14/07/2024 |  20:39 ⇒ 22:59 | Autor: RTRS

"Crvena furija" osvojila titulu (FOTO)

Fudbalske reprezentacije Španije i Engleske igraju finale Evropskog prvenstva u Njemačkoj.
Engleska - Španija (Foto: EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF) -
Engleska - Španija (Foto: EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF)

94' - Kraj meča - Španija je prvak Evrope!

89' Promjena kod Španaca - 2:1

Mikel Merino će igrati umjesto Lamina Јamala.

90' Olmo drugi golman Španije - 2:1

Dani Olmo je uspio da odbrani šut Gueia nakon odbitka i spriječio izjednačenje Engleske. Prije toga, poslije centaršuta iz kornera Deklan Rajs je pokušao da postigne gol, ali je Unai Simon je odbranio udarac.

89' Izmena u timu Engleske - 2:1
Ajvan Toni će igrati umesto Fila Fodena.

86' Španija vodi 2:1

Ojarzabal je strijelac, Španija vodi i sve su bliži tituli.

73' Engleska izjednačila 1:1

Kol Palmer je donio izjednačenje Englezima.

67' Morata završio meč - 1:0

Morata je izašao, kapitensku traku dao je Karvahalu, a umesto njega igraće Ojarzabal.

66' Јamal pravi nove probleme Šou - 1:0

Opet je Јamal došao iza leđa Šou i uspio da uputi udarac ka golu Engleske, ali je DŽordan Pikford bio sjajan i odbranio njegov udarac.

64' Belingem igra kao Zidan - 1:0

Ispred tri igrača Španije, Belingem je u stilu Zinedina Zidana uspeo da primi loptu i potom da uputi udarac lijevom nogom ka golu Španije koja je prošla tik pored stative.

61' Kejn je završio meč - 1:0

Hari Kejn je završio meč, Sautgejt je napravio izmjenu, Oli Votkins će igrati u nastavku. Kajl Voker će biti kapiten tima.

56' Španija nastavlja s inicijativom - 1:0

Španija je podigla nivo agresivnosti, posle vodećeg gola De la Fuenteovi igrači traže i drugi s kojim bi stigli na korak do osvajanja titule prvaka Evrope. Engleska ne uspjeva da primiri igru.

53' Žuti karton za Stounsa - 1:0

DŽon Stouns je dobio žuti karton na utakmici.

47' Španija vodi 1:0

Strijelac je Vilijams, a asistent je Јamal.

45' Promjena u timu Španije, Zubimendi umjesto Rodrija

Luis de la Fuente je napravio promjenu prije početka drugog poluvremena, Zubimendi će igrati u nastavku, a izašao je Rodri.

45' Počelo je drugo poluvrijeme - 0:0

-----

47' Kraj prvog poluvremena - 0:0

44' Greška Karvahala mogla je Špance da košta primljenog gola - 0:0

Dani Karvahal je bio nespretan s loptom na svojoj polovini, a onda je Belingem iskoristio to i uspoo da dođe do šesnaesterca rivala i potom prosledi loptu do Kejna koji je šutirao u pravcu gola Španije, ali je Rodri uspešno blokirao šut.

38' Španija ofanzivna u završnici prvog poluvremena - 0:0

Reprezentacija Španije zaigrala je ofanzivno u završnici prvog poluvremena. Vilijams i Јamal menjaju mesta na krilnim pozicijama, ali ih sjajno zatvaraju Voker i Šo.

31' Olmo dobio žuti karton - 0:0

Dani Olmo iz Španije dobio je žuti karton zbog starta nad Deklanom Rajsom.

27' Španija dominira u posjedu - 0:0

Fudbaleri Španije imaju čak 70 odsto poseda lopte u dosadašnjem dijelu utakmice. Izgleda da ovakav odnos snaga na terenu odgovara timovima. Englezi disciplinovano prate rivala i pokušavaju da minimiziraju rizik, odličnom kretnjom kojom usmjeravaju vezne igrače još u ranoj fazi protivničkih napada.

25' Kejn je dobio žuti karton - 0:0

Kapiten Engleske Hari Kejn je dobio žuti karton zato što je startovao nad Fabijanom Ruizom u cilju da dođe do lopte, ali je nesmotreno udario u nogu otvorenim stopalom veznog igrača Španije.

15' Kontranapad i prekid igra karte na koje igraju Englezi - 0:0

Fudbaleri Engleske su prihvatili neminovnost na meču, jer pokušavaju preko kontranapada i iz prekida igre da dođu do vodećeg gola.

