Stevandić: Za Srpsku važan stav Srbije o zaštiti imovine
Stevandić je naglasio da se razgovori i sastanci Kristijana Šmita sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem ili predsjednikom Narodne skupštine Srbije Anom Brnabić upravo pokušavaju za to koristiti.
- Želim da to odlučno osudim i da kažem da je nesporna činjenica da Šmit za Srpsku nije legalan, ali Srbija pregovara i sa /predsjednikom Vlade samoproglašenog Aljbinom/ Kurtijem, pa ga nije priznala. Srbija treba sa svima da razgovara u skladu sa svojom procjenom. Razgovori sa nekim ne znače da je taj neko u pravu, kao što nije ni Kurti - rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci.
On smatra da je veoma važan, a što neki ne žele spominjati, stav predsjednika Srbije, Vlade i Narodne skupštine Srbije o imovini - da ona ne može da se otme entitetima.
Uostalom, pojasnio je on, u članu 25 zajedničke deklaracije čiji su potpisnici i Srbija i Srpska, jasno piše da kao potpisnici Dejtonskog sporazuma u Aneksu 10 i Srbija i Srpska smatraju da lice koje se predstavlja kao visoki predstavnik mora da ima saglasnost zemalja potpisnica i Savjeta bezbjednosti UN.
- To je dokument i nije mi jasno da neko želi, zbog toga što su razgovori rukovodstva Srbije, vjerovatno, neophodni u diplomatskoj praksi, da predstavi kao neku vrstu alibija Šmitu, koji nema nikakav legitimitet i u zajedničkim dokumentima njegovi stavovi nisu oficijelni - rekao je Stevandić.
Stevandić je rekao da su oficjelni stavovi u Dejtonu vezano za ustavni kontinuitet, konstituciju, teritorijalni integritet Republike Srpske i njenu imovinu.
- Uostalom, linija razgraničenja, kao što piše u Dejtonu, razgraničava i imovinu u BiH - zaključio je Stevandić.