latinica  ћирилица
23/07/2024 |  12:00 ⇒ 20:28 | Autor: SRNA

Petrović se fotografisao sa Refikom Lendom - osumnjičenim za ratne zločine nad Srbima u Vozući

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović fotografisao se u Bijeljini sa generalom tzv. Armije BiH Refikom Lendom, protiv koga je MUP Republike Srpske prije više od 20 godina podnio izvještaj o ratnom zločinu nad Srbima na području Ozrena i Vozuće 1995. godine.
Ljubiša Petrović na otvaranju džamije u Bijeljini - Foto: SRNA
Ljubiša Petrović na otvaranju džamije u BijeljiniFoto: SRNA

Petrović se slikao na otvaranju džamije u Bijeljini sa Lendom, aktuelnim potpredsjednikom FBiH koji je bio ratni komandant operativne grupe Bosna Zavidovići-Žepče, te objavio fotografije na svom Fejsbuk nalogu.

U Posebnom odjeljenju za ratne zločine Tužilaštva BiH postoji predmet protiv nekadašnjeg komandanta operativne grupe "Bosna" Refika Lende, rečeno je ranije Srni iz Tužilaštva BiH.

Iz Tužilaštva su naveli da je predmetom obuhvaćeno više osoba i da je u fazi prijave, te da će nakon donošenja tužilačke odluke javnost o svemu biti obaviještena.

Stručnjak za borbu protiv terorizma DŽevad Galijašević rekao je ranije Srni
da je Operativna grupa "Bosna", kojom je komandovao Lendo, učestvovala u akcijama "Farz" i "Uragan 95" na vozućkom ratištu koje su vodile jedinice takozvane Armije BiH i odred "El mudžahedin", a te operacije su poznate po teškim ratnim zločinima, ritualnim klanjima i njihovom prikrivanju.

Lendo je među prvom trojicom protiv kojih su podnesene krivične prijave za zločine nad Srbima iz Vozuće.

Osuđeni ratni zločinac, komandant Trećeg korpusa takozvane Armije BiH Sakib Mahmuljin, samo je jedan od devetnaest identifikovanih i djelimično identifikovanih lica, pripadnika takozvane Armije BiH i stranih dobrovoljaca protiv kojih su podnesene krivične prijave o zločinima počinjenim nad Srbima na području Ozrena i Vozuće u julu i septembru 1995. godine.

Zbog ovih zločina MUP Srpske je Tužilaštvu BiH podnio izvještaj o ratnom zločinu protiv komandanta Drugog korpusa takozvane Armije BiH Seada Delića, komandanta 35. divizije takozvane Armije BiH Faila Hasanagića, komandanta Sedme muslimanske brigade Halila Brzine i komandanta 328. brigade Fuada Zilkića.

Izvještaj je podnesen i protiv komandanta odreda "El mudžahedin" Abu Malija /pravo ime mu je Abdel Kader Mokhtari/, glavnog bezbjednjaka i obavještajca "El mudžahedina" Ajmana Avada, te protiv člana komande odreda "El mudžahedin" Abu Hamze /pravo ime mu je Imad Mohamed al Husein/.

Centar javne bezbjednosti Doboj podnio je krivičnu prijavu 1. marta 2002. godine Okružnom tužilaštvu u Doboju zbog zločina počinjenih na području Ozrena i Vozuće, a 28. oktobra 2005. godine dopunjen izvještaj o krivičnom djelu podnesen je Tužilaštvu BiH.

U 2002. godini podnesene su prijave i protiv komandanta Glavnog štaba takozvane Armije BiH Rasima Delića, kojeg je Haški tribunal u septembru 2008. godine osudio na tri i po godine zatvora, te Mahmuljina, koji je pravosnažno osuđen na osam godina zatvora, ali je, umjesto da ode u zatvor, on napustio BiH i otišao u Tursku.

Za lica protiv kojih su podnese krivične prijave postoji osnova sumnje da su tokom 1995. godine na području Ozrena i Vozuće, kršeći pravila međunarodnog humanitarnog prava za vrijeme građanskog rata u BiH, u okviru sastava jedinica takozvane Armije BiH, organizovali i formirali jedinicu "El mudžahedin", koja je u svom sastavu imala lica afroazijskog porijekla, te naredili ili lično počinili krivična djela ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja, podaci su MUP-a Srpske, koje je Srna i ranije objavila.

ODRED EL MUDŽAHEDIN IMAO 1.774 PRIPADNIKA

Odred "El mudžahedin", sa 1.774 pripadnika, formiran je naredbom komandanta Glavnog štaba takozvane Armije BiH Rasima Delića u avgustu 1993. godine.

To je bila dobrovoljačka formacija jačine samostalnog odreda u sastavu Trećeg zeničkog korpusa takozvane Armije BiH, pod komandom Mahmuljina.

