latinica  ћирилица
15/09/2024 |  13:37 ⇒ 13:39 | Autor: novosti.rs

Vulin: Ne treba da uđemo u EU ako je cijena priznavanje Kosova i sukob sa Rusijom

Mjere koje je predložio predsjednik Aleksandar Vučić su mjere koje znače da nastavljamo da se borimo, izjavio je potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin.
Aleksandar Vulin (foto: TANJUG / OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE / ANTON ANTANASIJEVIC) -
Aleksandar Vulin (foto: TANJUG / OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE / ANTON ANTANASIJEVIC)

Vulin je upozorio da "situacija na Kosovu i Metohiji nikada nije bila teža od 1999. godine".

- Najveći dio EU i NATO koriste priliku i prekid svake komunikacije u međunarodnim forumima sa Rusijom i prekid skoro svake komunikacije sa Kinom, da se Srbija ukloni sa prostora KiM. Zato Miroslav Lajčak kaže da nema potrebe da se uključuje u razgovore o eventualnom otvaranju mosta na Ibru već to treba da riješi vlada u Prištini sa Kvintom. Što znači da je to pokušaj da se iz razgovora o Srbima istisne Srbija i da o Srbima odlučuju svi osim Srba. Od toga je sve počelo, a sada se nastavlja upadom na sjever - rekao je Vulin, komentarišući mjere koje je javnosti u petak saopštio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kao odgovor na višemjesečni teror koji nad srpskim stanovništvom u južnoj pokrajini sprovodi režim Aljbina Kurtija.

U intervjuu za Novosti Vulin govori o nedavnom susretu sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, geostrateškoj poziciji Srbije u jeku novog hladnog rata, odnosima u vladi i protestima.

Može li se Srbima desiti "Oluja" i na Kosovu i Metohiji? Kurti još samo nije upao u škole i bolnice, praktično je istisnuo državu Srbiju sa KiM, ne bi li natjerao srpski narod da se iseli.

- Suština napada je da Srbi sami krenu da se iseljavaju. Podsjetiću vas da se i danas na Zapadu govori da su Srbi napustili Hrvatsku iz ekonomskih razloga, a ne zbog "Oluje". Osim ekonomske pomoći Vučić je predložio osnivanje posebnog odjeljenja tužilaštva koje će sankcionisati sva krivična djela prema našem narodu, ali i prema imovini Srbije. I to se ne odnosi samo na Šiptare već i na Srbe koji su izabrali da učestvuju u progonu svog naroda i pljački Srbije.

Kako vidite ocjene da tzv. Kosovu neće ni trebati formalno priznavanje od strane Beograda, jer su praktično završili posao, gazeći sve do sada postignute sporazume?

- Samo uspostavljanje posebnog odeljenja i proglašavanje nevažnosti odluka i posljedica odluka koje su donesene nakon proglašavnja tzv. nezavisnosti Kosova je dovoljan znak da nema priznavanja tzv. Kosova, ali ni predaje njihovim zaštitnicima.

Da li je kupovinom francuskih aviona "rafal" Srbija napravila do sada najveći zaokret prema Zapadu? Makron je taj potez ocijenio kao stratešku promjenu i pokazatelj evropskog duha Srbije...

- A da li je kupovina ruskih "pancira" i kineskih PVO sistema znak da idemo u članstvo BRIKS? To je pragmatična vojna, a ne politička odluka. "Rafalima" i "migovima" ćemo braniti srpsko nebo. Makron je dao izjavu za svoje biračko tijelo u želji da domaćim kritičarima oteža napade i to je njegovo pravo. Srbija je na putu EU integracija, a o brzini ne odlučuje Srbija. Ako nas na kraju puta čeka priznavanje tzv. Kosova, obaveza omogućavanja istopolinih brakova ili učešće u sukobu sa Rusijom i Kinom ne treba ni da idemo tim putem. Dok nam to ne kažu na nama je da se držimo naše vojne neutralnosti, reformi koje nam odgovaraju i da se trudimo da ojačamo Srbiju za vrijeme koje dolazi.

Јe li Putin, tokom vašeg posljednjeg sastanka, pominjao ugovor sa Francuzima?

- Putin je jedan od najvećih lidera svijeta. Izuzetno upućen u temu o kojoj govori kao i o sagovorniku. Imponuje njegovo poznavanje Srbije i regiona. Ne, nije pominjao "rafale", ali jeste pominjao trgovinsku razmjenu, gasni aranžman i podršku Rusije svakoj srpskoj borbi. Putin je iskreni prijatelj Srbije koji nas razumije, a mogu da kažem i voli. Zamislite da je bio drugačiji susret i da je neko od vođa SAD ili EU razgovorao sa nama nakon ugovora o kupovini "suhoja", prijetio bi nam i kolektivnim i ličnim sankcijama, prekidom EU puta, a onda bi učinio sve da nas i sruši obojenom revolucijom, Putin nije nijednom rječju prebacio Srbiji poštujući naše potrebe i odluke, on je veliki čovjek i veliki prijatelj i zato ga Srbi vole.

Da li je poziv Vučiću za samit BRIKS u Kazanju - poziv koji se ne odbija?

