latinica  ћирилица
10/09/2024 |  11:16 ⇒ 14:50 | Autor: SRNA

Marš "Stazom egzodusa" - 29 godina od progona Srba sa područja Vozuće

Marš "Stazom egzodusa 2024", koji se održava povodom obilježavanja 29 godina od progona Srba sa područja Vozuće, doline rijeke Krivaje i južnog Ozrena, protiče bez problema, rekao je predsjednik Zavičajnog udruženja Zavidovićana Zoran Blagojević.
Marš "Stazom egzodusa 2024" - Foto: SRNA
Marš "Stazom egzodusa 2024"Foto: SRNA

On je naveo da se učesnici marša kreću stazom dugom 22 kilometara i da se trenutno nalaze u mjestu Kvrge.

Kolona je na stazu egzodusa krenula iz Tumara, gdje je u Crkvi Svete Trojice održana služba i blagoslov za učesnike.

Među učesnicima marša su pomoćnik ministra za rad i boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Nebojša Vidaković, načelnik opštine Petrovo Ozren Petković, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, predsjednik Republičkog udruženja porodica nestalih Isidora Graorac, kao i pripadnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH.

Učesnici će preći put od Gornje Brijesnice, preko Kvrga, Malčića, Borovca, Lozne do Stoga, a riječ je o putu kojim su se Srbi iz Vozuće i doline Krivaje povlačili ispred pripadnika takozvane Armije BiH i plaćenika iz islamskih zemalja potpomognutih NATO snagama koji su protjerali kompletno srpsko stanovništvo sa ovih prostora.

Dolazak i okupljanje učesnika je u Stogu, gdje će u Crkvi Svetog Đorđa biti služena Sveta liturgija i parastos za poginule na vozućkom frontu.

Nakon toga, biće prislužene svijeće i položeni vijenci kod spomen-kapele u izgradnji poginulim i nestalim pripadnicima jedinica Vojske Republike Srpske iz Vozuće i sa drugih prostora koje su učestvovale u odbrani srpskog naroda na ovom području.

Srbi iz Vozuće protjerani su sa vjekovnih ognjišta u ofanzivi takozvane Armije BiH pod nazivima "Uragan", "Farz" i "Badr el Bosna".

Masovno stradanje Vozućana dogodilo se od 10. do 24. septembra 1995. godine, usljed ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH i odreda "El mudžahedin", te NATO bombardovanja potpomognuto njihovim jedinicama za brza dejstva, kao i pakistanskog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga.

Tada je spaljeno 30 srpskih sela, protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova, ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga.

Padom Vozuće okončano je protjerivanje i etničko čišćenja Srba sa područja zeničke regije, započetog 1992. godine.