Obilježene 32 godine od stradanja pripadnika ЈNA u Tuzli (FOTO/VIDEO)
Prethodno su na mjestu stradanja na Brčanskoj malti položene bijele ruže i zapaljene svijeće.
Obilježavanju ovog istorijskog događaja od republičkog značaja prisustvovali su članovi porodica ubijenih vojnika, preživjeli učesnici "Tuzlanske kolone", ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić.
Pomenu je prisustvovala i delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, predstavnici zajedničkih institucija na nivou BiH iz srpskog naroda, pripadnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović, načelnik Lopara Rado Savić, te brojni građani koji su autobusima stigli iz Bijeljine.
Ministar rada i borčko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da je napad na kolonu ЈNA koja se na današnji dan 1992. godine povlačila iz Tuzle bio unaprijed pripremljen i očekivan i da nema govora o nekoj slučajnosti.
- Okupili smo se danas ovdje da odamo pomen i počast nevino stradalim vojnicima ЈNA koji su se po dogovoru sa tadašnjim republičkim i gradskim vlastima u Tuzli u mirnodopskoj koloni, nakon dogovora postignutog 26. aprila u Skoplju, povlačili, odnosno napuštali ovaj grad - rekao je Egić.
U građanskom ratu u BiH jedino je bilo dozvoljeno ubijati Srbe i za to ne odgovarati, izjavio je predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić na obilježavanju 32 godine od zločina u Tuzli u kojem su mučki ubijena 54 pripadnika nekadašnje Јugoslovenske narodne armije .
- Ovdje smo da još jednom ukažemo na sve anomalije i apsurd u pravosudnim institucijama BiH - rekao je Ostojić.
Izaslanik srpskog člana Predsjedištva BiH Boško Tomić poručio je danas u Tuzli da je pravda za srpske žrtve nedostižna.
Tomić je istakao da svako u svom narodu treba da traži odgovornost za one koji su počinili zločine i da se onda pokuša normalno živjeti u ovoj zemlji.
- Ako se ne poštuju dogovori onda dolazi do katastrofa. Osim u Tuzli, to se desilo i u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
Treba tražiti da odgovaraju oni koji su počinili zločine, koji su prekršili te dogovore - rekao je Tomić.
Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločine i traženje nestalih lica Viktor Nužnić rekao je da obaveza čuvanje uspomene na nevino postradale pripadnike ЈNA u "Tuzlanskoj koloni", kako se to nikada ne bi zaboravilo.
Nuždić je rekao da, nažalost, kao i mnogi drugi zločini nad Srbima, ni ovaj zločin do sada nije dobio adekvatan sudski epilog.
On je podsjetio da je bio maratonski proces u Srbiji koji se vodio protiv Ilije Јurišića, a koji je završen tako što je Јurišić pravosnažno oslobođen.
Nakon pomena, okupljeni su iz Tuzle krenuli za Bijeljinu, gdje je na groblju u Pučilama, ispred spomen-kosturnice, služen parastos ubijenim vojnicima te položeni vijenci i cvijeća.
Za zločin niko nije odgovarao.
Napadom na kolonu ЈNA, počeo je egzodus srpskog naroda iz tuzlanske regije, odakle ih je raseljeno oko 80.000.
Danas u Tuzlanskom kantonu, živi svega 1,6 odsto Srba.