Obilježena godišnjica operacija "Halijard"; Dodik: Marfija da bude sram što nema zvaničnih predstavnika SAD (FOTO/VIDEO)
"Halijard" je bila najveća operacija spasavanja američkih vojnika izvan linija fronta 1944. i 1945. godine.
U ovoj operaciji spaseno je više od 500 savezničkih pilota, najviše američkih, koje su oborile njemačke snage nad bivšom Јugoslavijom.
Obilježavanju u Doboju prisustvovali su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, izaslanik predsjednika Srbije Đorđe Todorov, ministar za rad i boračko-invalidsku zaštitu Danijel Egić i ministar pravde Miloš Bukejlović koji su položili vijence u znak sjećanja na junaštvo i žrtvu pripadnika Јugoslovenske vojske u otadžbini u spasavanju savezničkih pilota u operaciji "Halijard".
Dodik je izjavio da je četnički pokret imao najviše udjela u spasavanju američkih pilota u operaciji "Halijard" prije 80 godina i da američkog ambasadora Majkla Marfija treba da bude sram što tu danas nema i zvaničnih predstavnika SAD.
View this post on Instagram
- Nemoguće da jedna sila na ovaj način pokazuje svoju nemoć ili svoju aroganciju. To što su sada na strani onih zbog kojih su nekada ovdje padali avioni, to je drugo pitanje i stvar neke politike, ali ne biti tu da se oda poštovanje ljudima koji su se žrtvovali i spasenim Amerikancima predstavlja ljudsko dno - rekao je Dodik.
Dodik je naveo da SAD nisu ni Marfi niti bilo ko sličan njemu, ali smatra da predstavnici iz Fondacije "Halijard" treba da znaju da danas ovdje nije bio niko u ime njihove zemlje, čime je odbačeno sjećanje na ono što se tu desilo, jedno veliko požrtvovanje srpskog naroda.
View this post on Instagram
- Komunizam nije satrao sjećanje na "Halijard" neće ni Marfi, niti službenik Ambasade koji je očigledno zaprijetio drugim da dođu ovdje. To govori o njima a ne o nama, ali ćemo nastaviti da ovo radimo. Neka ga je sram za činjenicu da ovdje niko nije od predstavnika SAD - rekao je Dodik.
U obraćanju na obilježavanju godišnjice od "Halijarda" Dodik je istakao važnost da se okupljaju na tom mjestu i da pošalju snažnu poruku da obilježavaju napore koje su podnijeli naši preci na tom mjestu pokazujući svoju humanost u uslovima kada su drugi narodi bili na strani fašizma.
On je naveo da su Srbi imali dvije oslobodilačke vojske, Narodnooslobodilačku vojsku i Јugoslovensku vojsku u otadžbini pod komandom đenerala Draže Mihajlovića koji je odlikovan za ove i druge operacije od najvišeg autoriteta SAD.
Dodik je ukazao da to govori da su Srbi uvijek bili na pravoj strani istorije, ljudskosti, odnosa prema tim najvažnijim vrijednosti civilizacije.
Predsjendik Srpske je ocijenio da je ovo veličanstveno mjesto srpske istorije, spoja između Srbije i Republike Srpske, naglasivši da su iste vrijednosti i u Pranjanima i u Boljaniću okupljale ljude, što se mora pamtiti.
- Republika Srpske će ostati posvećena ne samo sjećanju nego i obilježavanju ovog događaja, a vjerujem da će neki drugi ljudi u ime zvanične američke politike biti ovdje ponovo sa nama. To će govoriti o tome da su operacija "Halijard", Boljanić, Pranjani, Srbi, četnički pokret ono što ne može da usahne i nestane - zaključio je Dodik.
Srpski narod uvijek je bio na pravoj strani istorije što potvrđuje i spasavanje savezničkih pilota u operaciji "Halijard" u Drugom svjetskom ratu, a mnogi to zaboravljaju, rekao je danas u Boljaniću kod Doboja izaslanik predsjednika Srbije Đorđe Todorov.
Todorov, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije, rekao je da je danas u Boljaniću kako bi Srbija pokazala sabornost sa Republikom Srpskom da će zajedno pamtiti i obilježavati velike događaje u kojim je srpski narod pokazao karakter, želju, borbu za slobodom.
- Mnogi zaboravljaju da se srpski narod uvek nalazio na pravoj strani istorije, te žele da nas obeleže na drugi način - izjavio je Todorov, koji je prisustvovao 80 godina od spasilačke misije spasavanja američkih pilota Halijard.
Gradonačelnik Doboja Boris Јerinić istakao je da je ponosan na ljude iz Boljanića i sa Ozrena koji su primjer hrabrosti i čestitosti.
Prema njegovim riječima, oni su uvijek na pravoj strani istorije i slobode, uzimajući u obzir okolnosti da je prije 80 godina, na svega 500 metara od ovog mjesta bila granica NDH, koja je podržavala nacističku Njemačku.