U aktu od 26. februara 1996. godine, koji je potpisao Mahmuljin, nalazi se spisak pripadnika odreda "El mudžahedin" sa generalijskim podacima za ukupno 1.774 pripadnika odreda, koji su od "formiranja do raspuštanja u decembru 1995. godine bili u sastavu te jedinice, među kojima je bio veliki broj stranih državljana afroazijskog porijekla.

Njihov logor u Kamenici je postojao od jeseni 1993. godine do rasformiranja odreda u decembru 1995. godine.

Komandant odreda je bio Abdel Khadir Makhari, zvani Abu Mali, a članovi uže komande su bili Šejh Enver Šaban, Ajman Avad i Imad Mohamed al Husein, zvani Abu Hamza.

LOGOR U KAMENICI – POLjUBI ODSЈEČENU GLAVU

U događajima na području Ozrena i Vozuće u julu i septembru 1995. godine ukupno je zarobljeno u više navrata 78 vojnika i civila, koji su prošli kroz logor u mjestu Kamenica kod Zavidovića, od kojih su živi razmijenjeni ukupno 25 civila i vojnika, a 53 zarobljena lica su ubijena, navode iz MUP-a.

U julu 1995. godine u napadu na odbrambene položaje koje je držala Laka pješadijska brigada Vojske Republike Srpske iz Prnjavora mudžahedini su zarobili grupu od 12 pripadnika Vojske Republike Srpske, nakon čega su odvedeni u selo Livade u opštini Zavidovići, gdje je bilo istureno komandno mjesto odreda "El mudžahedin".

U logoru mudžahedina u Kamenici, gdje je ova grupa zarobljenika odvedena, jednom od zarobljenika iz te grupe mudžahedin je, nakon fizičkog zlostavljanja i mučenja, prvo pucao u glavu iz puške, a zatim je velikim mačem istom odsjekao glavu, a preostalih jedanaest zarobljenika je bilo prisiljeno da ljube odsječenu glavu.

Pretresno vijeće Haškog tribunala je u obrazloženju presude Rasimu Deliću, utvrdilo da je takvo postupanje kod zarobljenika proizvelo tešku duševnu i fizičku patnju, kao i povredu, te da predstavlja i težak napad na ljudsko dostojanstvo.

Dana 11. septembra 1995. godine Druga četa Petog bataljona 328. brdske brigade takozvane Armije BiH, na lokaciji poznatoj kao Đurića Vis u naseljenom mjestu Kesten, opština Zavidovići, zarobila je grupu od 52 pripadnika Vojske Republike Srpske koju su sačinjavali pripadnici Četvrte ozrenske brigade i drugih jedinica Vojske Republike Srpske, kao i četiri civila, od kojih i tri žene.

Navedena grupa zarobljenika odvedena je u salu Omladinskog doma u mjestu Kesten, opština Zavidovići, a u toku transporta mudžahedini su lišili života dva zarobljenika, podaci su MUP-a Srpske.

Po dolasku na navedenu lokaciju, toj grupi zarobljenika dodata je i grupa od desetak zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske, gdje su ih preuzeli pripadnici odreda "El mudžahedin", nakon čega je cijela grupa zarobljenika, zajedno sa civilima, odvedena u logor mudžahedina u Kamenici.

SAHRANjIVANI NA TAЈNIM LOKACIЈAMA, PA IZMЈEŠTANI

U periodu od 21. do 23. juna 2006. godine Komisija za traženje nestalih osoba FBiH, izvršila je ekshumaciju masovne grobnice u Kamenici, u koritu rijeke Gostović, prilikom čega je pronađeno i ekshumirano ukupno osam tijela, sa odsječenim glavama, kao i deset lobanja.

Pretresno vijeće Haškog tribunala u obrazloženju presude Rasimu Deliću, koji je osuđen na tri i po godine zatvora, navelo je da se uvjerilo da su svih 52 muškaraca Srba, navedenih u prilogu C Optužnici, namjerno lišili života pripadnici odreda "El mudžahedin" u logoru Kamenica od 11. septembra 1995. do 14. decembra 1995. godine.

U obrazloženju presude navodi se da to ukazuje na duži vremenski period izvršenja navedenih krivičnih djela, nakon čega su žrtve bile sahranjivane na tajnim lokacijama, sa kojih su naknadno izmiještana tijela, sa ciljem prikrivanja dokaza o počinjenim krivičnim djelima protiv međunarodnog humanitarnog prava.

Svirepo i surovo ubijanje zarobljenih vojnika i civila sa ritualnim odsijecanjem glava bio je specifičan postupak pripadnika jedinice "El mudžahedin".

Zarobljeni vojnici Vojske Republike Srpske bili su fizički zlostavljani, mučeni glađu i žeđu, izloženi psihičkoj torturi, te svakodnevno izloženi prijetnji o fizičkoj likvidaciji.

"Oni su bili u potpunosti u ropskom položaju, vezani teškim lancima jedni za druge u predjelu skočnog zgloba, a ranjeni i povrijeđeni su bili lišeni medicinske pomoći", podaci su MUP-u Republike Srpske.