Antarktik se zagrijava velikom brzinom (FOTO)
Temperature tla širom ledenog pokrivača Antarktika su prošlog mjeseca bile 10 stepeni iznad prosjeka, što je opisano kao "skoro rekordni toplotni talas".
Iako temperature ostaju ispod nule na polarnoj kopnenoj masi koja je u mraku u ovo doba godine, pojedinih dana je bilo i 28 stepeni toplije.
Antarctic heatwave!
— Met4Cast. (@Met4CastUK) July 29, 2024
Temperatures are some 24C above average in northern Antarctica at the moment in what should be the height of winter. pic.twitter.com/5QtcfqrFN7
Podsjetimo, svijet je iskusio 12 uzastopnih mjeseci rekordne vrućine, a temperature su bile konstantno više za 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijski period.
Meteorolog Majkl Đuks je rekao da, iako su dnevne vrijednosti iznenađujuće, značajniji je rast prosječnih vrednosti tokom mjeseca.
Modeli klimatskih naučnika su i ranije predviđali da će efekti klimatskih promjena biti najupečatljiviji u polarnim regionima.
- Obično ne možete da posmatrate samo jedan mjesec kako biste pratili klimatski trend, ali se ovo što se događa se slaže sa predviđanjima modela. Na Antarktiku takvo zagrijavanje tokom zime, koje se potom nastavlja i u ljetnim mjesecima, može da dovede do kolapsa ledenih pokrivača - rekao je Đuks, prenosi Gardijan.
Ovogodišnji jul je bio prvi mjesec, od posljednjih 14, u kome nisu oboreni temperaturni rekordi, ali je zato prošlogodišnji jul bio ekstremno topao.
- Antarktik se tokom posljednjih 50, pa čak i 150 godina zagrijava zajedno sa svijetom. Ali, može se reći da je veći dio prošlomjesečnog zagrijavanja bio prouzrokovan toplotnim talasom - izjavio je Zik Hausfader, naučnik iz neprofitne organizacije "Berkeley Earth".
Ovaj toplotni talas je drugi koji je pogodio region u posljednje dvije godine, nakon onog u martu 2022. Tada je zabilježen porast temperature od 39 stepeni usljed čega se odlomio glečer veličine Rima.
Povećane julske temperature se naslanjaju na snažan klimatski fenomen El Ninjo koji dovodi do zagrijavanja širom svijeta.
Naučnici smatraju da je uzrok toplotnog talasa, između ostalog, bio oslabljeni polarni vorteks, spoj hladnog vazduha i niskog pritiska koji se okreće u stratosferi oko svakog pola. Miješanja iz atmosferskih talasa su oslabila vorteks što je povećalo temperature.
Za sada se ne može tačno utvrditi koliko klimatske promjene utiču na određene pojave, pa tako i na toplotne talase na Antarktiku.