Tradicionalo druženje Ilidžanaca u hramu Svetog Save na Vrelu Bosne
Osim Savindana, krsne slave Hrama, sabiraju se u prvu nedjelju po Petrovdanu jer je na taj datum osveštan hram krajem 19. vijeka.
Srpska Ilidža je u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata odbranjena, srpska vojska i narod izdržali su brojne neprijateljske ofanzive ali nakon potpisivanja nepravdnog Dejtonskog sporazuma većina je napustila svoje domove i imanja, na Ilidži danas živi zanemarljiv broj Srba.
- Nažalost ratne okolnosti su dovele do toga da narod izađe s ovih prostora ali ostale su uspomene i ostali su oni koji to njeguju i poštuju. Mi smo odbranili svoje ognjište, napadani smo preko 30 puta, a onda je jedan potez pera doveo do toga da se narod iseli. Sada smo najviše na Istočnoj Ilidži, Istočnom Novom Sarajevu, Palama, ali ima nas i u Bratuncu, Trebinju, Zvorniku i cijelom svijetu - rekao je Milan Pejić iz Zavičajnog udruženja Ilidžanaca i prijatelja Ilidže.
Nedeljko Pejić, jedan od izbjeglih Ilidžanaca, nastanjen u Bijeljini ističe da je nakon potpisivanja Dejtona otišao iz Ilidže.
- Sada radim u Zavodu "Orao" u Bijeljini, koji je nekada bio u Rajlovcu. Danas sam došao na ovaj zbor i poručio bih mladima da dođu na ovo druženje, da bi ono bilo posjećenije - naveo je Pejić.