"Dojče vele": Rat u Pojasu Gaze podstiče radikalizaciju muslimana u BiH i Sandžaku
Isti izvor navodi da osim u BiH rat na Bliskom istoku podstiče radikalizaciju muslimana i na Sandžaku.
"Dojče vele" piše da je islam u BiH i Sandžaku od devedesetih godina prošlog vijeka pod stalnim pritiskom spoljnih uticaja.
Nekadašnji šef kancelarije fondacije "Konrad Adenauer" u Sarajevu Karsten Dimel piše u analizi za ovu fondaciju da radikalne struje koje su tokom rata došle u BiH sa stranim borcima iz islamskih zemalja nisu nestale i čine temelj političkog islamizma u BiH.
"Dojče vele" navodi da se tokom rata u BiH na bošnjačkoj strani borilo oko 4.000 mudžahedina iz arapskih zemalja, od kojih su mnogi ostali u zemlji nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine.
Od kasnih devedesetih godina prošlog vijeka radikalne grupe su se uz otvorenu podršku Saudijske Arabije etablirale u nekim dijelovima BiH i Sandžaka, a saudijskim novcem su izgrađene selefijske džamije i ustanove kulture.
Politikolog Vedran DŽihić iz Austrijskog instituta za međunarodnu politiku u Beču rekao je da je za "socijalno frustrirane mlade ljude `Islamska država` postala privlačana tokom rata u Siriji i Iraku, pa su odlazili u te zemlje u džihad".
"Dojče vele" navodi da je BiH tada bila jedna od evropskih zemalja sa najvećim brojem boraca "Islamske države" po glavi stanovnika.
- Ti simpatizeri `Islamske države` uglavnom su dolazili iz nekoliko dobro nadziranih takozvanih selefijskih sela u BiH - dodaje se u tekstu "Dojče velea".
Radikalne organizacije i dalje postoje, iako je Saudijska Arabija vjerovatno smanjila svoju finansijsku podršku, ali sada ulogu igraju i novi faktori.
"Dojče vele" navodi da je napad na čuvara izraelske Ambasade u Beogradu 29. juna podstakao strah da bi moglo doći do novog talasa radikalizacije muslimana koji postiče aktuelni rat na Bliskom istoku.
Podsjeća se da je napadač na izraelsku Ambasadu u Beogradu srpski konvertit, radikalizovan unutar tih grupa, a zadnja adresa mu je bila u Novom Pazaru, gradu sa većinskim muslimanskim stanovništvom u Sandžaku.
Stručnjak za Balkan u američkoj organizaciji "Gulf stejt analitiks" Đorđo Kafiero rekao je da rat u Pojasu Gaze danas više nego bilo koji drugi sukob u svijetu doprinosi radikalizaciji mladih muslimana.
On je naveo da je do sada bilo malo uticaja rata u Pojasu Gaze na Balkan, ali da što duže traje situacija u Gazi to više raste rizik.
Da trenutni događaji na Bliskom istoku doprinose novom talasu radikalizacije smatra i politikolog DŽihić.
On ističe da muslimani na zapadnom Balkanu rat u Gazi doživljavaju kao "svjetski sukob protiv muslimana" i smatraju da "Zapad oplakuje mrtvu djecu u Ukrajini, a o Gazi ćuti", što dovodi do buđenja antizapadnih osjećanja i antisemitizma.
"Dojče vele" piše da većina muslimana u BiH i Sandžaku odbacuje ekstremne tendencije kao zloupotrebu njihove religije, kao i da se Islamska zajednica Srbije jasno distancirala od terorističkog napada u Beogradu.