latinica  ћирилица
21/05/2024 |  09:01 ⇒ 09:03 | Autor: SRNA

Trivić: Cilj dostići više od 600.000 putnika godišnje

Međunarodni aerodrom Banjaluka sa jasno postavljenim ciljevima i usmjerenim ulaganjima za četiri godine može dostići da ima više od 600.000 putnika godišnje, izjavila je direktor preduzeća Aerodromi Republike Srpske Natalija Trivić.
Aerodrom Banjaluka - Foto: RTRS
Aerodrom BanjalukaFoto: RTRS

Trivićeva je istakla da je banjalučki aerodrom prošlu godinu završio sa 460.000 putnika što je rast za 120.000 putnika u odnosu na 2022. godinu, a statistike pokazuju da je od 2019. do 2023. godine ostvario rast od 207 odsto prema broju putnika.

- Preduzeće Aerodromi Republike Srpske u 2023. godini ostvarilo je ukupni prihod oko 4,7 miliona KM, od čega su sredstva granta Ministarstva saobraćaja i veza Srpske činila udio od 1,1 milion KM. Najveći dio prihoda banjalučki aerodrom ostvario je od prodaje vlastitih usluga na domaćem i inostranom tržištu, što je rezultiralo prihodom od 3,6 miliona KM u prošloj godini - rekla je Trivićeva za Srnu.

Aerodrom Banjaluka je, dodala je Trivićeva, premašio prošlogodišnji plan za 500.000 KM uvođenjem novih usluga parkinga i razvoja ugostiteljstva, te povećanim brojem putnika, dok će primarna aktivnost u ovoj godini biti maksimalno povećanje prihoda od pružanja vlastitih neavijacijskih usluga.

Trivićeva je podsjetila da je dodatno uvedeno i saobraćanje na novim destinacijama poput Krita, Rodosa, Barselone i Baden Badena, u saradnji sa avio-kompanijama i turoperatorima.

- Očekuje se veći broj putnika kroz planirane avio-linije, dok je cilj razvoj dosadašnjih i uspostavljanje novih usluga, a uz postojeći parking prostor izgrađen je još jedan koji će do kraja maja obezbijediti dodatna parking mjesta korisnicima - navela je Trivićeva.

Ona je rekla da uprava preduzeća priprema novi cjenovnik usluga kako bi se animirale avio-kompanije da saobraćaju sa banjalučkim aerodromom, a strateški će se bazirati na destinacije poput Istanbula, Kopenhagena, Malmea, Hamburga i drugih, za koje postoji interes putnika, a samim tim i avio-kompanija.

Trivićeva je ocijenila da je djelatnost preduzeća specifična i zavisi od spoljnog faktora – avio-kompanija, tržište putnika je raspoređeno u Srpskoj i Federaciji BiH na četiri aerodroma, a dodatna konkurencija je blizina zagrebačkog aerodroma.

Ona je podsjetila da su trendovi regionalnih i evropskih država u posljednjih nekoliko godina subvencionisanje avio-kompanija za saobraćanje na novim destinacijama radi razvoja turizma i povećanja prometa.

- Cilj je obezbijediti bolje tehničke resurse i opremu neophodnu za prihvat i otpremanje vazduhoplova i putnika, a u završnoj je fazi i nabavka aerodromske opreme donacijom Aerodroma `Nikola Tesla` iz Beograda i međunarodne organizacije TSA - rekla je Trivićeva.

Ona smatra da su dugovanja iz prethodnih godina, posljedice inflacije, porast troškova poslovanja preveliko opterećenje koje samostalno ne može da iznese nijedan manji aerodrom, pa tako ni Aerodrom Banjaluka.

Prema njenim riječima, povećanje broja putnika na banjalučkom aerodromu direktno se odražava na privredu i razvoj turizma Srpske, dok istraživanja pokazuju da od 250.000 dolazećih putnika u Srpsku u 2023. godini, zadržavanjem tri do četiri dana svaki od njih potroši minimalno 200 evra.

- Nije teško izračunati da se po ovom osnovu u Srpskoj godišnje prometuje 100 miliona KM, od čega interes imaju svi u lancu ekonomije, zbog čega Aerodrom Banjaluka neizostavno mora imati bolje mjesto u percepciji i finansijskoj podršci osnivača i većinskog vlasnika, a to je Republika Srpska, ali i lokalnih zajednica koje čine turističku destinaciju naših putnika - zaključila je Trivićeva.