Intenzitet igre je nešto visok kada se Španija brani, jer ima tendenciju da oduzme loptu rivalu.

7' Španija dominira u posjedu lopte - 0:0

Fudbaleri Španije zagospodarili su terenom u vidu pritiska i posjedu lopte. Strpljivo napadaju, ali ne dobijaju prostora u posljednjoj trećini da ugroze gol rivala. Englezi sinhronizovanom timskom igrom brane svoj gol.

3' Očekivano mirno na početku finala - 0:0

Finalisti Evropskog prvenstva mirno su započeli duel u Berlinu, uz odličnu i disciplinovanu igru na sredini terena. Španija je preuzela inicijativu sa željom da u nastavku meča dominira u posjedu lopte.

Engleska je stavila u defanzivi, dok Španci pokušavaju preko krilnih igrača da dođu do šesnaesterca rivala.

1' Počelo je veliko finale - 0:0

Udarac sa centra terena izveli su fudbaleri Engleske.

-----

Fransoa Leteksije sudiće finalni meč

Francuz Fransoa Leteksije sudiće finalni meč. Na ovogodišnjem turniru sudio je tri utakmice: Španija - Gruzija, Danska - Srbija i Hrvatska - Albanija, dok je bio četvrti arbitar na meču Njemačka - Škotska.

Pomoćne sudije biće Francuzi Siril Minije i Mehdi Ramuni, dok je za četvrtog arbitra određen Poljak Simon Marčinjak.

Poljak Tomaš Listkjevič je određen za pomoćnog rezervnog sudiju.

U VAR sobi biće Francuzi Žerom Brizar, Vili Delažo i Masimilijano Irati iz Italije.

Belingem ključni igrač u organizaciji igre Engleske

Na putu Špancima do titule prvaka Evrope, kao posljednja prepreka stoji Engleska - ekipa koja je pokazala visok nivo zrelosti.

Posljednji pogodak, prije finala, demonstrirao je snagu igračkog kadra kojim raspolaže trener Geret Sautgejt.

Sve utakmice u nokaut rundi Englezi su počinjali takoreći iz minusa i uspijevali su da preokrenu rezultat na kraju.

To učvršćuje odlučnost i samopouzdanje timu uoči duela protiv Španije.

U dosadašnjem dijelu turnira, Engleska je upisala 3.593 tačnih dodavanja od ukupno 3.986 pokušaja, što čini 90,34 odsto uspješnosti.

821 dodavanje bilo je uspješno od 934 kratkih pasova.

Najviše je bilo srednjih pasova 2.496 uspješnih od ukupno 2.660, a najmanje su Englezi praktikovali duga dodavanja - 276 je bilo preciznih u 392 pokušaja.

Navijači Engleske (Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN)

Istaknuti fudbaleri Engleske na Evru bili su Hari Kejn sa tri pogotka, DŽud Belingem sa dva, Bukajo Saka i Oli Votkins sa po jednim golom. Na šest utakmica branio je DŽordan Pikford koji je primio četiri gola.

Nekoliko španskih igrača je ili igralo sa DŽudom Belingemom, ili su pokušavali da ga zaustave u dresu Real Madrida.

Biće zanimljivo gledati pokušaje fudbalera Luisa de la Fuentea u cilju minimiziranja njegovog uticaja u igri Engleske.

Devet fudbalera Španije se upisali u strijelce

Za mnoge ljubitelje fudbala, Španija je bila najbolja ekipa tokom cijelog turnira, pridobila je navijače širom Evrope uzbudljivim napadačkim stilom igre koji spaja iskustvo veterana oličeno u Rodriju i Alvaru Morati sa velikim potencijalom i talentom fudbalera kao što su Lamin Јamal i Niko Vilijams.

Španija je izuzetno tehnički precizna ekipa, ne bi bilo ispravno istaći jednog igrača, ali bi bilo pošteno reći da je podjednako dobra na svim dijelovima terena, uostalom to govori i gol razlika od 13 datih i samo tri primljena gola na turniru.

Tokom turnira Španija je upisala 90 odsto tačnih dodavanja, od 3.547 bilo je 3.202 precizna pasa.

Kratka dodavanja su uspjela 708 puta iz 812 pokušaja, srednjih 2.253 od ukupno 2.390, a najmanje je bilo dugih 244 od 345 pasova.

Devet fudbalera upisalo se u strijelce na ovom turniru, Dani Olmo je upisao tri, a Fabijan Ruiz dva gola.

Pored njih precizni su bili i Јamal, Feran Tores, Alvaro Morata, Niko Vilijams, Rodri, Mikel Marino i Dani Karvahal.