latinica  ћирилица
23/05/2024 |  17:12 | Autor: SRNA

Stevandić: Mogu izglasati rezoluciju, ali nas ne mogu učiniti genocidnim

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da kreatori i /ko/sponzori rezolucije o Srebrenici mogu uspjeti u tome da se na današnjem zasjedanju Generalne skupštine UN izglasa ovaj dokument, ali da Srbe ne mogu učiniti genocidnim.
Stevandić - pres - Foto: RTRS
Stevandić - presFoto: RTRS

- Sve što je izglasano silom, ucjenama i podmićivanjem, vratiće se - izjavio je Stevandić novinarima u Banjaluci.

Uprkos svemu, Stevandić vjeruje da bi usvojeni dokument Narodne skupštine, Protest protiv kršenja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i opšteg međunarodnog prava koji je danas stigao do dvije trećine zemalja u Generalnoj skupštini, mogao da problematizuje stvari i da uopšte ne dođe do glasanja o predloženoj rezociji.

- Taj dokument govori o ozbiljnim pravnim nedostacima i kršenju međunarodnog prava - pojasnio je Stevandić.

On je dodao da ima informacije da su mnoge zemlje ocijenile dokument Narodne skupštine kao sjajan pravni akt koji obesmišljava glasanje o rezoluciji jer prethodno nisu riješena pitanja legitimiteta njenih predlagača i /ko/sponzora.

- Vidjećemo kako će reagovati velike sile koje krše međunarodne zakone, da li će se na ovom planu povući ili ići na proguravanje ovog dokumenta putem ucjena, podmićivanja ili trgovine uticajem - rekao je Stevandić.

On je dodao da su neumjesne uvredljive poruke iz Federacije BiH jer "ko drugome jamu kopa mogao bi sam u nju upasti".

Stevandić je rekao da se rezolucija ne odnosi ni na jednu ličnost i čovjeka.

- Nije precizirala nikakvu individualnu odgovornost. Takvu odgovornost su precizirale presude, a rezolucija uvijek ima kolektivni karakter - ocijenio je Stevandić i zaključio da aktuelne priče o navodnom ukidanju Srpske potpuno demaskiraju namjere kreatora /ko/sponzora rezolucije o Srebrenici.

U Njujorku je u toku sjednica Generalne skupštine UN o nacrtu rezolucije o Srebrenici koju je bošnjački dio misije BiH pri UN inicirao samostalno, bez odluke Predsjedništa BiH, a čiji su predlagači Njemačka i Ruanda.