latinica  ћирилица
19/05/2024 |  09:20 ⇒ 12:50 | Autor: TANЈUG

Popović: Namjera prijedloga rezolucije o Srebrenici stigmatizacija srpskog naroda

Ministarka pravde Srbije Maja Popović izjavila je da je namjera podnosilaca prijedloga rezolucije o Srebrenici stigmatizacija srpskog naroda i da je taj dokument dio političko-propagandne koncepcije koja osujećuje svaku normalizaciju odnosa na području bivše Јugoslavije.
Maja Popović, ministarka pravde Srbije (foto:mpravde.gov.rs) -
Maja Popović, ministarka pravde Srbije (foto:mpravde.gov.rs)

Popović je za današnje Novosti rekla da su upravo glavni protagonisti te rezolucije najviše doprinijeli sabotiranju procesa utvrđivanja istine o događajima na prostorima bivše države i vođenju smislenih rasprava o pravnim i političkim kvalifikacijama tih događaja.

- Kvalifikacija događaja koji su se odigrali u Srebrenici kao genocida je nedopustiva, netačna i pravno neprihvatljiva. Posebno se mora imati u vidu da genocidna namjera nije postojala, niti je takva namjera ikada dokazana, a što su potvrdili i najveći svjetski stručnjaci, kao što su Efraim Zurof i Јehuda Bauer - istakla je Popović.

Odgovarajući na pitanje koliki su izgledi da se pokrene revizija tužbe BiH protiv Srbije i od Srbije zatraži isplata ratne štete, ako 23. maja u UN bude usvojena rezolucija o Srebernici, ona je naglasila da ne postoji pravni osnov za reviziju postojeće presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije, niti za pokretanje nekog novog postupka pred Međunarodnim sudom pravde ili bilo kojom drugom institucijom, jer kako ističe, genocida u Srebrenici nije bilo.

Prema njenim riječima, događaji u vezi sa Srebrenicom spadaju u grupu najsloženijih činjeničnih, pravnih, pa i političkih pitanja rata na području bivše Јugoslavije, koje je najviše i zloupotrebljavano.

- Nacrt rezolucije o Srebrenici se zasniva na političko-propagandnom narativu koji je daleko od stvarnih događaja koji su se odigrali u Podrinju jula 1995. Namjera podnosilaca prijedloga ove rezolucije je stigmatizacija srpskog naroda i ona je dio političko-propagandne koncepcije koja osujećuje svaku normalizaciju odnosa na području bivše Јugoslavije - rekla je Popović.

Navela je da prijedlog rezolucije potpuno iskrivljeno predstavlja kontekst i događaje koji su uslijedili nakon pada Srebrenice i njime se prikrivaju događaji u vezi sa Srebrenicom od 1992. do 1995. i monstruozni zločini nad srpskim stanovništvom.

- Predlaganje ove rezolucije poslije 30 godina pokušaj je ponovne destabilizacije odnosa u regionu koja može imati nesagledive posljedice. Ovo posebno iz razloga što je pravda za srpske žrtve na prostoru bivše Јugoslavije bila nedostižna - ističe ona.

Popović je ukazala i da zatvaranje očiju za zločine koji su se dogodili nad srpskim stanovništvom ne doprinosi održavanju teško uspostavljenog mira među narodima u regionu.

Istakla je da će se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sljedeće nedjelje ponovo boriti u UN za odbranu interesa srpskog naroda, kako bi spriječio da usvajanjem rezolucije cijeli naš narod bude obilježen kao genocidan.

- On će se boriti nepobitnim dokazima noseći štit istine i nikada neće dopustiti da srpski narod bude nepravedno stigmatizovan - rekla je Popović.

Odgovarajući na pitanje ima li Srbija mehanizam da utiče na to da se haškim optuženicima Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću omogući bolji tretman u zatvoru u Hagu, Popović je navela da Srbija godinama insistira da svi njeni državljani koji su osuđeni pred Tribunalom za bivšu Јugoslaviju, kaznu zatvora služe u svojoj zemlji i da u tome ima punu podršku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

- Na svim sjednicama Savjeta bezbjednosti na kojima su razmatrani izvještaji o saradnji sa Tribunalom Srbija je jasno i nedvosmisleno isticala da će nastaviti da se bori za poštovanje međunarodnog prava, da ozbiljno shvata svoju obavezu da sarađuje sa Tribunalom, ali i zabrinutost što se najviše osuđuju Srbi, dok za zločine nad Srbima gotovo da nije bilo osuđujućih presuda - rekla je Popović.

Dodala je da srpske vlasti kontinuirano ukazuju na neljudske uslove u kojima se nalaze Srbi protiv kojih se vode ili su okončani postupci pred Tribunalom, ističući da su uslovi u kojima naši državljani služe zatvorske kazne nehumani zbog užasnog odnosa zatvorskih uprava prema njima i veoma često su im zbog takvog tretmana ugroženi životi.

- Njima se ne pruža adekvatna ljekarska njega, onemogućava im se pravo na posjetu od strane članova porodica, uskraćuje im se pravo na boravak na otvorenom prostoru u toku dana... Sve su ovo osnovna ljudska prava koja su zagarantovana međunarodnim dokumentima, a u razvijenim državama Zapadne Evrope se našim državljanima ova prava uskraćuju - naglašava Popović.

Prema njenim riječima, nedopustivo je i dugogodišnje neodlučivanje i negativno odlučivanje o molbama osuđenika za puštanje na uslovni otpust, jer kako kaže, nepostupanje Mehanizma po tim molbama ili odbijanje molbi, za njih praktično predstavlja izricanje smrtne kazne, imajući u vidu njihove godine života i zdravstveno stanje, koje je često uzrokovano neadekvatnom ljekarskom njegom.

Govoreći o najavljenim izmjenama Krivičnog zakonika i pooštravanju kazni za porodično nasilje, Popović je rekla da je za osnovni oblik krivičnog djela nasilje u porodici predloženo da se pooštri i propiše kazna zatvora u rasponu od šest mjeseci do pet godina umesto kazne zatvora od tri mjeseca do tri godine, koja je sada propisana.

- Kada je riječ o grupi kriivčnih djela protiv polne slobode, predloženo je da se za sve oblike krivičnih djela - silovanje, obljuba nad nemoćnim licem i djetetom može izreći i kazna doživotnog zatvora - navela je Popović.