Dan Republike Srpske
latinica  ћирилица
30/04/2024 |  21:11 ⇒ 21:40 | Autor: RTRS

Grajf: Sa terminom "genocid" se ne treba igrati, to je naučni termin; Rafael Lemkin bi se pomjerio u grobu (VIDEO)

Gideon Grajf, predsjednik Nezavisne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u Srebreničkoj regiji u periodu 1992. do 1995. godine rekao je u intervjuu za RTRS da se sa terimom "genocid" ne treba igrati, jer je to, kako kaže, naučni termin.
Gideon Grajf - Foto: RTRS
Gideon GrajfFoto: RTRS

- Ne možete se igrati s tim. To je naučni termin. Rafael Lemkin bi se pomjerio u grobu kada bi čuo da se Srebrenica definiše kao genocid. Rekao bi, oni su ludi. Ovo nije slučaj. Nisam mislio na takav genocid. Genocid je nešto drugo - rekao je Grajf.

Navodi da je veoma jednostavno temeljiti mišljenje na nerealnim činjenicama, nenaučnim činjenicama.

- Istorija je nauka, a svi smo naučnici: istoričari, forenzičari, stručnjaci za medije i pravnici, naravno. Deset vrhunskih stručnjaka, koji su dvije godine radili bez ikakvog uplitanja sa strane, bez ikakvih instrukcija bilo koje vlade, bez pristrasnosti, bez neutemeljenih pretpostavki. Radili smo veoma objektivno, u mjeri u kojoj objektivnost uopšte postoji na ovom svijetu, i mislim da će naš izvještaj jednog dana biti smatran vrhunskim djelom jedne međunarodne nezavisne komisije, kao što je naša. Dozvolite mi da kažem šta se nije dogodilo u Srebrenici - kaže Grajf.

Podsjeća da je 1948. godine Rafael Lemkin "skovao" termin "genocid", koji se kako objašnjava Grajf, definiše kao "namjerno uništavanje jedne nacionalne, etničke, rasne ili vjerske grupe".

- Kod genocida postoje dva elementa. Јedan je fizički, a drugi psihički. Uništenje nacionalne, etničke, rasne ili vjerske grupe kao takve suštinska je karakteristika svakog genocida, a to nije bio slučaj u Srebrenici. Na srpskoj strani nije postojala namjera da se uništi značajan dio u odnosu na ukupnu populaciju - kaže Grajf za RTRS.

U ovom, kako ističe, "tragičnom događaju stradalo je manje od 0,5 odsto bosanskih muslimana".

- Dakle, u svakom slučaju, ovo se ne može smatrati niti definisati kao genocid. Genocid zločin potpuno drugačije prirode.
Naravno, naša komisija je napisala, a ja bih da vam pročitam, da, iako komisija ubistva oko Srebrenice ne smatra genocidom, ona priznaje činjenicu da je na hiljade ljudi ubijeno na najstrašniji način i da odgovorni za zločin treba da budu kažnjeni. Dakle, bili smo vrlo jasni u našem Izvještaju - rekao je Grajf.