latinica  ћирилица
20/06/2024 |  10:20 ⇒ 10:28 | Autor: RTRS

U Srpskoj nema slučajeva denga groznice, u Evropi ih sve više

U posljednjih nekoliko godina zabilježen je porast broja slučajeva denga groznice u Evropi, dok u Srpskoj ovakvih slučajeva nema, rekla je načelnica Službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Nina Rodić Vukmir.
Komarac (foto: EPA-EFE/Isaac Fontana) -
Komarac (foto: EPA-EFE/Isaac Fontana)

Vukmirova je navela da je u avgustu 2010. godine prvi put otkriven slučaj autohtone infekcije virusom denge u Hrvatskoj na poluostrvu Pelješac.

- Naknadnim istraživanjem dokazana je infekcija kod 15 stanovnika na području Pelješca i Korčule. Komarci koji su se adaptirali na ovaj dio Evrope prisutni su i kod nas i pitanje je kada će se zaraziti ovim virusom i postati vektor u širenju - istakla je Vukmirova za Srnu.

Iako je tradicionalno povezivana sa tropskim i suptropskim područjima - Јugoistočnom Azijom, Srednjom i Јužnom Amerikom i Karibima, Vukmirova je rekla da se posljednjih godina bilježi porast broja slučajeva u Evropi.

Ona je rekla da je trend porasta slučajeva ove groznice posljedica klimatskih promjena koje utiču na širenje komaraca, kao i porasta putovanja između zemalja i kontinenata.

Prema njenim riječima, rano prepoznavanje slučajeva je ključno za smanjenje širenja virusa i smanjenje broja oboljelih.

- Svjetska zdravstvena organizacija i Evropski centar za kontrolu bolesti prate situaciju i pružaju smjernice zemljama članicama kako bi se unaprijedile mjere prevencije, dijagnostike i liječenja - rekla je Vukmirova.

Ona je navela da specifično liječenje denga groznice ne postoji, kao ni vakcina, a da terapijski pristup zavisi od težine bolesti.

Vukmirova je navela da postoje četiri soja virusa, pojašnjavajući da oboljenje od jednog ne stvara imunitet od ostala tri soja, a čak se smatra da je klinička slika teža kod zaražavanja nekim od drugih sojeva denga virusa.

Ona je navela da se bolest nikad ne prenosi sa čovjeka na čovjeka.

- Inkubacija traje od tri do 14 dana, a najčešće četiri do sedam dana, a bolest često prolazi asimptomatski - rekla je Vukmirova.

Ona je navela da većina ljudi zaraženih ovim virusom nema nikakvih simptoma ili je klinička slika veoma blaga i manifestuje se kao nekomplikovana febrilna bolest slična gripi.

Prema njenim riječima, klasična denga uključuje povišenu temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima, zglobovima i osip sličan ospicama.

Ona je pojasnila da se u tropskim krajevima kod manjeg broja ljudi, pogotovo djece, može razviti teška hemoragijska groznica ili denga sindrom šoka, koji može biti smrtonosan.

Vukmirova je istakla da Međunarodne zdravstvene organizacije upozoravaju da denga groznica predstavlja rizik na evropskim odredištima za odmor kao što su Hrvatska, Francuska, Italija, Španija, Portugalija i Madeira u periodu između proljeća i kraja jeseni.

- Prevencija uključuje kontrolu komaraca, što obuhvata uništavanje legla, korištenje repelenata, nošenje odjeće koja pokriva kožu, stavljanje mreža na prozore i smanjenje stajaćih voda gdje se komarci mogu razmnožavati - istakla je Vukmirova.

Ona je navela da edukacija javnosti o simptomima bolesti i mjerama prevencije igra ključnu ulogu u borbi protiv ove infekcije.