21/06/2024 |  18:02 ⇒ 19:56 | Autor: RTRS

Arnautović Austriji osigurava pobjedu (FOTO)

Fudbaleri Poljske i Austrije igraju utakmicu drugog kola grupe D na Evropskom prvenstvu.
Poljska - Austrija (Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT) -
Poljska - Austrija (Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT)

78. minut - Arnautović precizan s penala - 1:3.

Matirao je Arnautović golmana Poljske i donio gotovo nedostižnih 3:1.

77. minut - Penal za Austriju - 1:2.

Sabicer je u stilu Maradone predriblao defanzivce Poljske i stigao nadomak šuta, ali se odlučio na dribling koji je koštao Poljsku penala. Ščensni je načinio penal i dobio žuti karton.

75. minut - Nova promjena u Poljskoj - 1:2. Sliš je izašao, a igraće Grosicki.

70. minut - Meler dodijelio žuti karton Arnautoviću.

67. minut - Baumgartner donio veliku radost Austrijancima - 1:2.

Užasna odbrana Poljske, a selektor Probjež je promijenio napadače.

Baumgartner je iskoristio nepažnju defanzive rivala i donio novu veliku radost timu.

Arnautović je odigrao veličanstvenu ulogu u ovoj akciji. Preskočio je loptu i napravio lažno kretanje, nakon čega je na scenu stupio strijelac gola i maestralnim udarcem matirao Ščensnog.

65. minut - Žuti karton za Levandovskog - 1:1.

Sudija Meler nije oprostio Levandovskom udarac laktom u vazdušnom duelu.

64. minut - Poljska ima probleme u napadu - 1:1.

Poljska ima potpuno novi napad. Oba startna napadača su promijenjena, a igraće Sviderski i Levandovski.

To znači da će Austrijska odbrana biti pod velikim pritiskom, jer će ispred sebe imati svježe igrače.

60. minut - Levandovski ulazi u igru.

Najbolji igrač Poljske je ušao na teren i to će biti velika prijetnja po gol Austrije.

Zamijenio je Adama Buksu, strijelca za Poljsku protiv Holandije.

Izašao je i Pjontek, a igraće Sviderski.

Zjelinski je predao kapitensku traku Levandovskom.

56. minut - Vimer udario Zalevskog i dobio žuti karton.

53. minut - Bartoš Sliš iz Poljske je dobio žuti karton.

50. minut - Čvrsta igra u nastavku meča - 1:1.

Fudbaleri oba tima započeli su drugo poluvrijeme veoma čvrsto.

Ne rizikuju i čekaju grešku. Vidjećemo hoće li to donijeti bilo kakav rezultat.

46. minut - Počelo drugo poluvrijeme između Poljske i Austrije.

Promjene prije drugog poluvremena.

Selektor Poljske napravio je promjenu u timu i time pojačava sredinu. U igru je ušao Moder, a izašao je Јakub Petrovski.

Ragnik je rotirao Griliča, umjesto koga će igrati Vimer.

Završeno je prvo poluvrijeme na Olimpijskom stadionu u Berlinu.

45. minut - Јoš minut igre u prvom dijelu meča - 1:1

Sudija Meler dopustio je još minut igre u prvom dijelu meča.

42. minut - Sabicer iz velike daljine pokušao da ugrozi gol Poljske - 1:1

Marsel Sabicer je ovoga puta pokušao, ali iz velike daljine, sa više od 20 metara da postigne gol, međutim lopta je prošla pored stative, a Ščensni je bio na lopti.

38. minut -  Sabicer propustio dobru priliku - 1:1.

Marsel Sabicer propustio je priliku da dovede Austriju do novog vođstva.

Napravio je nepotrebno kretanje udesno, a imao je šansu da uputi udarac sa sedam-osam metara od gola Poljske.

Pjontek snažna "devetka"

Pjonteka stručnjaci opisuju kao klasičnog, tradicionalnog napadača, ono što bi se nazvalo klasična devetka.

Poljak je najefikasniji u protivničkom šesnaestercu, zahvaljujući odličnom pozicioniranju, preciznoj završnici, visini, fizičkoj snazi, upornosti u vazdušnim ili fizičkim duelima sa protivnicima.

U nacionalnom timu Poljske je od 2018. godine, a ovo mu je bio 12. gol.

30. minut - Poljska poravnala rezultat - 1:1.

Navala Poljske nije djelovala ubjedljivo, ali je zahvaljujući velikim propustima u preuzimanju igrača i nesnalažljivosti Austrijanaca, stigla do izjednačenja.

Kšištof Pjontek je zatresao mrežu Austrije.

Fudbaleri Poljske (Foto: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH)

25. minuta - Poljska primirila igru, ali Austrija i dalje bolja - 0:1.

