Ne prestaje otimanje srpske imovine u Federaciji; Težak položaj Srba u Mostaru (VIDEO)
Slavica Glavaš, jedan od nasljednika zemljišta, kaže da je porodica, bez smetnji, plaćala porez na, navodno, sporno zemljište do ratne 1992.godine. Tada je HEPOK sporazumno zamijenio navodno arondiranu zemlju Glavaša sa navodno arondiranom zemljom porodice Јarak. Godinu ranije zakonom je zabranjeno prometovanje društvenih nepokretnosti. Do 2007.godine tvrde Glavaši, koji su ranije dijelili imovinu, izdavali su zemljište za obradu. Porodica Јarak uknjižila je zemljište 2012.godine. Dokumentacija Glavaša je izgorjela sa kućom u ratu.
- Kad sam 2014. godine otišla na Sud, rekli su mi da se sudi oko naših parcela, kad sam pitala ko se sudi oko naših parcela, rekli su mi "Hepok" i "Јarak" - navodi Slavica.
Osamdesetogodišnji Milan Komlen tvrdi da zemljište Glavaša nikada nije bilo pripojeno Hepok-u". Dijeli ih treća, privatna parcela.
- To Hepokovo nikada nije bilo, jer, ja sam radio na održavanju staklenika na Buni, znam da je jedan dio Bočina, tako se zove, da je bio Hepokov, plantaže bresaka i vinograda, nikad Hepokova noga nije prošla na Glavaševe njive - dodaje Komlen.
Pravni zastupnici Glavaša pokrenuli su novu tužbu u februara ove godine, sa novim dokazima, protiv "Hepok" i "Јaraka". Zahtijevaju vraćanje predmeta na referentnu 1992. godinu.
- Naše je ustvari sve, ali je po njihovom, po njihovim pravilima, pola njive donji ostao naš, ja ni do tog dijela ne mogu, to je zabetonirano, stavljena je ograda - navodi Slavica.
Pravni zastupnik porodice Јarak, advokat Faruk Ćupina, u telefonskom razgovoru je rekao da postoji dokaz da je novac za arondirano zemljište isplaćen bivšim vlasnicima, negira da su Glavaši plaćali porez, zamjena zemljišta, rekao je, bila je apsolutno moguća. Rekao je da su presude u korist porodice Јarak, donijeli Opštinski sud Mostar, Kantonalni sud Mostar i Vrhovni sud FbiH. Pravni zastupnici Glavaša sumnjaju da su presude zasnovane na falsifikatu.
Ovakav postupak služi i kao upozorenje drugima, posebno Srbima, šta se može desiti sa njihovom imovinom. Velibor Milivojević, potpredsjednik Skupštine Grada Mostara, kaže da je bilo sličnih, ali ne ovako drastičnih slučajeva.
- Po svemu što nam je gospođa Slavica ispričala, ovo je na djelu teška otimačina i ako se ovako stvari budu završavale, ovo nije dobro za ovu zemlju - dodaje potpredsjednik Skupštine Grada Mostara Velibor Milivojević.
Sumnju na sve, kažu sagovornici, baca činjenica da se dunum zemlje uz rijeku Bunicu prodaje i po 25o hiljada maraka. Zemljište Glavaša nalazi se u dijelu, koje je, navodno, atraktivno za izgradnju vikendica.