- Volio bih da predsjednik Vučić ode u Kazanj i zauzme mjesto među liderima svijeta koje mu i pripada i koje mu je ponuđeno sa velikim poštovanjem. Tamo bi bio osim sa Putinom i sa predsjednikom Kine Si Đinpingom, presjednikom Brazila Lulom, premijerom Indije Modijem, predsjednikom Јužne Afrike Ramafozom, predsjednikom Irana Pezeškijanom, predsjednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata šeikom Bin Zajedom, predsjednikom Egipta Sisijem, predsjednikom Belorusije Lukašenkom, predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom i mnogim drugim i svaki od njih bi želio da se sretne sa njim. Vučić je, kako mi je rekao kineski ministar spoljnih poslova Vang Јi, "mudar, hrabar i pouzdan lider" i njegovu borbu za slobodu poštuju svi slobodni narodi. Zato je i poziv primljen sa velikom zahvalnošću i poštovanjem, a o svojoj odluci predsjednik će sigurno obavestiti Putina i to lično, kako i zaslužuje odnos dvojice prijatelja i vođa koji se poštuju, a ne preko mene ili medija. U Kazanju Vučić bi bio okružen prijateljima.

Šef kineske diplomatije Vang Јi vam je tokom susreta u Sankt Peterburgu lično prenio saznanja njihovih službi da strani faktor u Beogradu pokušava da sruši legitimno izabranu vlast. Koliko je realan scenario reprize Majdana?

- Majdan u Srbiji je željen i pripreman, a koliko je realan ostaje da se vidi. Naše službe rade dobro svoj posao i dobijaju informacije i od drugih partnerskih službi tako da smo do sada svaki put bili ispred onih koji su pripremali, finansirali, ali i onih koji je trebalo da izvedu Majdan u Srbiji. Tako ćemo i nastaviti. Način na koji su se sa obojenim revolucijama nosile vlade Kine, Bjelorusije, Rusije, Gruzije kao i arapskih zemalja su dobar pokazatelj koje su njihove posljedice, kako se revolucije planiraju i izvode, ali i kako se sprečavaju. A postoji i jedna ključna razlika između Majdana u Ukrajini i Srbije, Vučić nije Јanukovič.

Može li insistiranje vlasti na eksploataciji litijuma da joj se obije o glavu?

- Nije u pitanju nikakvo insistiranje na eksploataciji jadarita već insistiranje da se ono što je započela DS dovođenjem"Rio Tinta" završi pravnim i stručnim putem. Da se ispoštuju odluke Ustavnog suda i tako spriječe milijarde odštetnih zahtjeva, a onda na osnovu mišljenja struke i nakon široke javne rasprave donese kvalifikovana odluka. Kao što bi Srbija bila neodgovorna da ne istraži BRIKS i sve što on nudi, tako bi bila neodgovorna da ne ispita koje su koristi a koje štete od eksploatacije jadarita.

Ko su ti u Vladi, koji bi, kako kažete, protjerali ambasadore Kine i Rusije kada bi nam sugerisali da idemo na Istok, a ćute kada nam to, ali u suprotonom smjeru, predlaže Hil?

- Ima ih i u Vladi i u medijima, njih niko ne proziva, oni su tihi i presrećni kada ih Hil ili neki drugi zapadni ambasador nagradi rečenicom o uspjehu i saradnji. Neću da kažem imena, dio smo iste Vlade, pa neka ostane na ovome. Srbin čim se dočepa mrve vlasti počne da razmišlja kako da je sačuva i sasvim zaboravi da su ga birali Srbi a ne EU ili SAD, pa krene da se umiljava pogrešnoj strani. I dok ta mrva vlasti postaje sve značajnija u očima okoline, to i on postaje veći i važniji u svojim očima i tada pomisli da o njemu misle i Bajden i Šolc i da pažljivo motre na svaki njegov korak i izjavu, pa je onda pažljivo mjeri i gleda da ih ne razočara ili još gore uznemiri. To naravno ostaje na nivou ambasadora jer niti ih ko zna niti ko misli o njima, ali njima je i to dovoljno.

Kada bi svaki ministar imao samo profesionalnu hrabrost da govori istinu o našem narodu, da se suprotstavlja strancima kada hoće da odlučuju o nama a bez nas, kada bi svaki od njih u skladu sa najboljim interesima Srbije sarađivao sa svakim ko nam saradnju nudi, bili bismo jači. Da svi tako misle i rade ne bi nam svima uveli sankcije ili tražili smenu, ali strah i želja za nezamjeranjem često okaljaju obraz i institucija i pojedinaca.

Proste istine su često bolne

Zbog izjave da je ujedinjenjem poražene Njemačke počeo revanš za Drugi svjetski rat i da su Nijemci počinili genocid, a ne Srbi, opozicija traži vašu smjenu...

- A zar nije ujedinjenjem Njemačke počelo razbijanje SSSR i SFRЈ, zar nije Njemačka bila ključni činilac priznavanja Slovenije, Hrvatske i svega što je slijedilo, zar nije Holokaust i 50 miliona mrtvih u Drugom svjetskom ratu genocid i zar nije to počinila Njemačka, a ne Srbija? Proste istine su često bolne. Mogu da mi kažu šta hoće, ali ne i da sam rekao neistinu i to je jedino što je bitno. Ipak to je najmanje što će mi se desiti kao nastavak kazne za moju tvrdoglavu borbu za srpski svijet, ali i neodricanje od Rusije i Kine, od bratstva sa slobodnim narodima, u narednih par dana stići će i osveta za moje susrete sa Putinom i ministrom Vang Јiom.