07/07/2024 |  18:46 ⇒ 18:54 | Autor: TANЈUG

Luis Hemilton pobjednik trke za Veliku nagradu Britanije (FOTO/VIDEO)

Britanski vozač Formule 1 Luis Hemilton pobijedio je danas u trci na Velikoj nagradi Britanije.
Luis Hemilton (Foto: EPA-EFE/PETER POWELL) -
Luis Hemilton (Foto: EPA-EFE/PETER POWELL)

Sedmostruki svjetski prvak je do 104. pobjede u karijeri došao poslije dvije i po godine, pre Silverstona posljednji put je slavio u decembru 2021. u Saudijskoj Arabiji.

Hamilton je postao prvi vozač u istoriji koji je devet puta pobijedio na jednoj stazi.

Drugo mjesto je zauzeo aktuelni prvak, vozač Red Bula Maks Ferstapen. Treći je bio Lando Noris iz Meklarena.

Oskar Pjastri zauzeo je četvrto mjesto, peti je bio Karlos Sainc koji je osvojio dodatan bod za najbrži krug. Niko Hulkenberg je trku završio kao šesti.

Bodove su još osvojili Lens Strol, Fernando Alonso, Aleksander Albon i Јuki Cunoda.

Vozač Mercedesa DŽordž Rasel, koji je startovao sa pol pozicije, nije završio trku zbog problema sa bolidom.

Ferstapen prvi u generalnom plasmanu sa 255 bodova, Noris je drugi sa 171. U konkurenciji konstruktora Red Bul ima 373 boda, drugi je Ferari sa 302. Sljedeća trka će se voziti 21. jula za Veliku nagradu Mađarske na Hungaroringu.