Poljska ne uspijeva da napravi igru tečnom, pokušavaju dubokim pasovima da prebace vezni red, ali im to ne pomaže.

Austrijanci se odlično brane i imaju odličnu tranzicionu igru.

15. minuta - Austrija bolji rival.

Statistički parametri govore da je Austrija bolji tim na početku meča, primjera radi, posjed lopte iznosi 66 odsto.

Austrija igra pozicionu igru, veoma strpljivo i sjajno kontroliše kretanje protivničkih igrača.

Poljska djeluje kao da je ušla s nekakvim strahom, ne mogu da se oslobode upornih Austrijanaca.

9. minuta - Austrija vodi - 1:0.

Uigrana kombinacija Austrijanaca, te uz malo sreće dolaze do gola.

Austrijanci su prvo izveli aut sa lijeve strane, a onda su uz malo sreće Mvene je centrirao lotpu koja je došlo do Gernot Traunera kome je bez valjane markacije bilo jednostavno da postigne gol glavom.

Ofanziva Austrije se ispaltila.

6. minuta - Miran uvod utakmice u Berlinu - 0:0.

Uvodni minuti utakmice protiču mirno, bez većih trzavica i oscilacija u igri timova.

Austrija je nešto ofanzivnije započela duel, a Poljska, razumljivo defanzivnije.

Djeluje da će ovo biti otvoren meč, ukoliko uzmemo u obzir formaciju timova. Poljska igra 3-4-3, a Austrija 4-2-3-1.

1. minuta - Počeo je meč - 0:0. Austrijanci su izveli početni udarac.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Meler glavni sudija duela

Halil Umut Meler je turski fudbalski sudija. On je na Fifinoj listi od 2017. i član je Uefinih elitnih sudija od 2022.

U decembru 2023. je hospitalizovan nakon napada na kraju utakmice Superlige Turske između Ankaragučua i Rizespora, zbog čega je liga bila suspendovana.

Pomagaće mu Emre Eisoj i Kerem Ersoj. Četvrti sudija je Rade Obrenović.

U VAR sobi je Paolo Valeri.

Alaba na klupi i u specijalnoj ulozi

Reprezentaciju Austrije će i u Njemačkoj predvoditi iskusni napadač Intera Marko Arnautović - rekorder po broju nastupa za nacionalni tim i drugi na vječnoj listi strijelaca.

Nosioci igre biće i Marsel Sabicer, iza kojeg je sjajna sezona i finale Lige šampiona sa Borusijom iz Dortmunda, defanzivac Bolonje Štefan Poš, vezista RB Lajpciga Kristof Baumgartner i Konrad Lajmer, koji je prošle godine upravo iz Lajpciga prešao u Bajern Minhen.

Očekivano, najviše reprezentativaca Austrije dolazi iz njemačke Bundeslige, ali značajan broj fudbalera državnog tima igra i u domaćem prvenstvu. Čak četvorica brane boje bečkog Rapida.

Veliki hendikep za Austrijance je izostanak iskusnog Davida Alabe.

Štoper Real Madrida se od sredine decembra oporavlja od teške povrede koljena i neće zaigrati u Njemačkoj, ali će biti uz nacionalni tim i poslužiti kao veza između svlačionice i stručnog štaba jer mu je dodijeljena specijalna uloga kapitena van terena.

Moraće Ralf Ragnik na šampionat Evrope i bez prvog golmana pošto se Aleksander Šlager i dalje oporavlja od operacije meniskusa i nije se našao na spisku.

Legenda poljskog fudbala - Robert Levandovski

Poljsku na šampionatu Evrope predvodi napadač Barselone Robert Levandovski, igrač sa najviše nastupa i najviše postignutih golova u istoriji poljskog nacionalnog tima.

Trebalo je da glavna pomoć ili prva zamjena za Levandovskog u špicu poljskog napada bude Arkadijuš Milik.

Navijači Poljske (Foto: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE)

Iako nije dobio poziv za reprezentativne aktivnosti u novembarskom i martovskom ciklusu, ime iskusnog golgetera Јuventusa našlo se na spisku putnika za Njemačku, ali se Milik povrijedio u pripremnom duelu sa Ukrajinom.

Slične (ne)sreće bili su bek Aston vile Meti Keš i krilo Volfsburga Јakub Kaminski, koji takođe neće igrati na prvenstvu Evrope.

Od poznatijih fudbalskih imena među reprezentativcima Poljske su defanzivac Arsenala Јakub Kivior, mladi fudbaler Rome Nikola Zalevski i Pjotr Zjelinski iz Napolija.

Selektor Probjež je na Evropsko prvenstvo poveo četvoricu golmana.

Olivijer Zih je precrtan sa konačnog spiska, ali je doputovao i trenirao sa ekipom u Njemačkoj.

U svakom slučaju, jasno je ko će među stative - neprikosnoveni Vojčeh Ščensni.