Košarac: Ozbiljan iskorak na evropskom putu moguć uz primjenu mehanizma koordinacije
Govoreći o Planu reformi za Plan rasta Evropske komisije, Košarac je naveo da je zabrinjavajuća situacija u Federaciji BiH, gdje su četiri predstavnika kantona zaustavila sav napredak koji je načinio Savjet ministara zajedno sa entitetskim ministarstvima i drugim kantonima, kako bi BiH povukla prvu tranšu iz Plana rasta.
Košarac je naveo da je o ovom problemu razgovarano na današnjoj sjednici Savjeta ministara, dodajući da je vidljivo da u FBiH postoji politički obračun na relaciji SDA-stranke "trojke".
- To pitanje definitivno treba da se riješi u FBiH. Vlast bez obzira na različite političke stavove mora sjesti sa činjeničnim faktorima, to su ta četiri kantona gdje je SDA na vlasti da pokušaju naći rješenje - rekao je Košarac novinarima u Sarajevu.
Prema njegovim riječima, najznačajniji dio aktivnosti sprovođenja reformske agende i usaglašavanja sa pravnom tekovinom EU sprovodi se putem entiteta i kantona, a manji preko zajedničkih institucija.
- Sa tog aspekta ovo pitanje FBiH treba sama da riješi, a da mi nastavimo dalje da tragamo za rješenjima eventualnih nekih drugih otvornih pitanja, kao što su, recimo, zakon o Ustavnom u sudu, prestanak važenja mandata stranim sudijama i neka druga pitanja, kako bismo na kraju implementirali svih 14 ključnih prioriteta - naglasio je Košarac, koji je i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
Košarac smatra i da je ovaj saziv Savjeta ministara na temelju potpune koordinacije aktivnosti sa institucijama Republike Srpske i FBiH, putem procesa usaglašavanja i uz potpuno korištenje mehanizma koordinacije napravio ozbiljan iskorak.
- To su verifikovale i neke evropske institucije, sjetimo se izjava koje kažu da je urađeno mnogo više nego prethodnih 10 ili ne znam ni ja koliko godina- rekao je on i dodao da je evidentno da je došlo do zastoja na evropskom putu BiH.
Košarac je naveo da je osnovni razlog za to što je suverenitet unutrašnjeg dijaloga i dogovora političkih aktera predat ambasadoru SAD u BiH Majklu Marfiju i Kristijanu Šmitu.
On je naveo da su to uradile strukture iz FBiH i podjsetio na sporazum iz Laktaša, koji je jasno mapirao šta se u koje vrijeme radi, koji propisi se donose i u kojem vremenu.
- Sjetimo se situacije kada u jednu od institucija FBiH ode Marfi i kaže ovo je vaša agenda. To ne može uraditi Republici Srpskoj. Mislim da je ta zarobljenost prema stavovima Marfija i Šmita ključan problem zastoja BiH na evropskom putu - rekao je Košarac.
Govoreći o tački dnevnog reda koja se odnosila na zahtjev zamjenika direktora Agencije za istrage i zaštitu Zorana Galića za razrješenje, Košarac je rekao da je zaključak Savjeta ministara da ona tijela koja predlažu i sprovode postupak imenovanja prvo daju svoj stav o ovom pitanju.
- Iznenađeni smo načinom kako je to nekom brzinom došlo na Savjet ministara i cijenimo da Nezavisni odbor mora donijeti svoj stav - naveo je Košarac.