Vranješ: Hibridni rat protiv Srpske suzbiti kroz novo krivično djelo
- Svi oni elementi koji su sastavni dio ovakvog oblika nekonvencionalnog ratovanja primjetni su kod aktivnosti navedenih ambasada: ekonomske sankcije prema zvaničnicima Republike Srpske, propagandne aktivnosti i širenje lažnih vijesti preko (pot)plaćenih medija, sajber operacije, prisluškivanje, špijunske aktivnosti i slično - naveo je Vranješ.
Kaže da oni to sprovode kroz javno i tajno djelovanje na tlu BiH, istakavši da će će javnost biti upoznata kada se objave sankcije, ali neće saznati kojim sve metodama su predstavnici ambasade dolazili do podataka, kako su ih prikupljali, obrađivali, ko su im bili saradnici i doušnici, da li su neovlašćeno koristili telekomunikcionu infrastrukturu i vršili nedozvoljen nadžor.
- Poznato je da sve te ambasade, pored akreditovanih predstavnika obavještajnih službi, imaju u svom sastavu i čitav niz prikrivenih operativaca koji se kriju iza diplomatskih pozicija prvih ili drugih sekretara, raznih atašea, a u stvari su agenti nekih od njihovih službi sa jasnim zadacima protiv Republike Srpske - ukazao je Vranješ.
Kaže da kroz ovu prizmu prizmu treba posmatrati posljednja saopštenja koja govore o navodnim finansijskim problemima u Republici Srpskoj, optužbama za koruptivne radnje i prozivanjima najviših funkconera.
- Širenje lažnih vijesti je jedan od metoda hibridnog ratovanja, kojeg zapadne službe vješto koriste decenijama i to je prisutno i kroz aktivnosti navedenih ambasada - naglasio je Vranješ.
S tim u vezi navodi da je ambasador SAD-a u BiH Majkl Marfi izašao iz okvira diplomatskog djelovanja, te ističe da se Marfi ponaša kao da je na čelu okupacione uprave u BiH.
- Sjetimo se da je skoro izjavio da je plan Milorada Dodika za mirno razdruživanje opasna fantazija koja predstavlja prijetnju suštinskim interesima SAD-a u BiH. Marfi je dakle priznao da je njegov zadatak zaštita tih suštinskih interesa SAD-a u BiH (!?), a ne bilateralna saradnja i predstavljanje svoje zemlje na bazi Bečke konvencije o diplomatskim odnosima - ukazao je Vranješ.
Dodaje da je primjetno da se više i ne krije neokolonijalno poimanje BiH kao interesne zone SAD-a u kojem oni definišu sva pitanja i odluke od važnosti za funkcionisanje ove državne zajednice.
Kaže da postoji način da se Republike Srpske odupre hibridnim operacijama navedenih ambasada, a riječ je o umanjivanju njihovih operativnih mogućnosti.
- Јedna od mogućnosti je uvođenje novog krivičnog djela u Krivični zakonik Republike Srpske kojim bi se sankcionisala svaka komunikacija sa predstavnicima ambasada, međunarodnih organizacija i stranih država, koje bi Narodna skuština Republike Srpske definisala kao strane organizacije i lica koja učestvuju u aktivnostima protiv ustavnog, pravnog i ekonomskog poretka Republike Srpske - naglasio je Vranješ.
Pojašnjava da bi krivično djelo predstavljala svaka komunikacija naših funkcionera, državnih službenika, predstavnika lokalne samouprave, direktora javnih preduzeća, savjetnika u kabinetima i dr. funkcionera u Republici Srpskoj i na nivou BiH sa organizacijama i licima sa definisane "crne liste" Narodne skupštine Republike Srpske.
- Mi ne možemo da kaznimo nekog predstavnika političkog odjeljenja američke ambasade za subverzivno djelovanje na teritoriji Republike Srpske, ali možemo da kaznimo naše državne službenike ili imenovana lica sa prebivalištem u Republici Srpskoj koji na bilo koji način sarađuje i komuniciraju sa tim istim predstavnicima pojedine ambasade ili organizacije koja se nalazi na navednoj listi - rekao je Vranješ za Srnu.
Time bi se, kaže, značajno umanjila operativnost tih "diplomata", a samim tim i njihovi dometi u hibridnim dejstvima protiv Republike Srpske.
- To bi bio naš odgovor na njihove napade. Pored toga, ta lista Narodne skupštine bi bila javna i transparentna, sve sa imenima i fotografijama, čime bi šira javnost bila upoznata. Tako da bi s tim bili upoznati i oni građani Republike Srpske koji nisu obuhvaćeni ovim krivičnim djelom kao što su predstavnici realnog sektora, mediji, javne ličnosti, profesori univerziteta, predstavnici nevladinog sektora i drugi - istakao je Vranješ.
Navodi da se ovakvim pristupom ne bi ograničila sloboda građanima, nego bi se izgradio metod odbrane ustavnog poretka od subverzivnih radnjih predstavnika pojedinih ambasada koji ne poštuju Bečku konvenciju i koji u BiH dolaze sa agendom rušenja temelja Republike Srpske.