Za 50 godina broj divljih životinja opao za 73 odsto
- Zbog gubitka netaknute prirode mnogi ekosistemi su na ivici veoma opasnih prelomnih tačaka - rekla je direktorka WWF-a u Velikoj Britaniji Tanja Stil, uključujući mnoga staništa, od Amazona do koralnih grebena, objavio je Bi-Bi-Si.
"Izvještaj o živoj planeti" (Living Planet Report), koji je objavila WWF zasnovan je na indeksu koji broji više od 5.000 ptica, sisara, vodozemaca, gmizavaca i riba tokom pet decenija.
Uzrok opadanja vrsta umnogome je čovjek, naveo je WWF i dodao da je 60 odsto riječnih ružičastih delfina u Amazonu izumrlo zbog zagađenja i rudnika.
Profesor ekologije na Univerzitetu u Redingu, koji nije povezan sa izveštajem, Tom Oliver, rekao je da su ti podaci "zabrinjavajući" i da je u pitanju "globalni kolaps biodiverziteta".
Glavni autor tog izvještaja i naučni savjetnik WWF-a Majk Beret rekao je da ljudskim djelovanjem, "posebno načinom na koji proizvodimo i konzumiramo hranu, sve više gubimo prirodno stanište".
Ovaj izvještaj dolazi u trenutku kada se svjetski lideri pripremaju da se okupe za Konferenciju Ujedinjenih nacija o biodiverzitetu u Kolumbiji, da bi razgovarali o koracima koje bi trebalo da se preduzmu da se obnovi priroda.