18/06/2024 |  20:54 ⇒ 22:58 | Autor: RTRS

Portugal potpuno preokrenuo u Lajpcigu, 2:1 za Ronalda i drugove (FOTO)

Fudbaleri Portugala igraju protiv Češke utakmicu prvog kola u grupi F na šampionatu Evrope u Njemačkoj.
Fudbaleri Portugala (Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT) -
Fudbaleri Portugala (Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT)

88. minut - Nema gola, ofsajd - ostaje 1:1.

Irati je iz VAR sobe sugerisao Gvidu da je Ronaldo bio u ofsajdu prilikom centaršuta Kansela.

87. minut - VAR provjerava gol Žote.

84. minut - Napeta igra u finišu utakmice.

Portugal i dalje napada, silno motivisan i željan da dođe do trijumfa.

Česi se koletivno brane i sjajno prate igru s akcentom na krilne igrače.

79. minut - Јoš jedna dvostruka promjena u timu Češke.

Lukaš Provod, strijelac vodećeg gola za Češku je napustio igru, a poslije njega i Pavel Šuls.

U nastavku igraju Antonjin Barak i Petr Ševčik.

69. minut - Izjednačenje Portugala - 1:1.

Vitinja je centrirao ka Nunu Mendešu, ali je loša reakcija defanzive Češke i golmana Staneka dovela do toga da Hraneč postigne autogol i donese Portugalu izjednačenje.

63. minut - Dvostruka promjena u Portugalu - 0:1.

Diogo Dalot i Rafael Leao su završili meč. Gonsalo Inasio i Diogo Žota će igrati u nastavku meča.

62. minut - Gol za vođstvo Češke. Provod slavi 0:1.

Nevjerovatna akcija Čeha krunisana je golom.

Portugal - Češka (Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN)

Dudera je centrirao sa lijeve strane, Pepe je odličan bio u skoku, ali je lopta došla do Coufala koji je ostavio na šut Provodu, a on je savladao golamana Portugalije.

57. minut - Šik dobio žuti karton.

Patrik Šik je oborio Kansela na 20 metara od gola i dobio žuti karton.

Ronaldo je izveo slobodan udarac.

53. minut - Јednosmjeran pravac utakmice.

Meč se nastavlja tamo gdje je stao u prvom poluvremenu - jednosmjerni pravac igre Portugala i čvrsta defanziva Češke.

Portugalija mora da bude kreativnija u poslednjoj trećini da bi Česima napravila probleme.

46. minut - Počelo je drugo poluvrijeme. Bez promjena u selekcijama Portugala i Češke.

Završeno je prvo poluvrijeme na "Red bul areni" u Lajpcigu. Portugal i Češka neriješeno, bez pogodaka.

39. minut - Žuti karton dobija Leao.

Pokušao je Rafael Leao da nadmudri sudiju Gvida, ali je umjesto prekršaja dobio žuti karton, zbog simulacije faula na icivi šesnaesterca.

32. minut - Stanek majstorski odbranio udarac Ronalda, ostaje 0:0.

Odličnom kretnjom Ronaldo se ušunjao iza defanzivne linije Češke, ali nije iskoristio dodavanje Fernandeša.

Stanek je maestalnom refleksnom reakcijom zaustavio njegov udarac u situaciji jedan na jedan.

Kristijano Ronaldo (Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT)

18. minut - Nepodnošljiva lakoća defanzive.

Fudbaleri Češke demonstriraju sjajnu defanzivnu igru.

Gdje god da su Portugalci pokušali da probiju naišli su na odličnu kretnju Čeha.

Čini se da je Portugal bliži golu, zbog inicijative na terenu, ali lopta je okrugla.

10. minut - Česi se sa petoricom u defanzivi brane - 0:0.

Izvorna formacija Češke na ovom meču je 3-5-2, s tim što dolazi do promjene prilikom defanzivne igre u kojoj se petorica nalaze u zadnjoj liniji.

Portugal ne odustaje od napada, ali ne može da probije čvrstu odbranu Čeha.

3. minut - Miran početak utakmice - 0:0.

Po dva napada na obje strane okončana lošim konačnim dodavanjem ispred šesnaesterca rivala.

Portugal bolje pozicioniran i počinje napade sa lijeve strane preko Nuna Mendeša.

1. minut - Počeo je meč.

Početni udarac izveli su fudbaleri Portugala.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Marko Gvida glavni arbitar meča

Marko Gvida je italijanski fudbalski sudija koji sudi u Seriji A.

Na Fifinoj listi je od 2014. godine i rangiran je kao sudija u elitnoj kategoriji Uefe.

Njegovi pomoćnici biće Filipo Meli i Đorđo Pereti.

Četvrti sudija je Slovenac Rade Obrenović. U VAR sobi će biti Masimilijano Irati.

Portugal - kvalitet, talenat, klasa, mladost i iskustvo

Tim Portugala vrvi od kvaliteta.

Do mjere da napadač Sportinga Pedro Gonsalves sa 18 golova i 17 asistencija nije uspio da bude među 26.

Otpao je i Rikardo Orta (13 pogodaka, 14 dodavanja za gol), za kojeg je Martines posebno istakao da je zaslužio poziv.

Portugalci su odlični u odbrani koju predvode Rui Patrisio, Ruben Diješ, Pepe i Diogo Dalot.

U navali su ukomponovali mlade Rafaela Leaa, Gonsala Ramosa i Žoaa Feliksa sa nešto starijim Diogom Žotom i veteranom Ronaldom.

Ipak, najveću snagu imaju na sredini sa Brunom Fernandešom, Bernandom Silvom, Vitinjom i Žoao Palinjom.

Česi konzervativno – na kontru, iz prikrajka

Tim na terenu predvodi preporođeni Patrik Šik koji je sa Bajerom iz Leverkuzena osvojio Bundesligu i njemački kup, a mnogo se očekuje i od kapitena i veziste Vest Hema Tomaša Součeka.

Češki mediji pišu da je selektor Hašek osnažio tim sačinjen uglavnom od igrača iz domaćeg prvenstva.

Ipak, pravi test su mečevi u Lajpcigu i Hamburgu.

Golman Јindrik Stanjek brani boje Slavije iz Praga, dok je štoper i kapiten gradskog rivala Sparte, Ladislav Krejči, zvijezda u nastajanju.

Sa 25 godina, predvodio je Spartu – u kojoj nastupa i srpski reprezentativac Veljko Birmančević – do duple krune.

Za dvije godine je na 60 utakmica postigao 24 gola, uglavnom poslije prekida i sa penala, što je impresivan učinak za igrača zadnje linije. Dobre partije naplatiće izglednim transferom u Đironu.

Saigrač Martin Vitik tek je počeo da se dokazuje u Sparti.

Šef matične akademije smatra ga najvećim talentom u posljednjoj deceniji.

Predviđaju mu veliku karijeru, mada mu je vidno potrebno još čvrstine.

Neko je ko zna da iznese loptu iz odbrane. U nedostatku kreativnosti, Česi nastupaju konzervativno i iz kontre.

Napadaju sa boka, gađajući Šika i Součeka.

Za isporuku lopti su zaduženi Antonjin Barak iz Fjorentine i Volfsburgov Vaclav Černi.

Međutim, Hašekovi kreativci samo su sjenka Rosickog i Nedveda, čiji se pravi nasljednici još uvijek čekaju.