Sve manje asistenata u nastavi za djecu sa poteškoćama u razvoju (VIDEO)
Minimalna novčana naknada osnovni je razlog zašto mnogi odustaju od ove profesije.
Svetlana Knežević iz Trebinja učenica je osmog razreda Osnovne škole "Vuk Karadžić". Od rođenja ima cerebralnu paralizu i svaki dan zavisi od nekoga. Uz pomoć asistenta svakodnevno prati nastavu.
- Ona je divna, pomaže mi u svemu, kada se prebacujem iz kabineta u kabinet. Kada trebam da idem u tealet i ona je najbolja od svih koje sam imala do sada - rekla je Svetlana Knežević.
Tokom osam godina školovanja, Svetlana je promijenila pet asistenata. Razlog je to što je asistentima u nastavi ovaj posao samo privremeno rješenje, dok ne nađu bolje plaćen ili posao u struci.
- Svakako, kao i svaka druga osoba, svi idemo za boljim uslovima za život. Meni, u neku ruku, je zadovoljstvo da radim sa njima, ali nije uopšte lako, jer zahtjevaju poseban pristup, da im se pomogne u određenim situacijama, a plate su jako male, da se ne komentariše - istakla je Milica Kerezović, asistent u nastavi.
Milica Adžić iz Trebinja, majka je djevojčice sa poteškoćama u razvoju, a ove godine je i njen asistent u nastavi. Mišljenja je da se posao asistenta olako shvata, a veoma je težak i kompleksan.
- Vi ovdje potpisujete ugovor o djelu, a ne o radu, ne ide vam radni staž i mislim da su ova primanja jako mala, pa apelujem na Ministarstvo da ipak ako postoji mogućnost još jednom se ova problematika sagleda - kaže Milica Adžić, majka i asistent u nastavi.
Iz Ministarstva prosvjete i kulture kažu da su svjesni trenutno nepovoljnog položaja asistenata, međutim u ovom trenutku nije moguće drugačije urediti njihov status. Ukoliko bi bili angažovani po osnovu ugovora o radu, pojašnjavaju, radni odnos bi se isto tako morao zaključivati za perid koliko traje nastava sa prekidima kada je raspust.
Asistenti za učenike sa smetnjama u razvoju ne zasnivaju radni odnos u školi, već se angažuju na osnovu ugovora o djelu na pola radnog vremena i plaćeni su po koeficijentu predviđenom za srednju stručnu spremu. Asistent je tehnička pomoć učeniku i sa njim je dok traje nastava.
U školi "Sv. Sava" u Istočnom Novom Sarajevu 31 učenik ima preporuku za pomoć u nastavi, a samo desetoro dobilo je saglasnost da mogu imati asistenta u nastavi. Do sada, kažu u ovoj školi nisu imali problema sa angažovanjem asistenata.
- Asistenti koji su već radili dobili su posao u struci, otišli su i mi smo iznašli rješenje sa studentima sa fakulteta koji su nekih srodnih nauka, pedagogija, psihologija, pa čak i defektologija - ističe Željka Topalić, direktor OŠ "Sv.Sava" Istočno Novo Sarajevo.
Iako je svaka školska godina novi početak, za mnoge od ovih učenika i dalje ostaje borba za osnovna prava na kvalitetno obrazovanje. U prošloj školskoj godini u 24 osnovne škole u Srpskoj nastavu je pohađao 181 učenik sa smetnjama u razvoju.