja onemogućava normalan život manjinskoj zajednico Srba.

16.12 - Predsedavajuća Vanesa Frejzer otvorila sjednicu

Predsjedavajuća Savjetu bezbjednosti UN i stalna predstavnica Malte pri UN Vanesa Frejzer otvorila je sjednicu o izvještaju Unmika o Kosovu i Metohiji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Redovni šestomjesečni izvještaj o radu Misije UN na Kosovu i Metohiji predstaviće specijalna predstavnica generalnog sekretara UN i šefica UNMIK-a Karoline Zijade.

Sjednicu je otvorila predsjedavajuća Savjetu bezbjednosti za april, Vaneša Frejzir.

Prištinu predstavlja predsjednica privremenih institucija Vjosa Osmani.

Guteres je u redovnom izvještaju, koji se odnosi na period od 19. septembra 2023. do 15. marta 2024. godine, naveo da su, uprkos izvjesnom napretku u implementaciji sporazuma postignutih uz posredovanje EU, tenzije između Beograda i Prištine povećane, a da je bezbjednosna situacija na sjeveru tzv. Kosova ostala krhka.

On je istakao da nije bilo napretka ka uspostavljanju Zajednice srpskih opština uprkos diplomatskom pritisku i izrazio zabrinutost zbog primjene nove regulative o platnom prometu koja je, kako je naveo, uticala na ekonomska i socijalna prava Srba i drugih nevećinskih zajednica.

Pozvao je na hitan razgovor o otvorenim pitanjima u okviru dijaloga uz posredovanje EU, kako bi se osigurala prava svih pogođenih zajednica i najugroženije grupe bile zaštićene.

Guteres je najoštrije osudio, kako je naveo, ozbiljan bezbjednosni incident 24. septembra u Banjskoj, koji je doveo do tragičnog gubitka života i pozvao na završetak istrage i "privođenje počinilaca pravdi bez odlaganja".

Posljednja redovna sjednica Savjeta bezbjednosti UN o radu Unmika održana je u oktobru prošle godine, dok je u februaru ove godine na zahtjev Srbije, a nakon odluke prištinskih vlasti da zabrane upotrebu dinara, održana vanredna sjednica SB UN.

Osim učešća na sjednici SB, predsjednik Vučić imaće razgovore sa predsjedavajućom Savjetu bezbjednosti UN, stalnom predstavnicom Malte pri UN Vanesom Frejzir, kao i sa stalnim predstavnikom Ruske Federacije pri UN, Vasilijem Nebenzjom.

Predsjednik Vučić tokom dana prisustvovaće i prijemu koji priređuje Stalna misija Republike Srbije pri Ujedinjenim nacijama za stalne predstavnike država članica UN.

Vučić će imati i niz konsultacija i sastanaka sa predstavnicima zemalja članica Ujedinjenih nacija, kako bi objasnio poziciju Srbije u vezi sa najavljenom rezolucijom o genocidu u Srebrenici.

Najavio je susrete sa više od 120 stalnih predstavnika različitih zemalja u UN i saopštio da je u Misiji Srbije pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku formiran štab koji se bavi pitanjima u vezi sa pokušajem usvajanja rezolucije o Srebrenici i poručio da šanse Srbije nisu velike, ali da će se boriti.

Vučić je, uoči puta u Njujork, izjavio da će donošenje takve rezolucije dodatno narušiti odnose u regionu i da će se Srbija svom snagom boriti protiv usvajanja rezolucije.